Naturalna metamorfoza wnętrza
Ponadczasowe i zawsze eleganckie klasyczne połączenia wcale nie muszą być nudne. Świadczy o tym oryginalna aranżacja 100-metrowego warszawskiego apartamentu autorstwa pracowni KODO. Nieszablonowy, ciepły projekt wnętrza odzwierciedla kluczowe, a zarazem praktyczne potrzeby jego mieszkańców, jak również upodobania estetyczne, krążące wokół stonowanych w kolorystyce, naturalnych materiałów.
Aranżacja mieszkania ma kilka motywów wiodących. Wśród tych pierwszoplanowych znalazły się: wzór drewna przeplatany z surową strukturą kamienia, pionowe ryflowania frontów meblowych, korespondująca z nimi ażurowa konstrukcja wybranych elementów, a także konsekwentnie powtarzane miękkie owale i obłości.
Drewno ma w tych wnętrzach zdecydowaną, ciemną barwę, a kamień przewija się w blatach kuchennych, stolikach kawowych, toaletce, kominku, mozaice łazienkowej oraz tapetach ściennych odwzorowujących skalną strukturę. Fronty kuchenne, zdobione pionowymi żłobieniami, tworzą elegancką parę z meblami w salonie – pionowymi witrynkami oraz stolikiem pod telewizor.
Stylistycznie nawiązują do tej formy również drobne meble sypialniane – toaletka ze spiekanym blatem oraz oryginalny stolik nocny. Miękkie obłości tych sprzętów, nawiązujące do linii pnia drzewa, uzupełniono tapicerowanymi meblami w stonowanych odcieniach szarości. Urokliwym elementem tak skomponowanej przestrzeni jest ozdobna tapeta za wezgłowiem łóżka.
W apartamencie, złożonym z przestronnej strefy dziennej – łączącej salon, jadalnię oraz aneks kuchenny – dwóch sypialni i łazienki z oddzielnym WC, wygospodarowano również osobną garderobę z miejscem na pralnię. Jej zabudowę wykonano z oryginalnej włoskiej płyty meblowej odwzorowującej strukturę tkaniny. Przewidziano również wiele nieszablonowych w formie miejsc do przechowywania, takich jak oryginalne w kształcie półki na książki czy szafki zabudowane pod blatem wyspy kuchennej.
Całość aranżacji dopełniają designerskie oprawy oświetleniowe – sufitowe i naścienne. Utrzymane w czerni oprawy generują miękkie, rozproszone światło, nadające otoczeniu klimat niewymuszonej, ciepłej elegancji.
Metryczka:
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia mieszkania: 100 m²
Poziom: parter
Pomieszczenia: salon z aneksem kuchennym i kominkiem, hol, garderoba z aneksem gospodarczym, sypialnia, łazienka, toaleta, pokój, duży taras
Przeznaczenie: para z nastoletnim synem
Założenia:
Klasyczne, przyjemne, ciepłe wnętrza. Możliwie mała ingerencja w układ mieszkania. Stworzenie dużej garderoby z miejscem na pralnię. Duża kuchnia. Złoto, beże, złamane biele, brązy.
Wyzwania:
Metamorfoza mieszkania wykończonego 20 lat wcześniej w bardzo wysokim standardzie. Pozostawienie podłóg i drzwi, bazowych płytek w łazience. Uspokojenie całości (czerwonej podłogi, beżowej płytki). Stworzenie blatów roboczych bez dużej ingerencji w zastane instalacje. Odświeżenie łazienki, wymiana wanny.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie
Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.
Muzyka
Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel

Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.