(Nie)praktyczne skosy – urządzamy łazienkę na poddaszu
Choć poddasza zachwycają swoim niepowtarzalnym urokiem, to stawiają przed nami sporo wyzwań w adaptacji pomieszczenia i zaaranżowania w nim funkcjonalnej łazienki. Jak wykorzystać skosy, rozlokować odpowiednio rozwiązania sanitarne, w końcu – pogodzić komfort z estetyką? Oto sprawdzone sposoby, dzięki którym łazienka ze skosami będzie ustawna i praktyczna.
Powierzchnia do użytku
Urządzając łazienkę na poddaszu nie powinniśmy kierować się wyłącznie całkowitą wielkością podłogi. Kluczowa w tej sytuacji jest wysokość ściany, na której oparty jest dach. Oprócz tego liczy się jego kształt i kąt nachylenia. Pamiętajmy, że im bardziej stromy spadek i wyższa ściana, tym większa kubatura pomieszczenia i przestrzeń do swobodnego poruszania się. W przypadku niskiej ściany i niewielkiego spadku efektywne zagospodarowanie będzie możliwe tylko w zakresie połowy powierzchni.
Dokonanie dokładnych pomiarów to pierwszy krok do stworzenia projektu łazienki ze skosami. - W przypadku tego typu wnętrz pod uwagę brane są tylko te części pomieszczenia, których wysokość od podłogi do sufitu wynosi minimum 190 cm, co umożliwia swobodne i bezpieczne poruszanie się. W kalkulacjach budowlanych przyjmuje się natomiast, że części pomieszczenia, dla których wysokość nie przekracza 1,40 m, powinny zostać całkowicie pomijane w określaniu powierzchni użytkowej – wyjaśnia Joanna Karolczak, ekspertka marki TECE.
Funkcjonalność w narożniku
Chcąc uniknąć efektu ograniczonej przestrzeni w pomieszczeniu zadbajmy o to, aby jego centralny punkt pozostał niezagospodarowany. Taki efekt osiągniemy dzięki wykorzystaniu kątów pomieszczenia. Niegdyś uważano, że sanitariatów nie należy montować pod skosami, ze względu na bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Jednak producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz nietypowym sytuacjom aranżacyjnym, wzbogacili ofertę o niestandardowe stelaże podtynkowe. Wybierając moduł WC do łazienki na poddaszu, zwróćmy uwagę na jego wysokość. Na rynku dostępne są stelaże o wysokości montażowej wynoszącej zaledwie 750 mm. Z kolei dzięki specjalnym mocowaniom możemy zamontować je także pod kątem 90°. Takie rozwiązania wpływają na komfort użytkowania i oferują większe możliwości aranżacyjne - radzi Joanna Karolczak ekspertka firmy TECE.
Istotne znaczenie ma tutaj także wysokość ścianki kolankowej. Przyjmuje się, że dla swobodnego korzystania z toalety jej wysokość powinna wynosić nie mniej niż 130 cm. Natomiast strefy trudno dostępne, tj. bezpośrednio pod skosami, warto wykorzystać pod zabudowę meblową. Ta przestrzeń idealnie sprawdzi się jako miejsce do przechowywania, np. kosmetyków, akcesoriów toaletowych czy ręczników.
Czas na prysznic
O ile wannę możemy śmiało ulokować pod skosami, to sporym wyzwaniem jest znalezienie dogodnego miejsca na kabinę prysznicową. Tę strefę zawsze staramy się umiejscowić w najwyższej części łazienki, a dokładnie tam, gdzie jest pełna wysokość stania. Z jednej strony jej usytuowanie podyktowane jest lokalizacją pionu kanalizacyjnego, z drugiej brakiem ograniczeń ze strony skosów. Na szczęście dzięki szerokiej ofercie rozwiązań na miarę taka sytuacja nie musi być wyzwaniem.
W łazienkach na poddaszu najlepiej sprawdzą się kabiny typu walk-in. Dzięki opcji docięcia drzwi do skosu możemy swobodnie kreować przestrzeń prysznicową. Warto także mieć na uwadze fakt, że optymalna wysokość montażowa kabiny wynosi 210 cm. Dlatego też, jeżeli sytuacja instalacyjna na to pozwala, rekomendowane jest zastąpienie tradycyjnego brodzika odwodnieniem liniowym, np. takim jak TECEdrainprofile, które możemy łatwo dostosować do żądanej szerokości przestrzeni prysznicowej oraz zlicować z płaszczyzną posadzki – wyjaśnia Joanna Karolczak.
Jeżeli w pomieszczeniu niemożliwe staje się wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni na komfortową kabinę, sprawdzonym rozwiązaniem będzie wolnostojąca lub asymetryczna wanna. Zwróćmy jednak uwagę na jej przeznaczenie. Jeżeli zamierzamy brać w niej prysznic w pozycji stojącej, to ustawienie jej pod skosem nie będzie dobrym pomysłem.
Zmień optykę
Aranżując łazienkę na poddaszu nie zapominajmy o estetyce i takim doborze barw, które powiększą wizualnie przestrzeń. Jasne kolory, odpowiednio dobrane oświetlenie, a także lustrzane powierzchnie – to najlepsi przyjaciele niewielkich czy nietypowych wnętrz. Ściany w odcieniach pastelowych lub w kolorach ziemi optycznie powiększą pomieszczenie. Oprócz kolorystyki ważna jest także forma. Płytki nie powinny być zbyt duże, a dekoracje zbyt bogate. Zamiast strojnych wykończeń zdecydujmy się na lustra – najlepiej bez ram. Wybierając oświetlenie postawmy z kolei na barwę oświetlenia jak najbardziej zbliżoną do naturalnej.
Łazienka na poddaszu, mimo że trudna do zaaranżowania, nie musi w niczym ustępować standardowym pomieszczeniom sanitarnym. Kluczem jest zachowanie wszelkich wytycznych dotyczących ergonomii i wygody użytkowania.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.