Nieprzemijająca uroda klasyki: styl, który nigdy nie traci na popularności
Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Tradycyjny, a jednak zawsze na czasie. Styl klasyczny nie wychodzi z kuchni, w której magnetyzuje urokliwymi szprosami, finezyjnymi witrynkami i staroświeckimi pilastrami. Dobrze komponuje się z rysunkiem drewna i dekorami w jasnych tonacjach, ale spektakularnie prezentuje się w wyrazistych wybarwieniach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby klasyce dodać nieco awangardy w postaci designerskich uchwytów lub nowoczesnego okapu w kolorze złota.
Uniwersalne piękno, szyk i elegancja, które są kwintesencją tego charakterystycznego stylu, sprawiły, że z upodobaniem wybieramy do kuchni meble klasyczne. Wyróżnia je efektowna forma z ozdobnymi, staroświeckimi detalami, które razem tworzą wysmakowane kompozycje aranżacyjne. W tej konwencji cenione są dekoracyjność i różnorodność, całkowite przeciwieństwa nowoczesnego minimalizmu. Chociaż zabudowa jest nieco konserwatywna, pozostaje przytulna i wprowadza do wnętrz sielski, pełen domowego ciepła nastrój. Efekt tworzą stylowe meble i dekoracyjne dodatki. To rozwiązanie dla tych, którzy cenią styl i tradycyjne wartości.
- W kuchniach klasycznych na pierwszym planie znajdują się stylizowane meble, w których nie może zabraknąć dekoracyjnych frezowań, ozdobnych ramiaków, przeszklonych kredensów i witryn przedzielonych szprosami. Niektóre aranżacje wręcz przenoszą nas w przeszłość, przypominając urokliwe zabudowy kuchenne minionych epok – wymienia Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka mebli kuchennych w Spółce Meblowej KAM. – Nieodzowne na frontach różne formy zdobień i subtelne detale dodają im uroku i decydują o niepowtarzalnym wizerunku kuchni. Ich ponadczasowy urok nie traci na atrakcyjności mimo upływu czasu.
Chociaż podstawowym zadaniem zabudowy meblowej jest przechowywanie, w przypadku stylu klasycznego równie istotna jest funkcja dekoracyjna. Klasyka ma różne oblicza i czerpie inspiracje z różnych stylistyk. Może urzekać sielskim klimatem Prowansji, nawiązywać do angielskiego rodowodu lub przywoływać nostalgiczny nastrój dawnych kuchni w dworkach czy chatach wiejskich. To wymarzona sceneria do bogatej ornamentyki w postaci finezyjnych listewek, gzymsów, pilastrów i ażurowych elementów dekorujących powierzchnię frontów. Stylizowane meble obowiązkowo pełne są szuflad i szufladek, szafek i szafeczek, schowków oraz półeczek. Nie może zabraknąć przeszkleń, które współtworzą swoisty klimat wnętrza i pozwalają wyeksponować kolekcje dekoracyjnych naczyń i bibelotów. Klasyczny charakter kuchni można podkreślić również stylizowanymi urządzeniami AGD lub bateriami nawiązującymi wyglądem do wzornictwa retro.
Tego typu kuchnie lubią biel, szarości, beże i tonacje ciepłych brązów, które sprawdzą się w każdym wnętrzu. Klasyczny charakter mebli doskonale podkreślą także wzory drewna. Dobrym wyborem będą również ciemne kolory.
- Mając do umeblowania dużą powierzchnię możemy zdecydować się na ciemne, wyraziste wybarwienia – zachęca projektantka. – Gustowną propozycją jest morski, którego elegancka i niepospolita barwa znajduje coraz więcej zwolenników. Nada kuchni dodatkowego szyku i podkreśli jej niesztampowy charakter.
Urządzając kuchnię w stylu klasycznym możemy trzymać się tradycyjnych reguł, albo odejść od schematów i pokusić o ciekawe elementy ozdobne. Klasyka również może być awangardowa. Wystarczy zestawić typowe fronty z designerskimi uchwytami a stylizowany okap kominowy zastąpić bardziej nowoczesnym kształtem w kolorze szlachetnego złota, który zapewni olśniewający efekt. Takie połączenie sprawi, że kuchnia ożyje i nabierze oryginalnego charakteru.
Zabudowa klasyczna nie ulega zmieniającym się trendom, a niektóre aranżacje sprawiają wrażenie, jak by czas się w nich zatrzymał. Jednak funkcjonalność i wygoda użytkowania mebli nie odbiega od współczesnych standardów. Za stylizowanymi frontami kryją się nowoczesne rozwiązania techniki meblowej, dostosowane do wymagań i potrzeby komfortu użytkowników mebli.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.