Niespieszna codzienność i ponadczasowe piękno
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Północne słońce, mozaika kolorów i ponadczasowe piękno skryte pod płaszczem niespiesznej codzienności. Neapol to miejsce, które niezmiennie zachwyca i inspiruje. Tym razem do artystycznej podróży przez serce Włoch zaprasza fotograf Michał Łukasik, który od lat dzieli życie między Polską a Włochami.
Wystawa jego fotografii pod tytułem „Pasaż Italia” otworzy się już w piątek 12 kwietnia o 19:00 w Centrum Designu Domoteka w Warszawie.
Włochy to niewyczerpane źródło inspiracji dla artystów, a każdy z nich odkrywa ich piękno z własnej perspektywy i przetwarza w duchu osobistej wrażliwości. Wystawa prac polskiego fotografa Michała Łukasika pod tytułem „Pasaż Italia” to podróż przez wielowiekowe zabytki i dzieła architektury modernistycznej, w której historia splata się z teraźniejszością, a każdy kamień opowiada własną historię.
Niezwykłe spojrzenie artysty na ten kraj, ukazane poprzez obiektyw aparatu, pozwala nam odkryć jego piękno na nowo. Michał Łukasik uchwycił również sceny z życia codziennego Neapolu i okolic, który jest jego drugim domem. Od starannie ułożonego prania schnącego na balkonach, po tętniące życiem targowiska i plaże. "Pasaż Italia" to nie tylko wystawa fotografii – to podróż przez serce Włoch pełna smaków, kolorów i odcieni.
Niebanalną oprawę przestrzeni wystawienniczej zapewnia stylizacja Łukasza Siwca, cenionego architekta wnętrz współpracującego z Domoteką. Jego wyczucie włoskiego stylu doskonale komponuje się z fotografiami, tworząc harmonijną całość. Scenograficzne elementy potęgują wrażenie obcowania z majestatyczną architekturą i dzielą przestrzeń na tematyczne strefy. Całość dopełniają nietuzinkowe meble i dodatki z starannie wyselekcjonowanych salonów Centrum Designu Domoteka.
Autorzy:
Michał Łukasik – Absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Fotograf i eseista.
Jego fotografie znalazły się m.in. w Architectural Digest Polska, Wysokich Obcasach, Spotkaniach z Zabytkami oraz polsko-włoskim magazynie „Gazzetta Italia”, w którym debiutował jako eseista i dziennikarz, publikując zdjęcia i artykuły o sztuce, architekturze i podróżach po Polsce i Włoszech.
Specjalizuje się w fotografii architektury, wnętrz, fashion i reportażach. Współpracował z agencjami modowymi oraz licznymi instytucjami polskimi i włoskimi. Pasjonat stylu art deco, modernizmu i starego kina.
Łukasz Siwiec – stylista i projektant wnętrz, ekspert w dziedzinie designu oraz mody. Absolwent grafiki warsztatowej oraz architektury wnętrz na ASP w Warszawie. Od ponad 10 lat związany z rynkiem prasowym jako dziennikarz, stylista i fotograf. Współpracował m.in z magazynami Twój Styl, PANI, Architectural Digest Polska, Magazif, Wysokie Obcasy Extra, L'Officiel, Monitor Magazine.
Wernisaż wystawy „Pasaż Italia” odbędzie się w piątek 12.04.2024 r. o godz. 19:00. w Centrum Designu Domoteka, ul. Malborska 41 w Warszawie
Czas trwania wystawy: 12.04– 30.06 2024 r.
Partnerami wydarzenia są: Czas na Wnętrze, MAGAZIF, Gazzetta Italia, Aksonometria, BoConcept, Western Home FI, OKK! PR
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.