Nowa historia wnętrza
Rewitalizacja budynków pozwala ocalić architektoniczne perełki przed zniszczeniem i wykreować przestrzeń do życia, charakteryzującą się niepowtarzalną urodą i niezwykłym klimatem. Dowodem jest projekt wnętrza pracowni KODO.
Maksymalne zachowanie atmosfery historycznego budownictwa było założeniem aranżacyjnym niewielkiego, niespełna 40-metrowego, przeznaczonego na wynajem okazjonalny mieszkania w centrum Wrocławia. Inwestorowi zależało na przeniesieniu kamienicznej elegancji starego budynku z początku XX wieku do jego wnętrza oraz umiejętnym połączeniu jej z nowoczesnymi akcentami. Najważniejszą rolę w mieszkaniu odgrywają wysokie okna, w których zachowano historyczny design – ich oryginalna forma oraz wpadające przez nie światło stanowią główny element dekoracyjny. Jego przedłużeniem są lustra umieszczone na górnych szafkach w kuchni – taka kompozycja znacząco wpływa na przestrzenną optykę połączonych stref funkcjonalnych. Klimat starego budynku podbija drewniana jodełka francuska na podłodze, elementy z marmuru oraz sztukaterie ścienne i meblowe, a także – utrzymane w klasycznych formach z I połowy XX wieku tapicerowane krzesła i kanapa. Współczesne akcenty stanowią z kolei designerskie oprawy oświetleniowe i abstrakcyjna grafika ścienna.
Mieszkanie składa się z dwóch pomieszczeń – strefy dziennej, łączącej kuchnię, jadalnię, sypialnię, salon i korytarz oraz osobnej łazienki. Zachowano w nim przejrzysty podział na strefy użytkowe, przewidziano nawet niewielkie miejsce do pracy, a także przestrzeń do przechowywania.
Metryczka:
Lokalizacja: centrum Wrocławia, zabytkowy budynek byłego Urzędu Celnego z początków XX wieku, tuż nad Odrą
Powierzchnia mieszkania: 38 m²
Pomieszczenia: strefa dzienna (łącząca kuchnię, jadalnię, sypialnię, salon i hol), łazienka
Przeznaczenie: wynajem weekendowy
Założenia:
Zachowanie klimatu historycznego budynku. Zintegrowanie funkcjonalności poszczególnych stref. Naturalne materiały, przeniesienie kamienicznej elegancji budynku do wnętrza.
Wyzwania:
Funkcjonalne zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni, zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca na przechowywanie. Wysokie sufity – 3 m. Wykorzystanie potencjału okien i naturalnego światła.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.