Noworoczne postanowienia w twoim domu
Nowy rok to moment, kiedy zazwyczaj planujemy zmiany w naszym życiu. Warto wykorzystać ten entuzjazm także, aby wprowadzić do swojego domu i otoczenia rozwiązania, które pomogą chronić Ziemię oraz jej mieszkańców. Castorama Polska przygotowała trzy propozycje, które warto dodać do listy noworocznych postanowień.
Rozpoczynając nowy rok często tworzymy postanowienia. Zazwyczaj planujemy zacząć biegać, zdrowo się odżywiać albo uczyć języków obcych. Warto pamiętać, że nasze działania oddziałują na planetę oraz na społeczeństwo oraz, że każdy z nas może przyczynić się do zmiany na lepsze za pomocą nawet małych czynów. Castorama myśląc o pozytywnym wpływie na środowisko, przygotowała kilka propozycji zmian, które można wprowadzić w nowym roku.
1. Wybierajmy produkty z ekologicznych i odnawialnych źródeł
Robiąc zakupy coraz częściej zwracamy uwagę na skład i pochodzenie wybieranych produktów. Warto ten nawyk wprowadzić również w trakcie zakupów akcesoriów domowych i zwrócić uwagę, czy zostały wytworzone z poszanowaniem środowiska naturalnego. Wybierajmy produkty, które zmniejszają ryzyko zanieczyszczenia środowiska. Przykładem mogą być farby o niskiej zawartości lotnych związków organicznych (LZO) czy też naturalne środki do czyszczenia będące świetną i ekologiczną alternatywą dla znanych chemikaliów.
2. Dbajmy o ptaki
Kiedy za oknem panuje mroźna zima, warto pamiętać też o tych, którym szczególnie trudno jest w takich warunkach znaleźć pożywienie, czyli o ptakach. Małym kosztem i wysiłkiem możemy im pomóc, inwestując w dostępne i gotowe karmniki bądź samodzielnie zbudować własny. Karmnik powinien być zadaszony – w przeciwnym razie wilgotne ziarenka mogą zamarznąć albo zacząć się rozkładać. Istotne jest również umiejscowienie karmnika, który powinien być ustawiony tak, by utrudnić dostęp potencjalnym drapieżnikom – możemy powiesić go na gałęzi, postawić na słupku, albo znaleźć wersję umożliwiającą przyczepienia go na oknie.
A co włożyć do karmnika? Dobrym rozwiązaniem mogą być ziarna zbóż, także gotowe i profesjonalnie skomponowane mieszanki. Lepiej natomiast nie zostawiać w karmniku chleba, który bardzo łatwo może zamoknąć, a potem zamarznąć lub spleśnieć i zaszkodzić ptakom.
3. Wprowadźmy w życie zasadę 3xR
W nowym roku warto wprowadzić zasadę 3R, czyli Reduce, Reuse i Recycle. Na czym ona polega?
Reduce to ograniczenie ilości generowanych odpadów, niepotrzebnych, niskiej jakości lub nadmiernie opakowanych artykułów.
Zasada Reuse przypomina o tym, że można używać produkty wielokrotnie, przez co zmniejsza się ilość zanieczyszczeń środowiska związanych z ich produkcją. Warto zastanowić się nad możliwością ponownego wykorzystania niektórych towarów, czasem w zupełnie nowy sposób.
Z kolei Recycle to zachęta do tego, by odpady, których nie da się wykorzystać ponownie, wrzucić do odpowiedniego pojemnika w celu ponownego wykorzystania w dalszej produkcji.
Przykładem takich działań może być cykliczna akcja Castoramy "Kwiaty za elektrograty", która organizowana jest we wszystkich sklepach sieci. Polega na tym, że klienci, którzy przyniosą do sklepów zużyte elektrośmieci, otrzymają w zamian sadzonki roślin. Łącznie w 2021 roku, w trakcie zrealizowanych dwóch edycji w okresie wiosennym oraz jesiennym, sieć zebrała prawie 900 ton elektrośmieci. Warto już teraz pamiętać o akcji i przygotować się na wiosenną wymianę zużytego sprzętu na piękną roślinę.
Informacje o spółce Castorama:
Castorama Polska Sp. z o.o. jest liderem w kategorii polepszania warunków mieszkaniowych w naszym kraju. Firma uruchomiła swój pierwszy sklep w 1997 roku. Obecnie prowadzi sprzedaż w 90 lokalizacjach w różnych częściach Polski. Zapewnia również klientom w całym kraju dostęp do oferty on-line. Spółka zatrudnia ponad 13 tys. pracowników. Castorama Polska Sp. z o.o. jest częścią Kingfisher plc, międzynarodowej spółki posiadającej prawie 1350 sklepów w 8 krajach Europy. W celu uzyskania dalszych informacji zapraszamy na stronę www.castorama.pl oraz www.kingfisher.com.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści
Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Problemy społeczne
Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań

Z danych SW Research i Runaways wynika, że 80 proc. Polaków nie czuje pasji do swojej pracy, a 77 proc. nie widzi sensu w wykonywanych obowiązkach. Prowadzi to do wzrostu poziomu stresu i wypalenia zawodowego, co powoduje, że na życie prywatne nie mamy już energii. Work–life balance, ważny zwłaszcza dla młodszych pokoleń, jest trudny do osiągnięcia. Dodatkowo rozwój nowych technologii i modeli pracy powoduje coraz większe zacieranie różnic między czasem wolnym a pracą.
Gwiazdy
Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.