NOWOŚĆ! Jeszcze ciszej, lżej, szybciej i oszczędniej – budowa ścianek działowych
Wykonane z nich przegrody są lekkie, łatwe do wznoszenia, a co więcej spełniają wymagania akustyczne zawarte w normie PN-B-02151-3 już przy szerokości 7,5 mm.
Beton komórkowy to materiał wybierany przede wszystkim ze względu na doskonałe właściwości ochrony termicznej, łatwość obróbki oraz niewielką masę, co przekłada się na szybkie i sprawne wznoszenie przegród nawet kilkukrotnie lżejszych od tych wykonanych z innych dostępnych na rynku materiałów budowlanych.
H+H Panele TEMPO PRO, nowość w ofercie H+H, to bloczki, dzięki którym z łatwością można osiągnąć parametry ochrony przed hałasem dla ścian działowych już przy szerokości ścianki od 75 mm. Przekłada się to zarówno na obniżenie kosztów wykonania prac budowlanych, większe powierzchnie mieszkań, jak i jeszcze większy komfort przyszłych użytkowników pomieszczeń.
Wymagania akustyczne dla ścian działowych
Wymagania akustyczne wobec ścian działowych w budynkach mieszkalnych określone są normą PN-B-02151-3. Zgodnie z jej zapisami ściany działowe powinny posiadać współczynnik RA1R dla przegród w obrębie mieszkania oddzielających pokoje od pomieszczeń sanitarnych na poziomie co najmniej 38 dB oraz dla pozostałych ścian działowych, np. między pokojami nie mniejszym niż 35 dB.
Panele H+H System TEMPO PRO dzięki zwiększeniu gęstości materiału do wartości 675 km/m3 ± 25 kg/m3 (gęstość brutto w stanie suchym) pozwalają na lepszą izolacyjność akustyczną w porównaniu z typowymi bloczkami z betonu komórkowego, przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo niewielkiej masy i łatwości obróbki. Dzięki temu wykonane z nich ścianki działowe lepiej chronią przed przenoszeniem hałasu i mają podwyższoną wytrzymałość na ściskanie do 6,0 MPa przy zachowaniu typowej dla betonu komórkowego niższej masy przegrody w stosunku do rozwiązań gipsowych.
H+H System TEMPO PRO – jedno rozwiązanie, wiele korzyści
Panele TEMPO PRO to elementy średniowymiarowe dostępne w dwóch wariantach – o szerokości 75 lub 100 mm oraz długości 500 mm i wysokości 499 mm. Pozwala to na jeszcze szybsze tempo wznoszenia przegród - zużycie elementów to 4 szt./m2.
Elementy szerokości 100 mm zapewniają izolacyjność akustyczną na poziomie RA1R = 39 dB - zgodnie z normą PN-B-02151-3, pozwalają więc na wznoszenie wszystkich przegród działowych w budynku. Panele 75 mm mają współczynnik RA1R = 37 dB i przeznaczone są do stawiania ścian między pomieszczeniami z wyłączeniem oddzielenia od pomieszczeń sanitarnych. Powstające ścianki działowe mogą być więc cieńsze od typowych rozwiązań murarskich dostępnych na rynku oraz zapewniają wysoki stopień ochrony akustycznej. Dzięki dużej precyzji wymiarowej możliwe jest też zastąpienie tradycyjnych tynków cienkowarstwową gładzią gipsową lub bezpośrednio klejonymi do lica ściany płytkami ceramicznymi. Przez to możliwa jest optymalizacja kosztów inwestycji, a także zwiększenie powierzchni mieszkań.
H+H Panele TEMPO PRO zapewniają także wysoki stopień ochrony pożarowej (Euroklasa A1) oraz szczelności i izolacyjności ogniowej odpowiednio EI 120 dla elementów 75 mm i EI 240 dla szerokości 100 mm.
Nadproża TEMPO PRO N
W celu ułatwienia wznoszenia ścian działowych z otworami, spełniających podwyższone wymagania izolacyjności akustycznej oraz charakteryzujących się obniżoną masą i zmniejszoną szerokością, do oferty H+H wprowadzone zostały również gotowe nadproża TEMPO PRO N, umożliwiające łatwe przekrycie otworów w ściankach działowych.
Nadproża TEMPO PRO N dostępne są w dwóch szerokościach zgodnych z podstawowymi elementami systemu, wysokości 250 mm i długości 1500 mm, co po uwzględnieniu wymaganej głębokości oparcia równej 200 mm pozwala na przekrycie otworów o świetle do 110 cm.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.