O kuchni od środka. Rozmowa z projektantką wnętrz Kasią Szostakowską
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Na co dzień projektuje i aranżuje wnętrza, prowadzi również blog „Polisz Design by Kate & Co”, w którym zajmuje się tematyką wnętrz, wzornictwa oraz ciekawych inicjatyw z zakresu dobrego designu. Kasia Szostakowska zabiera nas do swojego mieszkania i w krótkiej rozmowie opowiada, jak z perspektywy projektanta powinna wyglądać nowoczesna kuchnia oraz jakie rozwiązania dotyczące organizacji i przechowywania sprawdzają się u niej w domu.
Zdjęcia na swój blog często wykonujesz we własnym domu, czy właśnie dlatego wybrałaś tak jasne kolory wnętrz? Teraz na topie są ciemne aranżacje. Czy po prostu dobrze czujesz się w takiej kolorystyce?
Na co dzień obcuję z niezliczoną ilością kolorów, tekstur i wzorów. Obecnie moja pracownia jest w domu, dlatego prywatną część chciałam urządzić jako oazę spokoju, bez kolorystycznego szaleństwa.
Jaka Twoim zdaniem powinna być nowoczesna kuchnia?
Nowoczesna? Już nie. Ale za to ponadczasowa, idealnie dopasowana do potrzeb domowników, spójna z resztą aranżacji domu. Przede wszystkim kuchnia musi odpowiadać naszemu trybowi życia, wszystkich mieszkańców. Dla mnie jest to serce domu, które ma spajać rodzinę.
Centralną część kuchni zajmuje wyspa. Czy to dla Twojej rodziny jest ważne miejsce?
Absolutnie tak, ponieważ jest niezastąpiona. Już w poprzednim mieszkaniu miałam wyspę w kuchni i chciałam, aby kolejna była jeszcze większa. To był nasz „must-have”. To wokół niej toczy się życie. To również tutaj uwielbiają spędzać czas nasi przyjaciele i rodzina.
Zastosowane w wyspie pakowne szuflady stanowią wygodną przestrzeń do przechowywania. Cieszę się że skorzystałaś z naszych szuflad. Jak ważna jest dla ciebie wewnętrzna organizacja szuflad?
Bez dobrej organizacji nie da się w pełni korzystać z kuchni. Uważam, że gotowanie ma być czystą przyjemnością, a dzięki dobrej organizacji jest to możliwe. Ważne jest jednak, aby mieć wszystko pod ręką i nie musieć po nic daleko sięgać.
W mieszkaniu jest dużo szarości, nasuwa się zatem pytanie czy to pod ten odcień wybierałaś kolor wyposażenia?
Powiedziałabym nawet, że są to odcienie szarości, beżu i popielu. Białe wnętrza szafek ingerowałyby w ten styl. Antracytowe wyposażenie wygląda szlachetnie.
Co przechowujesz w systemie narożnym Le Mans?
Przechowuje w nim garnki, patelnie i podręczne rzeczy. Uważam, że system Le Mans to najlepsze rozwiązanie do narożnych szafek, bo efektywnie wykorzystuje przestrzeń.
Do czego przydaje Ci się szafka podblatowa SNELLO i gdzie u Ciebie się znajduje?
To świetny przybornik! Umieściłam ją na drodze od lodówki do płyty grzejnej. Produkty do gotowania są w niej dobrze wyeksponowane i szybko po nie sięgam. Przechowuję w niej również zapasy mąki, makaronu czy kaszy.
Wiem, że masz też drugie SNELLO w szafce 15’?
Tak dokładnie, dobrze, że mi je doradziłaś. Mogę tutaj przechowywać najczęściej używane środki czystości, ściereczki, gąbeczki. Nie muszę przewieszać ścierki przez uchwyt przy zlewie co jest bardzo nieestetyczne, zwłaszcza w minimalistycznej kuchni.
Dlaczego masz w kuchni aż dwa kosze na śmieci? Rozumiem, że segregacja ma dla Ciebie duże znaczenie.
Oczywiście, w dzisiejszych czasach to obowiązek. Pod zlewem chciałam zainstalować młynek do odpadków, ale dostępna przestrzeń umożliwiła mi zastosowanie w szufladzie tylko niskich pojemników, które nie są wystarczające. Dlatego pozwoliłam sobie na instalację w drugiej szufladzie innego sortownika odpadów.
W czym pomagają Ci zastosowane w szufladach maty antypoślizgowe?
Maty świetnie się sprawdzają kiedy w szufladach chcemy przechowywać szkło, na przykład kieliszki. Dzięki nim nic się nie przesuwa i spokojnie można puścić szufladę, żeby sama się domknęła. Maty ułatwiają również czyszczenie, wystarczy spłukać je pod bieżącą wodą.
Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=URE1DXqJB_g&t=86s
Więcej przydatnych informacji na stronie: https://peka.pl
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.