Komunikaty PR

Ogłoszenie finalistów konkursu Mies van der Rohe Award 2022

2022-02-10  |  15:50
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

Już za kilka dni przedstawiciele Komisji Europejskiej, wraz z OW SARP i Fundacją Miesa van der Rohe , ujawnią pięciu finalistów Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej 2022 – Mies Van Der Rohe Award. Ogłoszenie oczekiwanej listy finalistów najbardziej prestiżowego konkursu w świecie europejskiej architektury, odbędzie się w środę, 16 lutego 2022 r. o godz.10.00, w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury. Wydarzeniu towarzyszy wystawa dzieł polskiej architektury, nominowanych do nagrody EU Mies Award w 2022 roku. Ogłoszenie finalistów jest okazją do spotkania przedstawicieli organizatorów wystawy, czyli Fundacji Miesa van der Rohe, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Inicjatora ekspozycji Oddziału Warszawskiego SARP, ekspertów, mediów, mecenasów i autorów nominowanych polskich obiektów. 

Fundacja Miesa van der Rohe, organizator konkursu, od wielu lat bacznie przygląda się współczesnym realizacjom europejskiej sceny projektowej. Do współpracy przy konkursie zaprasza wybitne osobowości świata architektury i ekspertów z całej Europy. Wybrane przez nominujących obiekty cechuje innowacyjne i twórcze podejście do formy i funkcji, znaczące oddziaływanie społeczne oraz kształtowanie niezwykle ważnej dla całego świata idei zrównoważonego rozwoju. Nagroda wyróżnia więc najlepsze praktyki budowania, służące polepszeniu warunków życia, przy jednoczesnym poszanowaniu dla otoczenia.

Jury uznało prace finalistów za przykłady, które zachęcają i stają się referencjami dla lokalnego planowania przestrzennego. Prezentują nowy model projektowania, oparty na dążeniu do poszanowania procesów zrównoważonego rozwoju. Są również wynikiem starannie zaplanowanych procesów konstrukcyjnych oraz wyjątkowej dbałości o jakościowe materiały i detale. Na wystawie zostały zaprezentowane najlepsze polskie realizacje aktualnej edycji konkursu, na tle ponad pięciuset nominacji z całej Europy. Czemu tak wielu? Bo rok 2022 był rokiem kumulacyjnym – przyznawane co dwa lata wyróżnienie zostało zawieszone w 2020 roku, co znacznie powiększyło grupę startujących po trofeum. Dzięki temu zyskaliśmy szansę na przyjrzenie się wnikliwiej kondycji nowej polskiej architektury. Podczas wystawy w Zodiaku zaprezentowano 25 zakwalifikowanych do finału polskich projektów.

Mariya Gabriel, Komisarz UE ds. Innowacji, Badań Naukowych, Kultury, Edukacji i Młodzieży, odpowiedzialna za programy Kreatywna Europa i Horyzont Europa, powiedziała: „Konieczne jest przemyślenie sposobu, w jaki budujemy. Architektura wysokiej jakości jest podstawą podejścia Komisji Europejskiej do zrównoważonego rozwoju. Redefiniując rolę europejskich architektów jako opiekunów, architektura przyczynia się do Europejskiego Zielonego Ładu i jego elementu kulturowego: „Nowego europejskiego Bauhausu”. Nagroda UE w dziedzinie Architektury Współczesnej – Mies van der Rohe Award, podkreśla wkład architektury w zrównoważony rozwój. „Potrzebujemy młodych ludzi, architektów, artystów, specjalistów ds. edukacji i kultury, innowatorów, przedsiębiorców i władz regionalnych z całej Europy, aby aktywnie zaangażować się i skorzystać z tej inicjatywy”.

Pięciu laureatów konkursu, którzy dostali się do ścisłego finału, zostanie ogłoszonych przez Ivana Blasi, koordynatora Nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej EU Mies Award, szefa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce – Witolda Naturskiego, Marlenę Happach – Architekt Miasta Warszawa, Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Martę Sękulską-Wrońską – Prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Transmisję wydarzenia będzie można obejrzeć na żywo https://youtu.be/p46aZ881RaA

 "Miejsce jest nieprzypadkowe. Wystawa przybliża 25 realizacji z Polski nominowanych w konkursie. Możemy na niej przeanalizować nie tylko proces twórczy i idee przeświecające autorom obiektów z ich perspektywy. Przedstawiamy też przyczyny wyboru i kryteria oceny ekspertów nominujących poszczególne prace. Ulokowanie ich w kontekście wcześniejszych polskich realizacji obecnych w Nagrodzie, pozwala prześledzić zmiany zachodzące w myśleniu czym jest Dobra Architektura Współczesna." – mówi Magdalena Maciąg – kuratorka wystawy, pełnomocniczka zarządu OW SARP do spraw programowych ZODIAKu Warszawskiego Pawilonu Architektury.

Wokół wystawy organizowane są wydarzenia towarzyszące; od wykładów i spotkań eksperckich, poprzez warsztaty dla najmłodszych, po oprowadzania kuratorskie. Debaty są dostępne w sieci na kanale Youtube Pawilonu ZODIAK. Wystawa będzie otwarta do niedzieli 20 lutego. W najbliższy piątek (11.02, online) towarzyszyć jej będzie dyskusja „Refleksje wokół polskich nominacji”, w sobotę (12.02, online) warsztaty dla dzieci z cyklu „LESS IS MORE - ferie online z Zodiakiem”, a w niedzielę (13.02) oprowadzanie po wystawie z Marcinem Szczeliną.

Wstęp na wystawę i wydarzenia jest bezpłatny.

Partnerzy wystawy: Cosentino, OfficePlus, Farby Kabe, Geberit, Vasco.

Więcej na: pawilonzodiak.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
2025-04-24 | 14:00

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.