Ogrzewanie drewnem bez dymu – fakt czy mit?
Agencja Face IT
Bagatela 10
00-585 Warszawa
i.ryfka|agencjafaceit.pl| |i.ryfka|agencjafaceit.pl
790393471
https://agencjafaceit.pl/
Drewno kawałkowe stało się alternatywą dla węgla i innych źródeł energii dla wielu mieszkańców Polski. Wokół tematu palenia drewna zrodziła się ogólnopolska gorąca dyskusja. Czy ogrzewanie domów biomasą drzewną jest ekologiczne? Czy negatywnie wpływa na środowisko naturalne? Wątpliwości rozwiewają eksperci z Grupy Drewno Pozytywna Energia.
Punkt wyjścia – drewno należy do OZE
Niepokój związany z kryzysem na rynku surowców opałowych spowodował, że po drewno kawałkowe sięga coraz więcej Polaków, którzy chcą zabezpieczyć swoje rodziny przed kryzysem energetycznym. Stoją oni jednak przed dylematem, czy palenie biomasy drzewnej jest w zgodzie z naturą.
- Drewno jest odnawialnym źródłem energii, co znaczy, że nie wyczerpie się i nie zmniejszy zasobów Ziemi. Energia zawarta w drewnie to energia słoneczna, która została zmagazynowana w drzewie w czasie jego wzrostu. Gdy spalamy drewno, ta energia uwalnia się – mówi Dariusz Marciniak, ekspert z grupy Drewno Pozytywna Energia.
Wątpliwości przy ogrzewaniu drewnem budzi również wydobywający się przy spalaniu dwutlenek węgla. Eksperci jednak rozwiewają je i wyjaśniają, w jaki sposób działa recykling, który stworzyła sama matka Ziemia.
- Paliwa w czasie spalania emitują CO₂, gaz cieplarniany odpowiedzialny za globalne ocieplenie. Spalanie paliw kopalnych, takich jak ropa czy gaz, oznacza emisję dwutlenku węgla z głębi Ziemi prosto do atmosfery. Spalanie drewna to zupełnie inna sprawa, ponieważ palące się drewno emituje tylko tyle CO₂, ile zaabsorbują znowu rosnące drzewa. Dokonują one recyklingu CO₂, więc spalając drewno, ogrzewamy tylko siebie, a nie planetę – dodaje Dariusz Marciniak.
Spalanie drewna bez dymu - trzy złote zasady
Drewno bez wątpienia należy do OZE, ale przy jego spalaniu wydobywa się dym, który budzi jednak wątpliwości na temat tego, czy nie wprowadza do ekosystemu niebezpiecznych substancji. Eksperci z grupy Drewno Pozytywna Energia podkreślają, że ogrzewanie drewnem bez dymu jest możliwe, ale wymaga minimalnej wiedzy o jego spalaniu oraz zadania sobie nieco trudu w celu przygotowania do i wysuszenia przed wykorzystaniem.
- Palenie drewna bez dymu wymaga spełnienia trzech warunków jednocześnie. Drewno musi być suche (poniżej 20% wilgotności) i odpowiednio drobno połupane (grubość kawałka drewna powinna mieć obwód do 30 cm, natomiast przekrój ok.10-12 cm). Wymagane jest, by zainstalowane w domu urządzenie spełniało dyrektywę Ekoprojekt. Samo palenie powinno dobywać się wyłącznie współprądowo (w kominkach i piecach - od góry) - opowiada Witold Jaworski, członek Rady Naukowej Polskiego Forum Klimatycznego, ekspert w grupie Drewno Pozytywna Energia.
Rozpalanie od góry to nic innego jak sposób ułożenia drewna od najgrubszych kawałków od spodu do najmniejszych na górze. Podpałka powinna znajdować się na wierzchu, najlepiej by była wykonana z materiału biologicznego, np. wełny drzewnej nasączonej woskiem.
Odpowiednio przygotowane drewno i sposób rozpalania zapewniają ogrzewanie naszych domów bez dymu i bez szkód dla środowiska naturalnego. Drewno kawałkowe to bez wątpienia zdrowa, pozytywna energia i rodzima recepta ochrony naszego środowiska i klimatu. To niezbędny składnik naszego bezpieczeństwa energetycznego i działań ograniczających ubóstwo energetyczne.
Więcej informacji na temat ogrzewania biomasą znajdziemy na stronie https://ogrzewamydrewnem.wordpress.com/
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.