Ogrzewanie drewnem bez dymu – fakt czy mit?
Agencja Face IT
Bagatela 10
00-585 Warszawa
i.ryfka|agencjafaceit.pl| |i.ryfka|agencjafaceit.pl
790393471
https://agencjafaceit.pl/
Drewno kawałkowe stało się alternatywą dla węgla i innych źródeł energii dla wielu mieszkańców Polski. Wokół tematu palenia drewna zrodziła się ogólnopolska gorąca dyskusja. Czy ogrzewanie domów biomasą drzewną jest ekologiczne? Czy negatywnie wpływa na środowisko naturalne? Wątpliwości rozwiewają eksperci z Grupy Drewno Pozytywna Energia.
Punkt wyjścia – drewno należy do OZE
Niepokój związany z kryzysem na rynku surowców opałowych spowodował, że po drewno kawałkowe sięga coraz więcej Polaków, którzy chcą zabezpieczyć swoje rodziny przed kryzysem energetycznym. Stoją oni jednak przed dylematem, czy palenie biomasy drzewnej jest w zgodzie z naturą.
- Drewno jest odnawialnym źródłem energii, co znaczy, że nie wyczerpie się i nie zmniejszy zasobów Ziemi. Energia zawarta w drewnie to energia słoneczna, która została zmagazynowana w drzewie w czasie jego wzrostu. Gdy spalamy drewno, ta energia uwalnia się – mówi Dariusz Marciniak, ekspert z grupy Drewno Pozytywna Energia.
Wątpliwości przy ogrzewaniu drewnem budzi również wydobywający się przy spalaniu dwutlenek węgla. Eksperci jednak rozwiewają je i wyjaśniają, w jaki sposób działa recykling, który stworzyła sama matka Ziemia.
- Paliwa w czasie spalania emitują CO₂, gaz cieplarniany odpowiedzialny za globalne ocieplenie. Spalanie paliw kopalnych, takich jak ropa czy gaz, oznacza emisję dwutlenku węgla z głębi Ziemi prosto do atmosfery. Spalanie drewna to zupełnie inna sprawa, ponieważ palące się drewno emituje tylko tyle CO₂, ile zaabsorbują znowu rosnące drzewa. Dokonują one recyklingu CO₂, więc spalając drewno, ogrzewamy tylko siebie, a nie planetę – dodaje Dariusz Marciniak.
Spalanie drewna bez dymu - trzy złote zasady
Drewno bez wątpienia należy do OZE, ale przy jego spalaniu wydobywa się dym, który budzi jednak wątpliwości na temat tego, czy nie wprowadza do ekosystemu niebezpiecznych substancji. Eksperci z grupy Drewno Pozytywna Energia podkreślają, że ogrzewanie drewnem bez dymu jest możliwe, ale wymaga minimalnej wiedzy o jego spalaniu oraz zadania sobie nieco trudu w celu przygotowania do i wysuszenia przed wykorzystaniem.
- Palenie drewna bez dymu wymaga spełnienia trzech warunków jednocześnie. Drewno musi być suche (poniżej 20% wilgotności) i odpowiednio drobno połupane (grubość kawałka drewna powinna mieć obwód do 30 cm, natomiast przekrój ok.10-12 cm). Wymagane jest, by zainstalowane w domu urządzenie spełniało dyrektywę Ekoprojekt. Samo palenie powinno dobywać się wyłącznie współprądowo (w kominkach i piecach - od góry) - opowiada Witold Jaworski, członek Rady Naukowej Polskiego Forum Klimatycznego, ekspert w grupie Drewno Pozytywna Energia.
Rozpalanie od góry to nic innego jak sposób ułożenia drewna od najgrubszych kawałków od spodu do najmniejszych na górze. Podpałka powinna znajdować się na wierzchu, najlepiej by była wykonana z materiału biologicznego, np. wełny drzewnej nasączonej woskiem.
Odpowiednio przygotowane drewno i sposób rozpalania zapewniają ogrzewanie naszych domów bez dymu i bez szkód dla środowiska naturalnego. Drewno kawałkowe to bez wątpienia zdrowa, pozytywna energia i rodzima recepta ochrony naszego środowiska i klimatu. To niezbędny składnik naszego bezpieczeństwa energetycznego i działań ograniczających ubóstwo energetyczne.
Więcej informacji na temat ogrzewania biomasą znajdziemy na stronie https://ogrzewamydrewnem.wordpress.com/

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.