Organiczne kształty
Barwy ziemi przyprawione pistacją – to kwintesencja kompozycji kolorystycznej niewielkiego, lecz funkcjonalnego 50-metrowego apartamentu w Warszawie zrealizowanego przez KODO. Podstawą jego aranżacji była kompleksowa zmiana układu deweloperskiego – usunięto pierwotne podziały w części dziennej i powiększono łazienkę, uzyskując w rezultacie większą przestrzeń oraz miejsce na garderobę, którą wydzielono w sypialni z zastosowaniem lekkiego szklanego przepierzenia. Ścianę w korytarzu zabudowano pojemną szafą ubraniowo-gospodarczą, do której powędrowała pralka, zwiększając możliwości aranżacyjne łazienki.
Założeniem wykończenia mieszkania były naturalne, wysokiej jakości materiały i barwy ziemi. Bazę kompozycji stanowią biel i szarość, przewijające się w różnych elementach wszystkich pomieszczeń mieszkania – ścianach, sprzętach i tekstyliach. W strefie dziennej prym wiedzie drewno, rządzące ma podłogach oraz elementach zabudowy kuchni i korytarza. Oryginalna, łagodnie wygięta linia drewnianych frontów mebli kuchennych swobodnie koresponduje z formą i kolorystyką szaf w korytarzu – te urozmaicono pionowymi elementami w barwie połyskującej stali. Ta naturalna dominanta znalazła swoją kontynuację w sypialni – w postaci pionowych paneli ściennych i szafy garderobianej – oraz w łazience, w formie frontów pojemnej, pionowej zabudowy.
Całość mieszkania zmienia się w wysmakowane dzieło wnętrzarskiej aranżacji. Jej niezwykłą urodę kreują dwa kluczowe elementy – łagodna zieleń pistacji oraz designerskie oświetlenie. Pistacje rzucono w tę stonowaną, ciepłą przestrzeń z dużym rozmysłem – barwa obecna jest w sypialnianej ścianie, pojedynczych elementach mebli łazienkowych, przestrzennej zabudowie sufitowej, tekstyliach i dekoracjach. Pojawia się również w elementach oryginalnych opraw oświetleniowych, stanowiących przykład zastosowania nowoczesnego, przestrzennego designu w klasycznej, minimalistycznej aranżacji. Wtórują im drobne elementy wyposażenia – unikatowe w formie grzejniki, stoliki nocne oraz utrzymana w loftowej stylistyce armatura łazienkowa.
Metryczka:
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Powierzchnia mieszkania: 52,64 m²
Pomieszczenia: hol połączony z aneksem kuchennym, strefa jadalnianą i salonem, łazienka, sypialnia z garderobą
Przeznaczenie: dla singla lub pary
Założenia:
Wysoki poziom wykończenia, naturalne materiały, stonowana kolorystyka, kolory ziemi. Wygodna, otwarta przestrzeń, wydzielenie garderoby, oryginalny, luksusowy design.
Wyzwania:
Zmiana układu funkcjonalnego, otwarcie strefy dziennej, wydzielenie garderoby, powiększenie łazienki, wysokość pomieszczeń 3 m.
Interesujące rozwiązania:
Ściana w holu zamieniona na funkcjonalną szafę ubraniowo-gospodarczą. Naprzeciw szafy ukryte drzwi do łazienki, w której dokonano zmiany układu. Przeniesienie pralki do szafy – naprzeciw sypialni. Dzięki temu zabiegowi powstała duża, przeszklona garderoba od strony sypialni. Frezowany fornir, również na giętych frontach. Minimalistyczna biblioteczka, która nie przytłacza wnętrza. Wygodna strefa wypoczynkowa z szafką rtv przygotowaną do wstawienia rozbudowanego sprzętu audio. Otwarta i funkcjonalna kuchnia. Od strony stołu gablotka na szkło. Zielony sufit. Wiele opcji oświetlenia: ogólne, przy zasłonach, nad wyspą, led nocny przy sypialni, lampa nad stołem, led za telewizorem. Oświetlenie ogólne w sypialni, do czytania, 2 rodzaje światła w garderobie. 3 rodzaje światła w łazience – wiele możliwość budowania różnych scen oświetleniowych w mieszkaniu.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.