Oto cztery najmodniejsze style aranżacji. Jak dziś urządzamy mieszkania?
Po zachwycie skandynawskimi, minimalistycznymi wnętrzami przyszedł czas na zupełną zmianę dominującej stylistyki. W mediach społecznościowych widać wyraźny odwrót ku projektom z wykorzystaniem handmade czy intensywną kolorystyką. Jakie są dziś najsilniejsze kierunki w dekoracji wnętrz?
1. Industrialny
Jeden z najczęściej wyszukiwanych w Google. W stylu tym chętnie urządzamy łazienkę, sypialnię i kuchnię. Dominują w nim surowe materiały – stal, beton i miedź. Łączymy go najchętniej z ciemnymi, głębokimi kolorami: szmaragdem czy granatem. Dobrze wygląda w połączeniu z dodatkami w miedzianym lub czarnym kolorze. Do aranżacji często wykorzystuje się designerskie lampy – z charakterystycznymi, odsłoniętymi żarówkami – obowiązkowo o ciepłej barwie światła.
2. Retro
Moda lubi wracać – zarówno w kwestii ubrań, jak i aranżacji wnętrz. Coraz większą popularnością cieszą się dziś meble z lat 60. i 70. – często w odświeżonej odsłonie. Meblościanki na nowo wkraczają do mieszkań. Tym razem wyglądają już inaczej: zamiast wysokiego połysku czarne, matowe fronty i geometryczne wzory. Inne z kolei są oklejane intensywnymi kolorami – niczym z obrazów Mondriana. Sięgamy po inspiracje poprzednimi dekadami, aby uniknąć powtarzalności.
3. Hand made
Po zachwycie minimalistycznym stylem skandynawskim nadszedł czas na indywidualizm. Coraz więcej osób decyduje się samemu przerabiać stare meble. W większych miastach organizowane są weekendowe kursy renowacji. Nie brakuje też tutoriali, które krok po kroku tłumaczą proces odnawiania.
– W aranżacji odchodzi się powoli od katalogowych, idealnych wnętrz na rzecz tych z charakterem. Widać to zarówno po popularności ręcznie wytwarzanych rzeczy – dekoracji i mebli, jak i samym sposobie urządzania mieszkań. Pożądana jest duża liczba dodatków, tkanin, kolorów, bo właśnie to one sprawiają, że mieszkanie staje się prawdziwym domem – tłumaczy Jakub Orski, pracownik dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
4. Urban jungle
Motywy roślinne pojawiają się w wielu elementach dekoracyjnych. Na tapetach, pościelach, plakatach, a nawet fotelach zagościły zielone wzory. W mieszkaniach zagościły liczne rośliny doniczkowe. Od kilku lat dominują gatunki o dużych liściach – maranty, monstery, aglaonemy czy alokazje, ale też te delikatne – jak oplątwy czy fitonie. Choć ich obecność w domach nie jest niczym nowym, zaskakująca jest liczba. Wnętrza stają się prawdziwą dżunglą, a rekordziści mają w swoich mieszkaniach nawet po kilkadziesiąt roślin. To trend, który dopiero się rodzi, ale ogromna popularność grup w mediach społecznościowych skupionych wokół tej tematyki (najbardziej znana ma aż 35 tysięcy członków z całej Polski!) sprawia, że nabiera on ogromnego rozpędu.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.