Pewny uchwyt
Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Kto będzie chwytał za uchwyty w twojej kuchni? Jeżeli będą to zarówno dłonie dorosłego, jak i małe rączki dziecka, warto wybrać uniwersalny kształt, który będzie pasował do każdej dłoni. Uchwyty powinny być praktyczne i wygodne, co docenimy szczególnie, kiedy spędzamy w kuchni dużo czasu i intensywnie użytkujemy zabudowę meblową.
Uchwyty w meblach kuchennych muszą sprostać oczekiwaniom użytkowników pod wieloma względami – muszą być ergonomiczne, wysoce wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Muszą się również podobać, pasować do stylu zabudowy i estetyki wnętrza. Właściwie dobrane uchwyty w dużym stopniu będą wpływały na odbiór całej kompozycji, dlatego muszą współgrać z frontami i pozostałymi elementami zabudowy. Warto pomyśleć także o aspektach praktycznych, aby stanowiły nie tylko ozdobę, ale pełniły swoją funkcję.
- Podczas gotowania meble kuchenne muszą mierzyć się z ciągłą eksploatacją, kiedy otwieramy i zamykamy szafki oraz szuflady w poszukiwaniu potrzebnych produktów lub chowając rozmaite akcesoria. Ponieważ uchwyty „pracują” razem z nami, muszą być solidne i wytrzymałe – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. – Mają nie tylko ładnie wyglądać na tle frontów mebli, ale być funkcjonalne i zapewnić nam komfort.
Częstotliwość użytkowania zabudowy meblowej powinna być jednym z podstawowych kryteriów branych pod uwagę podczas wyboru kształtu i wielkości uchwytów. Jeżeli meble mają charakter bardziej reprezentacyjny, a my stołujemy się poza domem, można zdecydować się na bardziej dekoracyjne formy. Jeżeli posiłki przygotowujemy samodzielnie, a podczas pracy wielokrotnie otwieramy i zamykamy szafki, poręczne uchwyty ułatwią nam to zadanie.
Ważne jest również zachowanie odpowiednich proporcji. Otwarcie szerokiej, obciążonej szuflady, będzie znacznie łatwiejsze, jeżeli na jej froncie zamiast gałki zamontujemy duży uchwyt dwupunktowy. Ułatwi to wygodniejsze chwytanie i równomierne wysuwanie szuflady z jej ciężką zawartością.
Klasyczna prostota czy wyszukana ozdoba?
Designerski, ornamentowy kształt uchwytów bardziej przyciąga uwagę, stanowiąc mocny akcent dekoracyjny mebli. Będzie lepszym wyborem do mebli stylizowanych. Klasyczne uchwyty o prostych formach są z kolei bardziej uniwersalne i będą pasowały do każdej aranżacji. Uchwyty o prostym kształtce, bez nadmiaru ozdobników będą również łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Bez problemu usuniemy z nich plamy powstałe podczas gotowania, zacieki od rozlanych płynów czy nieestetyczne ślady palców pozostawione przez zabrudzone dłonie.
Wyeksponowane czy zintegrowane z frontem?
Uchwyty można wyeksponować, montując na powierzchni frontu, zintegrować z nim a nawet połączyć z obrzeżem okalającym front. Każde z rozwiązań ma swoje zalety. Pozwala dopasować uchwyty do wzornictwa mebli, ale również oczekiwań domowników czy nawet wielkości pomieszczenia. Wybierając uchwyty do wąskich pomieszczeń, pomyślmy o tych wpuszczanych, o które nie zahaczymy podczas krzątania się po kuchni. Brak wystających krawędzi sprawdzi się także, jeżeli zabudowa meblowa ma postać aneksu kuchennego i jest usytuowana w pobliżu ciągu komunikacyjnego.
Jeżeli zależy nam na wyeksponowaniu uchwytów i podkreśleniu ich dekoracyjnej roli, wybierzmy modny i gustowny kolor, jak eleganckie i stylowe złoto lub nowoczesną i wyrazistą, matową czerń. Efektownie będzie wyglądała w postaci uchwytów krawędziowych zintegrowanych z obrzeżem okalającym front w kontrastowym dekorze. To nowa koncepcja frontu, dostępna w ofercie firmy KAM, w której zrównoważono aspekty użytkowe z atrakcyjnym wzornictwem.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.