Pionierski start-up polskich architektów wkroczył na nowy poziom
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Architektoniczny start-up Nowa Norma założony przez polskich projektantów, Gawła Biedunkiewicza i Karola Nieradkę, połączył siły z firmą Formee, znanym producentem konstrukcji z prefabrykatów. Pod nazwą Nowa Norma by Formee architekci chcą produkować 100 funkcjonalnych i ekonomicznych domów wykonanych metodą prefabrykacji rocznie. „W odpowiedzi na kryzys mieszkaniowy i ekonomiczny zaprojektowaliśmy dom o jakościowej architekturze i materiałach wykończeniowych, który będzie przystępny cenowo dzięki optymalizacji procesu wykonawczego” – zapowiadają.
Smartdom od polskich architektów
Ostatnie dziesięć lat w rodzimym przemyśle kreatywnym pokazało, że Polacy z sukcesem mogą wymyślać, projektować i produkować design na najwyższym poziomie. Jednym z przykładów takiej działalności jest projektowo-wykonawczy start-up Nowa Norma założony przez Gawła Biedunkiewicza i Karola Nieradkę. W 2021 roku Biedunkiewicz i Nieradka wyszli z pionierskim na polskim rynku pomysłem produkcji domów jednorodzinnych „klasy premium” wykonanych z prefabrykatów. Architekci odpowiadali nie tylko za sam projekt, ale też cały proces wykonawczy, który przy zoptymalizowanej konstrukcji z elementów prefabrykowanych mógł zamknąć się w 9 miesiącach z uwzględnieniem procesu projektowego i uzyskania pozwolenia na budowę.
Opracowany przez nich modelowy dom Nowej Normy powstał na fundamentach projektu Domu w Dobrej stworzonego przez Karola Nieradkę i nagrodzonego prestiżowym Brick Award. Wyróżnieniem tym mogą pochwalić się takie polskie pracownie jak Kuryłowicz & Associates czy KWK PROMES Roberta Koniecznego. Doceniona przez autorytety z dziedziny architektury realizacja cieszyła się też popularnością wśród prywatnych klientów, którzy coraz częściej zwracali się do autora z pytaniami o podobny projekt. Było to spiritus movens koncepcji funkcjonalnych, a zarazem estetycznych domów jednorodzinnych złożonych z wyprodukowanych wcześniej elementów, która stała się podstawą Nowej Normy. Architekci sięgnęli po metodę konstrukcji z prefabrykatów, racjonalizując tym samym budowę: zmniejszając liczbę zaangażowanych ekip, rezygnując z prac wymagających ręcznej i zależnej od pogody pracy. Takie podejście obok racjonalizacji inżynierskiej niosło za sobą niezwykły komfort dla klientów dzięki eliminacji tradycyjnej, żmudnej i stresującej koordynacji budowy.
Dom dobrze przemyślany
Teraz Biedunkiewicz i Nieradka znów wykazali się zmysłem prognozowania nadchodzących trendów w budownictwie. Architekci połączyli siły z firmą Formee, będącą znanym producentem i wykonawcą konstrukcji z prefabrykowanych elementów żelbetowych, który dostrzegł w start-upie niezwykły potencjał. Jako Nowa Norma by Formee spółka będzie zapewniać przystępne cenowo domy, utrzymując jakość wykończenia domów premium. Każdy z nich ma 97,6 m2 i w zależności od opcji wykończeniowej jest dostępny od 449 tys. zł netto.
„Naszym założeniem był projekt dobrze przemyślanego, funkcjonalnego i zoptymalizowanego domu w cenie mieszkania. Nazwaliśmy go „Małą Normą”. To dom parterowy o powierzchni użytkowej 97,6 m2 zaprojektowany z myślą o rodzinie 2+2 albo 2+1. Znalazły się w nim przestronna część dzienna z tarasem i część nocna z trzema sypialniami, prywatnymi toaletami i pomieszczeniami do przechowywania. Tak samo jak w przypadku wykonywanych przez nas do tej pory domów „Duża Norma”, te także powstaną w technologii prefabrykowanej. Będą jednak mniejsze (domy „Duża Norma” mają około 180 m2), a tym samym bardziej przystępne cenowo” – opowiada Gaweł Biedunkiewicz, architekt i inżynier.
Jak podkreślają architekci, każdy centymetr domu został przemyślany. Cały układ funkcjonalny został rozplanowany na jednym poziomie, bez barier architektonicznych, i przyjął czytelną, praktyczną strukturę.
Odpowiedź na kryzys mieszkaniowy
Jak mówią Biedunkiewicz i Nieradka, ich wynalazek wziął się z realnej potrzeby, jaką jest kryzys mieszkaniowy:
„W tym momencie mamy w Polsce ogromny głód mieszkaniowy – zgodnie z danymi ten deficyt wynosi teraz około 1,5-2 mln lokali mieszkalnych. Co więcej, statystycznie na jednego Polaka przypada jeden z najmniejszych metraży w UE, a około 45% polskich 30-latków mieszka z rodzicami. Nasz dom zaprojektowaliśmy w odpowiedzi na kryzys mieszkaniowy i ekonomiczny – to dom o jakościowej architekturze i materiałach wykończeniowych, który będzie przystępny cenowo dzięki seryjnej produkcji i optymalizacji procesu wykonawczego” – tłumaczy architekt Gaweł Biedunkiewicz.
Domy dostępne są już w sprzedaży. W przeciągu następnych kilku miesięcy ma też powstać dom pokazowy Nowa Norma by Formee.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.