Komunikaty PR

Planujesz remont? Zaprojektuj miejsce na klimatyzację.

2021-07-28  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Barbara Trepka
2moro

Mazowiecka 125/1
30-023 Kraków
basia|2moro.pl| |basia|2moro.pl
503 119 029
2moro.pl

Jesteś w trakcie lub planujesz remont w swoim domu, a od dawna marzyła Ci się klimatyzacja? Jeśli tak, to jest to doskonały moment na zakup i montaż ściennych urządzeń chłodzących. W tym artykule podpowiemy, jak dobrze zaplanować montaż klimatyzatora.

Czas budowy lub remontu to dobry moment na zaplanowanie klimatyzacji w domu. Zobacz, co zrobić krok po kroku i na co zwrócić uwagę, aby w pełni cieszyć się z tej inwestycji. 

 

Rodzaj klimatyzacji

Już na etapie planowania klimatyzacji w domu warto zastanowić się nad doborem rodzaju klimatyzatora. Mamy do wyboru nie tylko najpopularniejsze ścienne typu split, ale również klimatyzatory kanałowe, kasetonowe, przypodłogowo- podstropowe. Dobór typu urządzenia warto przemyśleć w zależności od rodzaju, a także wielkości pomieszczenia i funkcji, jaką urządzenie będzie spełniać.

 

Planowanie miejsca

Pierwsze pytanie, jakie musimy sobie zadać, to gdzie chcemy umieścić klimatyzację. Warto pamiętać, że jedno urządzenie chłodzące nie będzie w stanie schłodzić całego mieszkania, tym bardziej domu. Warto się zatem zastanowić, w których pomieszczeniach chcemy umieścić klimatyzatory i ilu jednostek chłodzących potrzebujemy. Jeżeli zdecydujemy się tylko na jedno urządzenie, warto umieścić je w pokoju, w którym najbardziej zależy nam na chłodzeniu np. w salonie lub w sypialni. Podsumowując, należy trzymać się zasady jedno pomieszczenie klimatyzowane – jedna jednostka wewnętrzna. 

 

Kolejna sprawa dotyczy wstępnego zaplanowania aranżacji wnętrz. To znaczy, ustalenia, w których miejscach będą stały m.in. meble. Dla każdej jednostki chłodzącej należy zaplanować przestrzeń na wybranej ścianie (co ważne urządzenie potrzebuje ok. 10 cm przestrzeni od sufitu, aby odpowiednio rozprowadzać powietrze). Warto też wybrać to miejsce w taki sposób, aby klimatyzator nie dmuchał bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu.

Warto również pomyśleć nad miejscem dla jednostki zewnętrznej. Można ją umieścić na ścianie budynku lub na podłożu (np. na balkonie czy na tarasie). Można również wyprowadzić podłączenie jednostki na dach, jednak wszystko zależy od możliwości, jakie są na zewnątrz budynku.

Warto wiedzieć, że decydując się na montaż klimatyzacji w bloku, ważna jest zgoda administracji na zamontowanie klimatyzacji, a istotną rolę ma głośność agregatu i na to warto zwrócić uwagę, dokonując wyboru.

 

Planowanie instalacji

Kolejny punkt dotyczy dokładnego zaplanowania instalacji. Najważniejszą z nich jest ta, która odpowiada za odprowadzenie skroplin, ponieważ przysparza najwięcej kłopotów i potencjalnie może wygenerować sporo robót budowlanych. W klimatyzatorze skrapla się woda i najważniejszą sprawą jest jej odprowadzenie. Z miejsca montażu należy poprowadzić rurki 18 mm np do odpływu lub można także wyprowadzić je na zewnątrz.

 Z miejsca na montaż agregatu do miejsca montażu jednostek wewnętrznych powinny być poprowadzone rury chłodnicze o średnicy ¼” i 3/8” dla zazwyczaj montowanych jednostkach wewnętrznych o mocy od 2 do 3,5 kW. Jeśli chodzi o długość to instalację długości do 15 mb obsłużą wszystkie klimatyzatory dostępne na rynku. Instalacje do 25 mb większość, a w przypadku odległości ponad 25 mb jedynie klimatyzatory klasy premium z wydajnymi sprężarkami.

 

Zasilanie

Ostatnia kwestia dotyczy zasilania elektrycznego. Zasilanie do klimatyzacji dla mieszkań i domków wynosi minimum 3x1,5mm2. Dla klimatyzatora powinno się przygotować indywidualne zabezpieczenie 16A dla pojedynczego urządzenia lub 25A dla układów multi. W skrzynce rozdzielczej powinno się użyć bezpiecznika o charakterystyce „C”. Istotne jest także 1 fazowe napięcie do klimatyzacji. Jednak wszystkie te kwestie warto uzgodnić z elektrykiem na etapie remontu.

 

Właściciel marki ANDE w Polsce:
 

ANG Klimatyzacja Sp. z o.o.

ul. Częstochowska 26, 

32-085 Modlnica

tel. (12) 398 07 00

bok@myande.pl

www.myande.pl 

 

***

Klimatyzatory ANDE cechuje najwyższa jakość wykonania, dbałość o każdy detal, design zaprojektowany przez renomowane biura projektowe z Japonii. Podzespoły czołowych producentów: Hitachi, Mitsubishi Motors, Toshiba, LG, Nichicon, GMCC, Highly, Zhipu, Renesas, Welling są wytwarzane w najnowocześniejszych fabrykach klimatyzacji 2.0.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 2moro
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć Biuro prasowe
2024-07-06 | 11:00

Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć

Przeprowadzenie termomodernizacji latem jak planowanie rejsu wymaga sprawdzenia prognozy pogody. Przy coraz łagodniejszych zimach i wydłużonych ciepłych miesiącach w praktyce sezon budowlany
Dom Marcin Giba gościem LEO w Domotece
2024-07-05 | 12:10

Marcin Giba gościem LEO w Domotece

W Centrum Designu Domoteka w Warszawie odbyło się spotkanie z Marcinem Gibą, wybitnym fotografem, wielokrotnie nagradzanym zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Wydarzenie
Dom Soudal wspiera edukację młodych architektów
2024-07-05 | 11:00

Soudal wspiera edukację młodych architektów

Podczas gali finałowej Builder for the Future 2024 rozstrzygnięto XI Konkurs dla Młodych Architektów, organizowany przez miesięcznik „Builder”. Wzorem lat  ubiegłych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.