Komunikaty PR

Po co izolacja dachu latem?

2020-05-21  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt

Małgorzata Wnorowska
Forestor

ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Do pobrania Izolacja ( 1.39 MB )

Termoizolacja dachu nie służy jedynie dociepleniu budynku w okresie grzewczym. Jej równie ważnym zadaniem jest zapobieganie nadmiernemu nagrzewaniu wnętrza pod wpływem promieniowania słonecznego. Ta sama warstwa, która ogrzewa zimą, musi chłodzić latem. Taki całoroczny komfort cieplny zapewni termoizolacja wykonana z włókien drzewnych w postaci sypkiej lub popularnych mat STEICOflex 036.

 

Dach zabezpiecza budynek przed warunkami atmosferycznymi. W sezonie wiosennym i letnim jego połacie są narażone na długie oddziaływanie promieniowania słonecznego. Skumulowane na powierzchni ciepło przenika do pomieszczeń użytkowych, powodując nadmierny wzrost temperatury. W tym okresie roku dochodzi także do największych wa­hań temperatur między nagrzaną powierzchnią zewnętrz­ną a wewnętrzną dachu. Zjawisku temu powinna zapobiegać właśnie warstwa termoizolacyjna. Powłoka, która w sezonie grzewczym chroniła przed stratami ciepła, w najbardziej nasłonecznione miesiące roku powinna maksymalnie wytłumić i jak najbardziej opóźnić przenikanie ciepła do wnętrza budynku przez dach. Dlatego chociaż kojarzy się głównie z ochroną przed zimnem, termoizolacja chroni także przed zbytnim nagrzaniem wnętrza latem. Kluczowy jest zatem wybór materiału pełniącego warstwę termoizolacyjną, ponieważ od niego będzie zależał komfort cieplny przez cały rok.

 

Najniższa przewodność cieplna

Skuteczna termoizolacja przyda się nie tylko mroźną zimą, ale, może nawet bardziej z uwagi na postępujące ocieplenie klimatu, także podczas upalnego lata. Przy temperaturze powietrza wynoszącej 35°C, na skutek nasłonecznienia wewnętrzna powierzchnia pokrycia dachowego może osiągać temperaturę nawet 80°C.

Do ochrony przed tak wysokimi temperaturami najskuteczniejsze są materiały termoizolacyjne umożliwiające bardzo wolne przenikanie temperatur, czyli wykazujące najniższą wartość dyfuzyjności ciepl­nej. 

- Najmniej podatne na zmiany temperatur są materiały, które posiadają względnie niską przewodność cieplną, a jednocześnie charakteryzują się wysoką zdolnością do akumulacji ciepła - mają dużą gęstość w połączeniu z dużym ciepłem właściwym - wyjaśnia Michał Komorowski z firmy STEICO CEE Sp. z o.o. - Przykładem takiej optymalnej synergii są produkty termoizolacyjne na bazie włókien drzewnych.    

Naturalne zalety termoizolacyjne drewna wykorzystano w matach z rozdrobnionych włókien drzewnych STEICOflex 036, produkowanych w Polsce w zakładzie w Czarnkowie. Sprężyste maty STEICOflex 036 mają najniższą przewodność cieplną pośród dostępnych naturalnych materiałów termoizolacyjnych - 0,036 [W/(m*K)], a jednocześnie dużą gęstość ok. 60 kg/m³ i bardzo wysokie ciepło właściwe = 2100 J/kgK (to ponad dwa razy większa wartość niż w przypadku wełny mineralnej). Takie optymalne połączenie chroni pomieszczenia przed przegrzewaniem w okresie letnim, zapewniając użytkownikom odpowiednio komfortową temperaturę nawet w najbardziej upalne dni. 

 

Ochrona i zdrowy mikroklimat wewnątrz

Termoizolacja wykonana z włókien drzewnych nie tylko chroni budynek przed nadmiernym nagrzewa­niem się w okresie letnim i zbyt szybkim wychładzaniem w okresie zimowym, ale zapewnia zdrowy mikroklimat wewnątrz pomieszczeń. To zasługa naturalnej zdolności włókien do regulowania poziomu wilgotności.

Włókna drzewne są materiałem otwartym dyfuzyjnie, dzięki czemu mają zdolność do odprowadzania nadmiaru wilgoci znajdującej się wewnątrz budynku na zewnątrz. Ogranicza to zjawisko kondensacji pary wodnej, zabezpieczając konstrukcję dachu przed uszkodzeniem spowodowanym przez wilgoć i w naturalny sposób reguluje wilgotność wewnątrz pomieszczeń.

Co istotne, włókna drzewne potrafią magazynować i odprowadzać nadmiar wilgoci bez utraty właściwości izolacyjnych nawet pod wpływem zawilgocenia. To rzadka zdolność w przypadku materiałów termoizolacyjnych, charakterystyczna wyłącznie dla włókien naturalnych. 

Dzięki porowatej strukturze i sprężystości maty STEICOflex 036 dokładnie przylegają do izolowanych powierzchni. Montaż polega jedynie na ich wciśnięciu między elementy konstrukcyjne przegrody. Dzięki dużej gęstości, maty są stabilne i zachowują pierwotny kształt, a wykonana z nich warstwa termoizolacyjna nie osiada z upływem lat.

 

Szczelna i równomierna warstwa termoizolacyjna

Podobnie, jak produkowane z nich maty, włókna drzewne w postaci sypkiej STEICOzell są materiałem otwartym dyfuzyjnie i charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła - 0,038 W (m*K). Za pomocą agregatu, pod ciśnieniem są wdmuchiwane w przestrzenie przegrody dachowej, gdzie tworzą równomiernie wypełnioną, szczelną i nieprzerwaną warstwę termoizolacyjną.

Dach z termoizolacją z włókna drzewnego będzie dobrze służył przez lata, zapewniając mieszkańcom trwałą ochronę przed warunkami pogodowymi.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Forestor
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje Biuro prasowe
2025-06-18 | 06:00

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

W życiu każdego z nas pojawiają się sytuacje, w których nagromadzone przez lata przedmioty muszą na jakiś czas opuścić nasze mieszkania i domy. Niezależnie od
Dom Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących
2025-06-17 | 10:30

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

Własna szklarnia to marzenie wielu ogrodników, gdyż dzięki niej można cieszyć się świeżymi, naturalnymi warzywami i ziołami. Chcąc stać się jej posiadaczem, powinniśmy
Dom BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
2025-06-02 | 16:00

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce

Wyobraź sobie, że urządzasz salon marzeń albo wreszcie wymieniasz kuchnię na nową, a wszystko to bez czekania na wypłatę czy wizyty w banku. Teraz to możliwe dzięki nowej metodzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo

Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Farmacja

Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.