Komunikaty PR

Po pierwsze: człowiek

2021-06-29  |  15:50
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

 

Magdalena Federowicz-Boule, architekt, prezes i dyrektor kreatywna pracowni Tremend, wielokrotnie nagradzanej w międzynarodowych konkursach na przebudowy hoteli m.in. w Paryżu, w Budapeszcie czy na Ukrainie jest jednym z jurorów 23. edycji konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”. W krótkiej rozmowie opowiada, co jest dla niej ważne w zawodzie architekta oraz w projektowaniu.

Architektura zaangażowana społecznie. Czy projektując, można odmienić czyjeś życie na lepsze?

Architektura powinna podążać za stylem życia człowieka, a co za tym idzie, spełniać jego oczekiwania. Jeśli projektując nowe obiekty myślimy o ludziach, odpowiadamy na ich potrzeby, dopasowujemy rozwiązania do wymagań – zmieniamy ich życie na lepsze. Człowiek szuka tego, co jest mu bliskie, z czym się dobrze czuje, co wywołuje u niego wrażenie komfortu.

Jakie według Pani trzeba mieć umiejętności i cechy charakteru, żeby zostać dobrym architektem i osiągnąć sukces w branży?

Przede wszystkim trzeba umieć słuchać i być doskonałym obserwatorem – przyglądać się ludziom, trendom w życiu, rozpoznawać potrzeby użytkowników. Trzeba pamiętać o tym, że tworzymy dla ludzi.

Jakie rozwiązania warto wprowadzać, aby realizacje były przyjazne dla środowiska?

Wszystkie rozwiązania technologiczne, które sprawiają, że budynki są pasywne, czyli mające na celu zminimalizowanie zużycia energii w czasie eksploatacji, takie jak panele fotowolotaiczne, pompy ciepła, ściany kumulujące energię, odzyski ciepła itp. Warto pamiętać także o skali obiektów, planie względem stron świata, poszanowaniu krajobrazu.

Dlaczego warto próbować swoich sił w konkursach?

Konkursy to oczywiście przygoda, która daje szansę na wygraną, spełnienie marzeń i ambicji. Ale to też nauka – dzięki udziałowi w konkursach mamy szanse zobaczyć, jak myślą inni, jak analizują przestrzeń wokół siebie, jakie rozwiązania stosują. To może być bardzo pouczające i motywujące do dalszego rozwoju.

Na co zwraca Pani uwagę jako juror w konkursach architektonicznych, takich jak „Projekt Łazienki 2021” organizowany przez firmę Geberit?

Poza zgodnością pracy z obowiązującym regulaminem i spełnieniem wszystkich wytycznych konkursowych, zwracam uwagę na relację danej koncepcji z otoczeniem oraz akcept funkcjonalny – dostępność dla różnych grup użytkowników – dzieci, dorosłych, osób z niepełnosprawnościami, osób starszych itp. Istotne dla mnie jest także zastosowanie ekologicznych rozwiązań.

***

Konkurs KOŁO „Projekt Łazienki 2021” organizowany przez firmę Geberit budzi ogromne zainteresowanie wśród początkujących architektów i studentów architektury, których zadaniem jest stworzenie projektu toalety publicznej. Partnerem tegorocznej edycji został Tatrzański Park Narodowy, który na miejsce projektu wybrał Dolinę Chochołowską.

Konkurs zwraca uwagę na deficyt toalet publicznych w Polsce oraz na często pozostawiające wiele do życzenia warunki panujące w ogólnodostępnych ubikacjach. Przez ponad dwadzieścia lat, dzięki organizatorowi, partnerom, a także autorom najciekawszych zgłoszeń powstały nowoczesne, funkcjonalne i estetyczne toalety w wielu miejscach w Polsce.

Laureatów 23. edycji wyłoni znakomite jury, w którego gronie zasiadają eksperci z branży projektowej. Pula nagród wynosi ponad 50 tys. złotych. Termin przesyłania zgłoszeń 11.10.2021.

Wszelkie informacje, wytyczne projektowe, harmonogram oraz regulamin są dostępne na stronie  https://konkurskolo.pl/

Partnerzy:

Tatrzański Park Narodowy, SARP, Instytut Wzornictwa Przemysłowego

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
2025-04-24 | 14:00

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane
Dom Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Muzyka

Farmacja

Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.

Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.