Podniebne loty - pomysł na aranżację małego wnętrza
Historyczna kamienica z początku XX wieku, niskie sufity i niewielki metraż – to esencja wyzwań, przed jakimi stanęli projektanci pracowni KODO. Efekt aranżacji tego dwupokojowego mieszkania na poddaszu, zlokalizowanego na wrocławskim Przedmieściu Oławskim, to dowód na to, że nawet pozornie nieustawną przestrzeń można urządzić w sposób funkcjonalny i niebanalny wizualnie.
Głównym, a zarazem jedynym lokatorem mieszkania jest osoba, która często pracuje w domu – ten aspekt stał się priorytetem we wprowadzonych zmianach aranżacyjnych i rozwiązaniach konstrukcyjnych. Wąska, lecz bardzo funkcjonalna kuchnia, przestrzeń dzienna łącząca salon i jadalnię oraz niewielka sypialnia i łazienka przeszły rewolucyjną metamorfozę, która ujawniła uroki lokalu, ukryte wcześniej pod warstwami wieloletniego wykończenia.
Podstawą przeprowadzonych prac była rewizja tego, co niewidoczne – instalacji elektrycznej, grzewczej i wodno-kanalizacyjnej, a kolejnym krokiem – opracowanie zmian funkcjonalnych. W tym zakresie największą metamorfozę przeszła łazienka, w której wannę zastąpiono strefą prysznicową typu walk-in. Całkowicie zmieniono układ i wyposażenie, dodano szafki. Przestronne miejsce do przechowywania wygospodarowano również dzięki pojemnej zabudowie kuchennej czy meblom w salonie, w których zainstalowano pralkę i suszarkę. Salon to także przestrzeń do pracy, płynnie przechodząca w strefę relaksu.
Ostatni krok i zwieńczenie aranżacji stanowią elementy wykończenia i wyposażenia oraz wizualne aspekty ich wyboru. Założeniem było w tym przypadku dostosowanie wnętrza do historycznego charakteru budynku – stąd m.in. drewniana podłoga w jodełkę, odkryte oryginalne cegły na ścianach, sztukateria przy suficie czy klasyczne meble. Klimat w stylu retro podbija ciepła kolorystyka, skomponowana z bieli, szarości i brązów, uzupełniona drobnymi akcentami kolorystycznymi w postaci tekstyliów oraz zieleni roślin doniczkowych.
Metryczka:
Lokalizacja: Wrocław, Przedmieście Oławskie
Powierzchnia mieszkania: 44,5 m²
Poziom: poddasze
Pomieszczenia: salon z wydzielonym home office, kuchnia, łazienka, sypialnia
Przeznaczenie: dla jednej osoby
Wyzwania:
Mieszkanie znajduje się w historycznej kamienicy z początku XX wieku. Jest to poddasze o bardzo niskiej wysokości, co razem z niedużą powierzchnią stanowiło wyzwanie przy projektowaniu. Mieszkanie przeznaczone jest dla jednej osoby, która dość często pracuje z domu, stąd należało wydzielić w salonie strefę do pracy.
Prace rozpoczęły się od rozbiórki, która odkryła wiele warstw wykończenia wykonywanego przez poprzednich właścicieli. Największa praca dotyczyła elementów, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne – rozprowadzenia instalacji ogrzewania, wentylacji, wymiana instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wygospodarowanie jak najwięcej miejsca do przechowywania.
Założenia:
Założeniem było dostosowanie się do historii budynku. Metamorfoza łazienki – zastąpienie wanny prysznicem. Wygospodarowanie miejsca do przechowywania.
Interesujące rozwiązania:
Pralka i suszarka ukryte w szafie w salonie. Subtelny kącik do pracy w salonie. Drewniana podłoga układana w jodełkę, sztukateria przy suficie. Na ścianie w salonie odkryta została oryginalna cegła.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.