Komunikaty PR

Podniebne loty - pomysł na aranżację małego wnętrza

2023-01-19  |  10:00

Historyczna kamienica z początku XX wieku, niskie sufity i niewielki metraż – to esencja wyzwań, przed jakimi stanęli projektanci pracowni KODO. Efekt aranżacji tego dwupokojowego mieszkania na poddaszu, zlokalizowanego na wrocławskim Przedmieściu Oławskim, to dowód na to, że nawet pozornie nieustawną przestrzeń można urządzić w sposób funkcjonalny i niebanalny wizualnie.

Głównym, a zarazem jedynym lokatorem mieszkania jest osoba, która często pracuje w domu – ten aspekt stał się priorytetem we wprowadzonych zmianach aranżacyjnych i rozwiązaniach konstrukcyjnych. Wąska, lecz bardzo funkcjonalna kuchnia, przestrzeń dzienna łącząca salon i jadalnię oraz niewielka sypialnia i łazienka przeszły rewolucyjną metamorfozę, która ujawniła uroki lokalu, ukryte wcześniej pod warstwami wieloletniego wykończenia.

Podstawą przeprowadzonych prac była rewizja tego, co niewidoczne – instalacji elektrycznej, grzewczej i wodno-kanalizacyjnej, a kolejnym krokiem – opracowanie zmian funkcjonalnych. W tym zakresie największą metamorfozę przeszła łazienka, w której wannę zastąpiono strefą prysznicową typu walk-in. Całkowicie zmieniono układ i wyposażenie, dodano szafki. Przestronne miejsce do przechowywania wygospodarowano również dzięki pojemnej zabudowie kuchennej czy meblom w salonie, w których zainstalowano pralkę i suszarkę. Salon to także przestrzeń do pracy, płynnie przechodząca w strefę relaksu.

Ostatni krok i zwieńczenie aranżacji stanowią elementy wykończenia i wyposażenia oraz wizualne aspekty ich wyboru. Założeniem było w tym przypadku dostosowanie wnętrza do historycznego charakteru budynku – stąd m.in. drewniana podłoga w jodełkę, odkryte oryginalne cegły na ścianach, sztukateria przy suficie czy klasyczne meble. Klimat w stylu retro podbija ciepła kolorystyka, skomponowana z bieli, szarości i brązów, uzupełniona drobnymi akcentami kolorystycznymi w postaci tekstyliów oraz zieleni roślin doniczkowych.

Metryczka:

Lokalizacja: Wrocław, Przedmieście Oławskie

Powierzchnia mieszkania: 44,5 m²

Poziom: poddasze

Pomieszczenia: salon z wydzielonym home office, kuchnia, łazienka, sypialnia

Przeznaczenie: dla jednej osoby

Wyzwania:

Mieszkanie znajduje się w historycznej kamienicy z początku XX wieku. Jest to poddasze o bardzo niskiej wysokości, co razem z niedużą powierzchnią stanowiło wyzwanie przy projektowaniu. Mieszkanie przeznaczone jest dla jednej osoby, która dość często pracuje z domu, stąd należało wydzielić w salonie strefę do pracy.

Prace rozpoczęły się od rozbiórki, która odkryła wiele warstw wykończenia wykonywanego przez poprzednich właścicieli. Największa praca dotyczyła elementów, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne – rozprowadzenia instalacji ogrzewania, wentylacji, wymiana instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wygospodarowanie jak najwięcej miejsca do przechowywania.

Założenia:

Założeniem było dostosowanie się do historii budynku. Metamorfoza łazienki – zastąpienie wanny prysznicem. Wygospodarowanie miejsca do przechowywania.

Interesujące rozwiązania:

Pralka i suszarka ukryte w szafie w salonie. Subtelny kącik do pracy w salonie. Drewniana podłoga układana w jodełkę, sztukateria przy suficie. Na ścianie w salonie odkryta została oryginalna cegła.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Przed nami upalne dni – koniecznie zadbaj o przesłony na okna! Biuro prasowe
2024-07-02 | 13:00

Przed nami upalne dni – koniecznie zadbaj o przesłony na okna!

Utrzymanie komfortowej temperatury w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, lepiej się czujemy, jesteśmy bardziej wydajni w pracy. Skutecznym sposobem na osiągnięcie właściwej
Dom Wyznania miłosne w architekturze
2024-07-01 | 08:00

Wyznania miłosne w architekturze

W świecie architektury, za fasadami monumentalnych budowli, kryją się niezwykłe historie miłości, pasji i zawiści. Jedną z nich jest życie ikonicznej Eileen Gray - kobiety bez formalnego
Dom Delektuj się latem z Fiskars
2024-06-28 | 14:00

Delektuj się latem z Fiskars

Lato to doskonały czas na urządzenie pikniku z przyjaciółmi albo rodziną. Tym razem użyjmy do przygotowania i serwowania pysznych dań produktów Fiskars, a gotowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.