Podróż w czasie
Styl retro to eklektyczna mieszanka elementów z przeszłości, czerpiąca inspiracje z różnych dekad XX wieku. Powstał z tęsknoty za minionymi czasami i fascynacji unikalnym wzornictwem połowy ubiegłego wieku. W latach 50., 60. i 70. projektanci eksperymentowali z nowymi materiałami i technologiami, tworząc niezwykle kreatywne i innowacyjne formy. Po okresie dominacji minimalistycznych i nowoczesnych trendów, w latach 90. XX wieku nastąpił powrót mody na retro, jako wyraz hołdu dla klasycznego designu. Styl retro łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, tworząc wnętrza pełne ciepła i charakteru. Odważna kolorystyka jest kontrastowa, z odcieniami pomarańczowego, żółtego, zielonego, czerwonego i niebieskiego, co w połączeniu z geometrycznymi wzorami dodaje wnętrzom energii. Grupa Tubądzin w swoich kolekcjach łączy retro z nowoczesnymi elementami, tworząc aranżacje o wyjątkowym stylu i charakterze.
Kolorowe ekspresje
Kolekcja Macchia jest esencją włoskiego smaku i stylu. Przyciąga uwagę ciekawą formą i kolorystyką, wprowadzając do wnętrza element świeżości. To nowe wyobrażenie o wzornictwie z lat 80., inspirowane nową odsłoną słynnego lastryko. Kolekcja Macchia, przyciąga wzrok kunsztownym wykończeniem. Kamienny wzór jest bardzo naturalny w swej fakturze, a jednocześnie intrygujący. Gładko wypolerowana powierzchnia kamyków świetliście wycina się z głębokiego matu. Odmiany Blue i Graphite mają mocniejszy charakter, uzyskany przez większy kontrast pomiędzy kawałkami kamienia, a matowym podłożem. Warianty Beige i Grey są delikatniejsze. Kolory bazowe są tu bardziej stonowane, a kawałki minerałów wtapiają się w tło, przez co płytki są bardziej jednorodne.
Lekkość stylu
Kolekcja Tissue od Grupy Tubądzin prezentuję delikatność i lekkość stylu retro. Organiczne, miękkie i opływowe formy na płytkach łazienkowych stają się coraz bardziej popularnym trendem w projektowaniu wnętrz. Nawiązują do natury, przywołując uczucie harmonii i relaksu w przestrzeni. Tissue czerpie inspirację z lat 60., z ich charakterystyczną lekkością i odważną stylistyką. W tamtych czasach, rock'n'roll rozbrzmiewał w domach, a świat mody i sztuki był zdominowany przez nurt Optical Art. Przeniesienie tego stylu, z jego geometrycznymi kształtami i fraktalami, do nowoczesnych wnętrz wymaga umiejętnego połączenia klasyki z modernizmem. Urokliwy trawertyn o ciepłych odcieniach beżu działa uspokajająco i relaksująco na zmysły. W zestawieniu z elegancką butelkową zielenią oraz złocistymi akcentami, cała aranżacja nabiera wyrazistości i charakteru.
Industrialne spojrzenie
Kolekcja Curio opiera się na zestawieniu industrialnej stylistyki z tradycyjnym rzemiosłem, odkrywając retro na nowo. Inspirowana modernistycznymi, prostokątnymi cegiełkami kojarzącymi się z kultową estetyką podziemnych stacji nowojorskiego metra, Curio łączy dwa pozornie wykluczające się style. Industrialny charakter kolekcji idzie w parze z tradycyjnym iberyjskim rzemiosłem. Technika pokrywania szkliwem i wypalania sprawia, że każda płytka jest subtelnie inna i wyjątkowa. Niesie ze sobą element śladu twórcy i kojarzy się z upływem czasu. To propozycja, która mieni się wieloma odcieniami – delikatny beż oraz mineralne barwy zieleni i niebieskiego dają poczucie ukojenia i zapewniają zastrzyk pozytywnej energii.
Styl retro w aranżacji wnętrz to wyjątkowa podróż do przeszłości, która pozwala ożywić wspomnienia i estetykę minionych dekad. Grupa Tubądzin, poprzez swoje kolekcje, doskonale łączy ducha retro z nowoczesnymi akcentami. Kolekcje Funky, Tissue i Curio to świetne przykłady, jak można połączyć nostalgię z nowoczesnością, tworząc wnętrza pełne charakteru i wyjątkowego stylu.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.