Podwyższamy standard
Best Brands PR
Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl
Jesteśmy na ścieżce, która prowadzi do domów samowystarczalnych pod względem energii. Co to znaczy? Po pierwsze chodzi o pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Po drugie – o to, by dom był zaopatrzony w instalację, która będzie ją produkować. Po trzecie zaś – o to, by dom tej energii potrzebował jak najmniej.
„Znaczącym elementem tej układanki, a zarazem kosztem, gdy liczymy utrzymanie domu, jest ogrzewanie. Z tego powodu każde rozwiązanie dotyczące pozyskiwania energii i jej wykorzystywania w domu musi iść w parze z prawidłowym i skutecznym ociepleniem budynku” – wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.
Dążenie do energooszczędności, o której jeszcze na początku lat dwutysięcznych niewiele się mówiło, ma zatem dwa oblicza. Jedno – bardzo indywidualne, związane z codziennymi rachunkami i drugie – o znaczeniu globalnym, związane z oddziaływaniem na środowisko. Unia Europejska sukcesywnie podwyższa wymagania, jeśli chodzi o zapotrzebowanie domów na energię. Nowy standard energetyczny (inaczej: warunki techniczne) wszedł w życie od początku tego roku.
„Otrzymujemy wiele pytań od osób, które mają domy z jednej strony zbyt nowe na poważny remont, czy termomodernizację, a z drugiej – nie odpowiadające najnowszym wytycznym. Właściciele są coraz bardziej świadomi, że dom sprzyjający środowisku to jednocześnie dom tani. Do podejmowania prac skłania też dostępność do dofinasowania czy podatkowa ulga termomodernizacyjna” – mówi Dariusz Pruszkowski.
Styropian na styropian
Rozwiązanie jest proste. Na istniejącej izolacji termicznej można położyć nową, dodatkową warstwę płyt styropianowych. Najważniejsze jest, by nie działać w ciemno. Owszem, dwie warstwy są lepsze niż jedna, ale jeszcze lepiej jest, gdy nowa warstwa jest dobrze przemyślana.
Pierwszym krokiem jest zatem przeprowadzenie audytu energetycznego domu. Specjalista, który się tym zajmuje, oceni jakie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło i gdzie są słabe punkty, to znaczy którędy najwięcej ciepła ucieka. Im więcej zostaje go wewnątrz domu, tym mniej energii potrzeba do jego wyprodukowania. To tu właśnie pojawia się oszczędność: i pieniędzy w portfelu, i zasobów w środowisku. Na podstawie wyników audytu powinien powstać projekt dodatkowego ocieplenia – dopasowany do potrzeb konkretnego budynku.
Krok drugi to oczyszczenie powierzchni domu i przygotowanie podłoża, w którym nie może być ubytków. „Co do zasady nie ma przeciwskazań wobec ułożenia dodatkowej warstwy izolacji z płyt styropianowych na już istniejącej. Wytyczne dotyczące prac ze styropianem, m.in. związane z tym, że nie może być wystawiany na oddziaływanie słońca, są takie same. Dobra ekipa nie powinna mieć z tym żadnych trudności” – podkreśla doradca techniczny w firmie Styropmin.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.