Polacy pomogą w zatrudnieniu ukraińskich architektów, grafików i kulturoznawców!
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Architekci, projektanci i przedstawiciele branży kreatywnej na Ukrainie z dnia na dzień zostali zmuszeni do zamknięcia swoich pracowni, wstrzymania projektów, szukania schronienia i ucieczki z kraju, napadniętego przez siły rosyjskie. To niezwykle trudny, ale budujący w siłę czas. Na naszej granicy nie brakuje ludzi oferujących pomoc. Przekazywane są dary, wolontariusze pakują paczki, organizują transporty i miejsca do zamieszkania. Swoją cegiełkę dołożył także Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Warszawski oraz Instytut Dizajnu w Kielcach. Wspólnie stworzyli specjalną bazę on-line PROJEKTANTKI_CI, do której można zgłaszać oferty pracy dla naszych wschodnich sąsiadów, uciekających przed wojną. Mogą się tu także zarejestrować obywatele Ukrainy, poszukujący pracy.
Głosy Ukrainy
„Putin wypowiedział wojnę o 4 nad ranem, a godzinę później rozpoczął ostrzał. Zdecydowaliśmy się wyjechać z Kijowa” – powiedziała Angelika Garusova, która zarządza ukraińskim konkursem wnętrz Art Space. „Zamknęliśmy oba nasze biura i wszyscy z naszego zespołu próbują wydostać się z niebezpiecznych stref. Bombardowania są w każdym mieście.” – napisał Alexey Gulesha z pracowni Sivak & Partners ze schronu w stolicy Ukrainy. „Moja mama i ja jesteśmy gotowe w każdej chwili pobiec do schronu, mając pod drzwiami nasze torby z wodą i ciepłymi ubraniami. Planowałam swoje życie, chciałam studiować, projektować, spotykać się z klientami, chodzić na wykłady o architekturze. Ale zamiast tego życie całego kraju zostało zawieszone i ukryte pod ziemią” – mówi projektantka Katerina Kovalenko.
Pracownia architektoniczna Balbek Bureau nauczyła swoich pracowników pierwszej pomocy, aby mogli pomagać poszkodowanym. „Nauczyliśmy się, jak zapewnić podtrzymywanie życia: określić stan osoby, wykonywać resuscytację na manekinie i zakładać opaskę uciskową” – napisało studio na Instagramie. „Czat roboczy naszego zespołu służy teraz dowiadywaniu się, czy wszyscy są bezpieczni, gdzie wszyscy są i koordynowaniu działań. To prawdziwa wojna, a nie operacja, nie ćwiczenia wojskowe czy demilitaryzacja. Giną cywile, uderzane są obszary mieszkalne”. – dodała Victoriya Yakusha, założycielka Yakusha Design i marki mebli Faina.
Polacy gotowi do pomocy!
Te mrożące krew w żyłach informacje słyszymy codziennie, dzieją się tuż obok nas. Myśli wszystkich przepełnia ogromny smutek, ale historia już nie raz pokazała, że w obliczu ogromu cierpienia potrafimy szybko zorganizować się i nieść skuteczną pomoc dla najbardziej potrzebujących. Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki wraz z Oddziałem Warszawskim SARP i Instytutem Dizajnu w Kielcach postanowili wyjść z bardzo przydatną obecnie inicjatywą. Powstaje baza osób i firm z branż kreatywnych, które oferują pomoc w znalezieniu pracy osobom dotkniętym skutkami inwazji Rosji na Ukrainę. Poszukiwane formy pomocy obejmują zarówno pracę na dłuższy czas - dla osób planujących pozostanie w Polsce; pracę dorywczą - dla osób potrzebujących wsparcia i stabilizacji finansowej w czasie pobytu w Polsce; pomoc dla studentów - płatne staże, ale także pracę zdalną - dla osób, które nie chcą lub nie mogą opuścić Ukrainy, a utraciły miejsce zatrudnienia.
Informacje zostaną przekazane do instytucji, organizacji, biur i osób prywatnych w Ukrainie - w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki we współpracy z Oddziałem Warszawskim SARP oraz Instytutem Dizajnu w Kielcach będą kierować osoby poszukujące pomocy do konkretnych pracowni lub regionalnych oddziałów SARP oraz IARP. Poszukiwana pomoc obejmuje osoby z różnym wykształceniem, wykonujących różne zawody związane z architekturą (nie tylko projektowanie architektoniczne), wzornictwem, projektowaniem graficznym, projektowaniem mebli, kulturą itp.
Organizatorzy proszą o odpowiedzi w języku polskim i angielskim w pytaniach otwartych. Dla osób poszukujących pracy jest dodatkowy formularz na stronie https://niaiu.pl/2022/02/dla-ukrainy/ .
Link do zamieszczania ofert: https://forms.office.com/r/JsMuZ1gnGK
Dodatkowe informacje na temat inicjatywy:
NIAiU: ukraina@niaiu.pl, (Kacper Kępiński)
IDK: info@idkielce.pl
Oddział Warszawski SARP: kontakt@sarp.warszawa.pl (Oliwia Dec-Wolszczak)
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.