Ponadczasowe projekty IKEA powracają w pełnym rozkwicie
Kwitnące rośliny to nie tylko źródło nektaru i tlenu, ale również piękna dekoracja - kwiaty są także symbolem miłości i przyjaźni. Inspirując się nimi, IKEA prezentuje czwartą odsłonę jubileuszowej kolekcji Nytillverkad, która otwiera drzwi do świata optymizmu, kreatywności i pozytywnego podejścia do życia.
Kwiatowe wzory, odświeżone klasyki i zrównoważone rozwiązania – tak w skrócie można opisać nową kolekcję Nytillverkad od IKEA. To podróż do przeszłości z nutą nowoczesności, która rozkwitnie w każdym wnętrzu. Nytillverkad to powrót do lat 60. i 70. XX wieku. Kultowe produkty z tamtych czasów powracają w odświeżonych wersjach z nowoczesnymi materiałami i udoskonalonymi konstrukcjami. Wśród nich znajdują się ponadczasowe projekty takich legend wzornictwa jak Göty Trägårdh, Gillisa Lundgrena, Charlotte Rude czy Hjördis Olsson-Une.
Siła drzemiąca w kwiatach
Motywem przewodnim kolekcji są kwiaty. Wzór MAJSOL autorstwa Göty Trägårdh, debiutujący na narzutach i roletach w 1971 roku, teraz ponownie kwitnie na kompletach pościeli KRANSMALVA i poszewkach dekoracyjnych poduszek w odcieniach żółci i pomarańczy, dodając wnętrzom energii i radości. Żółta i pomarańczowa pościel KRANSMALVA jest dostępna w dwóch rozmiarach, z jedną lub dwiema poszewkami na poduszki.
Tkanina SANDETERNELL z tym samym kwiatowym wzorem zachęca do kreatywnych projektów – uszyj z niej poszewki, torbę lub rozłóż na sofie, by wnętrze domu eksplodowało kolorami. Wykorzystując trzymetrowy kupon tkaniny o szerokości 150 cm możesz stworzyć, co tylko przyjdzie ci do głowy. Na rynkach europejskich tkanina SANDETERNELL składa się w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu.
Nowe wcielenia kultowych projektów
W kolekcji Nytillverkad znajdziemy nowe interpretacje kultowych projektów IKEA. Stolik kawowy, inspirowany modelem POP z 1968 roku należał kiedyś do kolekcji mebli modułowych. Choć jego projektant - Erik Wørts zaprojektował go z myślą o młodych i śmiałych przedstawicielach pokolenia beatników, przypadł do gustu każdemu, kto miał chrapkę na coś niecodziennego. W ramach kolekcji Nytillverkad ten charakterystyczny stolik wraca jako GARNANÄS w dwóch wariantach kolorystycznych – białym i zielonym.
Fotel SJÄLSÖ to nowoczesna wersja fotela typu safari z 1990 roku, który zapewni komfort i odrobinę egzotyki w każdym wnętrzu. Kwadratowe boki ramy z litego drewna sosnowego, stanowiące podstawę i zarazem podłokietniki, uzupełnia mocna tkanina w piaskowym kolorze rozciągnięta na siedzisku i oparciu.
Fotel ORRESLÄTT to prawdziwa ikona. Debiutował pod nazwą BUSTER w katalogu IKEA z 1959 roku, po wprowadzeniu drobnych zmian wrócił do sprzedaży jako GAGNET na 75 rocznicę naszego istnienia w 2019 roku – a teraz jest częścią kolekcji Nytillverkad. To lekki i poręczny fotel z rattanu w naturalnym kolorze, o krągłym kształcie, na czarnych stalowych nogach.
Osadzony na rurowej ramie fotel GOGO pojawił się w katalogu IKEA w 1972 roku i utrzymał się w ofercie przez ponad 10 lat. Jego twórczyniami były Charlotte Rude i Hjördis Olsson-Une. W 1968 roku zatrudniono je jako projektantki i podczas następnych pięciu lat spędzonych w IKEA, wniosły do działu projektowego powiew świeżości i młodzieńczy zapał. Ich słynne fotele powracają po latach w ramach kolekcji Nytillverkad pod nazwą ÖNNESTAD. Tak samo barwne i sprężyste jak wtedy, z równie obszernymi i miękkimi poduszkami, teraz do wyboru w czerwonym i zielonym kolorze.
Te same ramy, nowe podejście
Lustro TURBOKASTANJ z kolekcji Nytillverkad to odświeżona wersja kultowego lustra JARL, zaprojektowanego przez Gillisa Lundgrena w 1978 roku. Nowe lustro jest nieco mniejsze od swojego pierwowzoru, ale zachowuje charakterystyczną kwadratową formę i wąską półeczkę, idealną na umieszczenie drobnych dekoracji. W kolekcji Nytillverkad dostępne jest także w nietypowej wersji kolorystycznej - czerwonej, z widocznym rysunkiem słojów. To odważny element, który pozwoli na eksperymentowanie z wyglądem wnętrza i dodanie mu unikalnego charakteru.
Czwarta odsłona kolekcji Nytillverkad składa się z 20 przedmiotów. Obok wyżej wymienionych znajdują się w niej także stojak na rośliny, wazony, lampa oraz inne meble. Linia jest dostępna w sprzedaży od kwietnia. Więcej na IKEA.pl

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.