Ponadczasowe projekty IKEA powracają w pełnym rozkwicie
Kwitnące rośliny to nie tylko źródło nektaru i tlenu, ale również piękna dekoracja - kwiaty są także symbolem miłości i przyjaźni. Inspirując się nimi, IKEA prezentuje czwartą odsłonę jubileuszowej kolekcji Nytillverkad, która otwiera drzwi do świata optymizmu, kreatywności i pozytywnego podejścia do życia.
Kwiatowe wzory, odświeżone klasyki i zrównoważone rozwiązania – tak w skrócie można opisać nową kolekcję Nytillverkad od IKEA. To podróż do przeszłości z nutą nowoczesności, która rozkwitnie w każdym wnętrzu. Nytillverkad to powrót do lat 60. i 70. XX wieku. Kultowe produkty z tamtych czasów powracają w odświeżonych wersjach z nowoczesnymi materiałami i udoskonalonymi konstrukcjami. Wśród nich znajdują się ponadczasowe projekty takich legend wzornictwa jak Göty Trägårdh, Gillisa Lundgrena, Charlotte Rude czy Hjördis Olsson-Une.
Siła drzemiąca w kwiatach
Motywem przewodnim kolekcji są kwiaty. Wzór MAJSOL autorstwa Göty Trägårdh, debiutujący na narzutach i roletach w 1971 roku, teraz ponownie kwitnie na kompletach pościeli KRANSMALVA i poszewkach dekoracyjnych poduszek w odcieniach żółci i pomarańczy, dodając wnętrzom energii i radości. Żółta i pomarańczowa pościel KRANSMALVA jest dostępna w dwóch rozmiarach, z jedną lub dwiema poszewkami na poduszki.
Tkanina SANDETERNELL z tym samym kwiatowym wzorem zachęca do kreatywnych projektów – uszyj z niej poszewki, torbę lub rozłóż na sofie, by wnętrze domu eksplodowało kolorami. Wykorzystując trzymetrowy kupon tkaniny o szerokości 150 cm możesz stworzyć, co tylko przyjdzie ci do głowy. Na rynkach europejskich tkanina SANDETERNELL składa się w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu.
Nowe wcielenia kultowych projektów
W kolekcji Nytillverkad znajdziemy nowe interpretacje kultowych projektów IKEA. Stolik kawowy, inspirowany modelem POP z 1968 roku należał kiedyś do kolekcji mebli modułowych. Choć jego projektant - Erik Wørts zaprojektował go z myślą o młodych i śmiałych przedstawicielach pokolenia beatników, przypadł do gustu każdemu, kto miał chrapkę na coś niecodziennego. W ramach kolekcji Nytillverkad ten charakterystyczny stolik wraca jako GARNANÄS w dwóch wariantach kolorystycznych – białym i zielonym.
Fotel SJÄLSÖ to nowoczesna wersja fotela typu safari z 1990 roku, który zapewni komfort i odrobinę egzotyki w każdym wnętrzu. Kwadratowe boki ramy z litego drewna sosnowego, stanowiące podstawę i zarazem podłokietniki, uzupełnia mocna tkanina w piaskowym kolorze rozciągnięta na siedzisku i oparciu.
Fotel ORRESLÄTT to prawdziwa ikona. Debiutował pod nazwą BUSTER w katalogu IKEA z 1959 roku, po wprowadzeniu drobnych zmian wrócił do sprzedaży jako GAGNET na 75 rocznicę naszego istnienia w 2019 roku – a teraz jest częścią kolekcji Nytillverkad. To lekki i poręczny fotel z rattanu w naturalnym kolorze, o krągłym kształcie, na czarnych stalowych nogach.
Osadzony na rurowej ramie fotel GOGO pojawił się w katalogu IKEA w 1972 roku i utrzymał się w ofercie przez ponad 10 lat. Jego twórczyniami były Charlotte Rude i Hjördis Olsson-Une. W 1968 roku zatrudniono je jako projektantki i podczas następnych pięciu lat spędzonych w IKEA, wniosły do działu projektowego powiew świeżości i młodzieńczy zapał. Ich słynne fotele powracają po latach w ramach kolekcji Nytillverkad pod nazwą ÖNNESTAD. Tak samo barwne i sprężyste jak wtedy, z równie obszernymi i miękkimi poduszkami, teraz do wyboru w czerwonym i zielonym kolorze.
Te same ramy, nowe podejście
Lustro TURBOKASTANJ z kolekcji Nytillverkad to odświeżona wersja kultowego lustra JARL, zaprojektowanego przez Gillisa Lundgrena w 1978 roku. Nowe lustro jest nieco mniejsze od swojego pierwowzoru, ale zachowuje charakterystyczną kwadratową formę i wąską półeczkę, idealną na umieszczenie drobnych dekoracji. W kolekcji Nytillverkad dostępne jest także w nietypowej wersji kolorystycznej - czerwonej, z widocznym rysunkiem słojów. To odważny element, który pozwoli na eksperymentowanie z wyglądem wnętrza i dodanie mu unikalnego charakteru.
Czwarta odsłona kolekcji Nytillverkad składa się z 20 przedmiotów. Obok wyżej wymienionych znajdują się w niej także stojak na rośliny, wazony, lampa oraz inne meble. Linia jest dostępna w sprzedaży od kwietnia. Więcej na IKEA.pl
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.