Komunikaty PR

Prawie 90% badanych zostaje w kraju na wakacje – jak fajnie spędzić je w domu?

2020-06-23  |  09:00
Biuro prasowe

Babbel, jedna z najpopularniejszych w Polsce i na świecie aplikacji do nauki języków obcych, przedstawia 6 pomysłów na to, jak sprawić, by poczuć się we własnym domu jak w dalekiej podróży.

Wakacje w czasach pandemii

Według badania przeprowadzonego pod koniec kwietnia 2020 przez Profitroom aż 80% respondentów planuje w tym roku wakacyjny wyjazd. Wielu z nas zmieniło jednak plany dotyczące kierunku podróży i postanowiło zostać w kraju - blisko 90% badanych. Jedynie 30% respondentów rozważa zagraniczny odpoczynek. Natomiast większość Polaków nadal czeka na rozwój epidemicznej sytuacji i w momencie przeprowadzenia badania nie dokonało jeszcze rezerwacji konkretnego miejsca na letni odpoczynek [1].

Na te decyzje największy wpływ mają zaburzenia w standardowym funkcjonowaniu ruchu lotniczego oraz obostrzenia dotyczące bezpieczeństwa. Ci z nas, którzy przed wybuchem epidemii zarezerwowali loty i hotele, dziś odwołują te rezerwacje i decydują się spędzić wolny czas w kraju lub w zaciszu własnego domu.

Nowa rzeczywistość, nowy pomysł na wakacje

Zdążyliśmy przyzwyczaić się do pracy czy nauki z domu, a także szukania sposobów na nowe formy relaksu w czterech ścianach. Z badań firmy Antal [2] wynika, że aż 2,5 mln Polaków jest zatrudnionych w branżach, które mają możliwość zdalnej pracy. Aż 64% chciałoby częściej mieć okazję na skorzystanie z takiej formy pracy [3]. W tej sytuacji domowy urlop bez dalekich wycieczek zdaje się naturalnym przedłużeniem obecnego stanu rzeczy.

- Wiele branż w czasie pandemii przeniosło swoje działania do przestrzeni internetowej. Spektakle oglądane w telewizji czy serwisy kinowe to dziś rozwiązania, którego nikogo nie dziwią. Podobnie jak edukacja, która nauczyła się funkcjonować online. Nigdy też tak intensywnie jak dziś nie korzystaliśmy z dobrodziejstw, które proponuje nam Internet. Aktywnie uczymy się języków przez sprawdzone aplikacje, nabywamy nowe umiejętności i dokształcamy się siedząc na kanapie. Być może teraz przyszła pora na to, by przekonać się i nauczyć odpoczywać w domu oraz na to, by znaleźć swoje własne sposoby, żeby takie „wakacje” mogły być satysfakcjonujące dla wszystkich członków rodziny - komentuje Piotr Wojsznis, content manager w firmie Babbel.

1. Nie możesz polecieć do Hiszpanii? Spraw, aby Hiszpania przyleciała do Ciebie!

Siłownie, treningi, ćwiczenia - zdaje się, że przyzwyczailiśmy się już do aktywności na macie we własnym domu. A co gdyby zdecydować się np. na naukę flamenco online? Takie zajęcia to nie tylko praca nad swoją kondycją, ale także próba poznania i zrozumienia innej kultury. Do aktywności można zaprosić też swoich bliskich. Często takie zajęcia odbywają się „live” - trener widzi nasze ruchy i postępy, komentuje, zauważa błędy, uczy nowych kroków i układów.

2. Poznaj wykwintne francuskie wina nie wychodząc z domu

Profesjonalnego sommeliera możesz zaprosić do własnego domu. Będzie na żywo opowiadał o historii i wybranych gatunkach wina, wyczuwalnych nutach zapachowych czy smaku, podczas gdy Ty wraz z ukochaną osobą możesz już całkiem w realu” dokonywać degustacji. Jeżeli w tle przygrywać będzie odpowiednia muzyka, a wybrane trunki będą np. francuskie możesz poczuć się jakbyś spędzał ciepły, letni wieczór nad Loarą!

3. Odpoczynek jak w najlepszym SPA

Długa kąpiel z użyciem aromatycznych soli czy olejków, ulubiona, wyciszająca muzyka, peeling, maseczka, a w ręku książka lub ulubiony magazyn. Możesz także zapalić świece i kadzidła lub użyć musującej kuli do kąpieli - wszystko zależy od Twojej kreatywności! Po powrocie z takiego domowego SPA” zaproś się na kinowy seans. Możesz wybrać film dotyczący Twojego ulubionego, wakacyjnego kierunku!

4. Doszlifuj swoje umiejętności językowe!

Elementem każdej kultury jest także jej język, a wakacje spędzone w domu mogą być świetną okazją do tego, by przygotować się językowo do wymarzonego wyjazdu np. w przyszłym sezonie. Dziś jego nauka jest prostsza, niż kiedykolwiek i można szlifować swoje umiejętności w zaciszu własnego domu. Z pomocą przyjdą nam przykładowo świetnie zaprojektowane aplikacje językowe, np. Babbel, dzięki któremu możemy w łatwy i intuicyjny sposób regularnie polepszać swoje umiejętności i naprawdę solidnie przygotować się na kolejne wakacje, które spędzimy już zapewne poza własnym domem.

5. Włochy w Twojej kuchni

Podróże po świecie to także poznawanie nowych smaków. Dla niektórych regionalna kuchnia jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na decyzję o wyjeździe. Nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować lokalnych przysmaków z różnych części świata we własnej kuchni. Bardzo popularna jest kuchnia włoska, której składniki są łatwo dostępne w sklepach lub internecie. Tematyczna kolacja to świetny pomysł na spotkanie z przyjaciółmi lub wspólne, rodzinne gotowanie. Przepisy na nieznane, ale niezwykle smaczne, włoskie dania, m.in. Ragù, Gnocchi, Arancini czy tapenady są na wyciągnięcie ręki w sieci.

6. Zgłębiaj kulturę przez kino pod chmurką

Nawet najmniejszy balkon może stać się świetną salą kinową. Jeżeli dysponujesz ogrodem warto zaprosić na taki wieczór sąsiadów czy znajomych. Tematem seansów mogą być właśnie podróże i filmy o dalekich zakątkach świata. Hiszpańskie produkcje, czeskie komedie, filmy dokumentalne - wybór jest ogromny! Takie kino można także połączyć z tematycznymi przekąskami. To świetny pomysł na udany wieczór lub na to, by poznać swoich sąsiadów. Internet pełen jest też pomysłów na to, jak technicznie przygotować taki seans.

  • Bez wątpienia podróże kształcą. Ale wiedzę na temat konkretnego miejsca i kultury możemy zdobyć dużo wcześniej, nie wychodząc z domu. Wystarczy, że skorzystamy z nieograniczonych zasobów Internetu lub sięgniemy po odpowiednią książkę. Co prawda odkrywanie świata w ten sposób nie zastąpi nam podróżowania, ale może do niego znakomicie przygotować. Tak jak języki. Dlatego warto pomyśleć o nauce na długo przed wyjazdem. Jeśli zatem zostajemy w domu, zróbmy wszystko, by tegoroczne wakacje także były kształcące. - przekonuje Piotr Wojsznis, content manager w firmie Babbel.

[1] Badanie Profitroom: Ponad 90% Polaków planuje wakacje 2020 w kraju - ogólnopolskie badanie (https://www.profitroom.com/pl/blog/ponad-90-polakow-planuje-wakacje-2020-w-kraju-ogolnopolskie-badanie/) 

[2] Badanie Antal: Koronawirus: Rośnie liczba osób, które pracują z domu (https://antal.pl/wiedza/artykul/koronawirus-rosnie-liczba-osob-ktore-pracuja-z-domu) 

[3] Badanie: Lubimy pracę zdalną. Pracownicy po powrocie do biura chcą częściej korzystać z home office (https://www.propertydesign.pl/design/185/badanie_lubimy_prace_zdalna_pracownicy_po_powrocie_do_biura_chca_czesciej_korzystac_z_home_office,28904.html) 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje Biuro prasowe
2025-06-18 | 06:00

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

W życiu każdego z nas pojawiają się sytuacje, w których nagromadzone przez lata przedmioty muszą na jakiś czas opuścić nasze mieszkania i domy. Niezależnie od
Dom Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących
2025-06-17 | 10:30

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

Własna szklarnia to marzenie wielu ogrodników, gdyż dzięki niej można cieszyć się świeżymi, naturalnymi warzywami i ziołami. Chcąc stać się jej posiadaczem, powinniśmy
Dom BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
2025-06-02 | 16:00

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce

Wyobraź sobie, że urządzasz salon marzeń albo wreszcie wymieniasz kuchnię na nową, a wszystko to bez czekania na wypłatę czy wizyty w banku. Teraz to możliwe dzięki nowej metodzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo

Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Farmacja

Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.