Komunikaty PR

,,Projekt Łazienki 2023” – jubileuszowa edycja konkursu

2023-03-07  |  14:50
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

Właśnie wystartowała jubileuszowa 25. edycja konkursu ,,Projekt Łazienki 2023” na zaprojektowanie toalety publicznej, organizowana przez firmę Geberit. Konkurs od początku istnienia zwraca uwagę na problematyczną kwestię toalet publicznych w Polsce. Tegorocznym zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie mobilnej toalety publicznej w zaciszu ogrodu Pałacu Zamoyskich w Warszawie. Zwycięzca konkursu otrzyma 30 000 PLN, a także możliwość zrealizowania autorskiego projektu.

Od niemal 25 lat firma Geberit organizuje konkurs dla młodych architektów i studentów „Projekt Łazienki”, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem deficytu toalet publicznych w polskich miastach. Dzięki zaangażowaniu firmy, która za każdym razem dba o dobór sędziów – autorytetów z branży i przemyślaną lokalizację, a także oferuje wyposażenie i pomoc w realizacji, dotychczas udało się już zbudować cztery obiekty – w Kazimierzu, Warszawie, Krakowie i Płocku. W tym roku organizator, firma Geberit, przeprowadza konkurs pod marką Geberit, ze względu na strategiczne zmiany, które w 2023 roku przechodzi marka Koło. Bowiem produkty lubianej marki ceramicznej w kwietniu staną się częścią oferty Geberit. Organizowany od wielu lat konkurs, w tym jego idea i cel, pozostaje w tej samej formule.

 Pochwała mobilności

Partnerem tegorocznej edycji zostało Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, które oferuje młodym twórcom niezwykle inspirujący kontekst – Pałac Zamoyskich. Utrzymany w stylu neorenesansowym wraz z dostępnym wokół niego ogrodem i pawilonem wystawowo-konferencyjnym, od wielu lat stanowią miejsce organizowanych wydarzeń – warsztatów, wystaw, konferencji, pokazów kina letniego, czy wydarzeń promujących architekturę o charakterze pikników.

Udział w konkursie „Projekt Łazienki 2023” mogą wziąć studenci architektury oraz młodzi architekci. Ich zadaniem będzie zaprojektowanie mobilnej toalety publicznej na terenie ogrodu Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, posiadającego siedzibę w zabytkowym Pałacu Zamoyskich przy ulicy Foksal w Warszawie. Projekt mobilnej toalety ma stanowić wzorcowe rozwiązanie dla toalet lokalizowanych w cennych przyrodniczo i krajobrazowo terenach parków, sportu i rekreacji lub/i w sąsiedztwie budynków o wysokich walorach architektonicznych, w tym terenów i obiektów objętych ochroną konserwatorską.

Będący przedmiotem konkursu obiekt powinien być dostosowany do umieszczenia w różnych lokalizacjach, a uczestnicy konkursu mają pozostawioną swobodę decyzji w zakresie szczegółowej lokalizacji toalety mobilnej na terenie ogrodu. Warunkiem niezbędnym jest wykorzystanie w projekcie produktów marki Geberit.

Dostępna dla każdego i przyjazna środowisku

Istotne dla oceniających będzie dostosowanie obiektu do specjalnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunów, a także osób niewidomych i niedowidzących. Kluczowym dla partnera, jak również organizatora konkursu, są zagadnienia ekologii. W zaprojekowanym obiekcie należy przewidzieć m.in. systemy umożliwiające zbieranie i podczyszczanie wody deszczowej oraz wody szarej. Zaprojektowana toaleta mobilna  poprzez swoje funkcjonalności powinna pozytywnie wpływać na zachowania użytkowników pod względem świadomości wartości chronionych zasobów przyrody, ekologii, dobrych praktyk w zakresie dostępności.

Laureatów wyłoni grono ekspertów

Grono powołanych sędziów wyłoni zwycięski projekt oraz przyzna wyróżnienia i nagrody specjalne. W tegorocznej edycji Grand Prix ,,Projekt Łazienki 2023” wynosi 30 000 PLN, a łączna pula nagród to 60 000 PLN.

Do grona jury zostali zaproszeni znakomici eksperci:

prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz - Generalny Projektant i Wiceprezes Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa

Agnieszka Kalinowska-Sołtys - Członek zarządu APA Wojciechowski Architekci, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich

Szczepan Wroński - założyciel i partner pracowni WXCA, Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Izby Architektów RP

Szymon Wojciechowski - Prezes Zarządu APA Wojciechowski Architekci, Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP,  Członek SARP

Marlena Happach - architektka i urbanistka, Dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego

Dorota Sibińska - architektka, współzałożycielka pracowni architektonicznej Xystudio

Agata Twardoch - architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej

Jacek Tryc – architekt, właściciel pracowni Jacek Tryc - wnętrza, wiceprezes i członek zarządu SAW

Jakub Krzysztofik - architekt i urbanista, prezes SARP Łódź

Aleksandra Wasilkowska - architektka, scenografka, właścicielka Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska

dr inż. arch. Jerzy Grochulski - Prezes SARP w latach 2006–2012, Politechnika Warszawska

Przemysław Powalacz - Prezes Zarządu Geberit

Harmonogram konkursu

Regulamin ze szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi projektów, informacjami na temat lokalizacji oraz zasadami nadsyłania zgłoszeń jest dostępny na stronie www.konkurs.geberit.pl. Prace konkursowe można zgłaszać do 9 maja, wgrywając je poprzez dedykowaną platformę. Uroczyste ogłoszenie wyników będzie miało miejsce 21 czerwca 2023. Sekretarzem konkursu „Projekt Łazienki 2023” z ramienia marki Geberit jest Justyna Zborowska.

Identyfikację wizualną konkursu, w tym plakat zaprojektowała Ada Jarzębowska, projektantka graficzna i ilustratorka, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Facultat de Belles Arts na Uniwersytecie Barcelońskim. Za komunikację i organizację konkursu odpowiada agencja OKK! PR.

Partner: Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP

Patronat medialny: Elle Decoration, Architektura i Biznes, Architektura Murator, WhiteMad, LABEL Magazine, Design Alive, designteka.pl, BRYŁA, Domosfera, Magazif, Czas na Wnętrze, Architecture Snob, Design Biznes, Nowa Warszawa, Wirtualna Polska, Design Doc

Więcej informacji na www.geberit.pl

Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).

Od ponad 20 lat organizuje konkurs dla młodych architektów i studentów „Projekt Łazienki”, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem deficytu toalet publicznych w polskich miastach. W ramach tej cieszącej się uznaniem społecznym inicjatywy powstały m.in. Pawilon Plażowy w Warszawie, toaleta w Kazimierzu Dolnym oraz toaleta przy Rondzie Mogilskim w Krakowie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Daydream: wnętrza, które wypełnia łagodność Biuro prasowe
2024-07-22 | 15:22

Daydream: wnętrza, które wypełnia łagodność

Szybkie tempo życia i pełna stresów codzienność wymuszają potrzebę wewnętrznego wyciszenia i odpoczynku, które pozwolą przywrócić równowagę i harmonię.
Dom Sprytne rozwiązania w aranżacji łazienki
2024-07-22 | 13:00

Sprytne rozwiązania w aranżacji łazienki

Urządzając łazienkę poszukujemy funkcjonalności, trwałości i efektu „wow”. Rozglądamy się za rozwiązaniami, które pozwolą nam zrealizować najbardziej śmiałe
Dom Małe wielkie meble. Stoliki do salonu – w niejednej roli
2024-07-22 | 13:00

Małe wielkie meble. Stoliki do salonu – w niejednej roli

Służą do tego, by odstawić filiżankę z herbatą lub kieliszek z winem. Ale przecież nie tylko! Stoliki popularnie zwane kawowymi mają też szereg innych ważnych funkcji. Od kwestii czysto

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.