Komunikaty PR

Projekt pracowni WXCA z II nagrodą w konkursie na budynek z okazji 100-lecia UEK

2022-09-16  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

Projekt ekologicznych gmachów o funkcjach dydaktyczno-konferencyjnych i administracyjnych spod kreski pracowni WXCA został wyróżniony II miejscem w konkursie architektonicznym na budynek jubileuszowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Architekci płynnie wpisali zespół nowoczesnych, ekonomicznych w eksploatacji brył w kontekst historycznego założenia urbanistycznego. Sąd Konkursowy docenił koncepcję WXCA m.in. za „porywającą strukturę wewnętrzną” oraz „oparcie każdej decyzji w nadrzędnej filozofii obiektu”.

W poniedziałek, 12 września, ogłoszono oficjalne wyniki konkursu architektonicznego na budynek dydaktyczno-konferencyjny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, będący także obiektem jubileuszowym z okazji 100-lecia uczelni. Do konkursu dopuszczono 37 zespołów, z których w drugim, ostatnim etapie znalazło się jedynie pięć. Projekt architektów z WXCA wyróżniono II miejscem ex aequo z projektem pracowni JSK Architekci.

„Każda decyzja ma tu swoje uzasadnienie i oparcie w nadrzędnej filozofii obiektu. Generuje to szereg nieoczywistych i urzekających form przestrzeni wewnętrznych, które mogą prokurować rozmaite interakcje pomiędzy użytkownikami. Te swoiste kawerny wydrążone w jakże subtelnym monolicie głównej bryły, urzekają pięknem, proporcjami i mnogością scenariuszy użytkowania” – piszą reprezentanci Sądu Konkursowego pod przewodnictwem arch. Zbigniewa Maćkowa o projekcie WXCA.

Konkurs zorganizowany został przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.

Ekologiczny i wielofunkcyjny zespół budynków od WXCA

Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie to miejsce szczególne, znajdujące się w historycznej lokalizacji, w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta. Działka objęta konkursem leży na styku trzech różnych układów urbanistycznych – to punkt, w którym przestrzeń kampusu graniczy z pomilitarną, zdyscyplinowaną strukturą zabudowy koszarowej oraz jednorodzinną, niską zabudową Osiedla Oficerskiego. Architekci z pracowni WXCA zaplanowali w tym miejscu zespół budynków wpisanych w tkankę kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego z jego zielonymi ciągami komunikacyjnymi oraz przestrzeniami publicznymi pomiędzy uczelnianymi pawilonami.

Budynki miałyby pełnić funkcje dydaktyczno-konferencyjne, administracyjne oraz mieszkaniowe. W trzech zaprojektowanych przez architektów obiektach podzielonych funkcjonalnie rozmieszczono m.in. sale wykładowe i seminaryjne, pomieszczenia edukacyjne i administracyjne, pokoje mieszkalne oraz przestrzenie gastronomiczne. Jako centralny gmach tego fragmentu kampusu projektanci zaplanowali monumentalną bryłę części dydaktycznej z otwartym parterem, wielopoziomowym holem i przestrzenną klatką schodową. Przed gmachem miałby znaleźć się reprezentacyjny, przyjazny plac z zielenią płynnie połączony z parterem budynku i umożliwiający sprawny, wielokierunkowy ruch pomiędzy jego wnętrzem a zewnętrzem. Jako integralną część obiektu zaprojektowano aulę konferencyjno-kongresową mogącą pomieścić ponad 500 osób.

Nadrzędnym założeniem architektów z pracowni WXCA było zaprojektowanie przestrzeni otwartej na potrzeby wspólnoty studenckiej oraz sprzyjającej społecznej integracji – będącej miejscem zarówno oficjalnych wydarzeń, jak i półformalnych i nieformalnych aktywności studentów odbywających się we wnętrzach budynków, a także dookoła nich. Przepływające między nowymi obiektami ciągi przestrzenne zaplanowano tak, by były swoistym zwornikiem dla zróżnicowanych, choć powiązanych ze sobą placów i skwerów w obrębie kampusu.

Koncepcję ukształtowano jako pragmatyczną, efektywną przestrzennie zabudowę, zrealizowaną w formie trzech budynków wkomponowanych się w kampusowe otoczenie. Struktura budynków, geometryczna, modularna, powtarzalna – manifestuje jego elastyczność osiągniętą zarówno na poziomie przestrzennym jak i funkcjonalnym. Adaptujące się do zmian wnętrze oferować miałoby szerokie spektrum form i układów przestrzeni połączonych wielopoziomowymi holami, miejscami spotkań, przestrzeniami społecznymi. Miejsca te sięgają otwarciami do elewacji, tworząc jasne, inspirujące środowisko zarówno do nauki, jak i budowania przyjaznych relacji społeczności akademickiej.

Przedstawione założenie to zespół nowoczesnych, kompaktowych i ekologicznych brył realizujących zasady projektowania zrównoważonego. Zastosowano w nim rozwiązania w myśl świadomego, racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi. Architekci zaprojektowali budynki o modularnej, częściowo prefabrykowanej strukturze, co pozytywnie wpłynie na ekonomię nie tylko samej budowy, ale też późniejszej eksploatacji obiektów. Przestrzeń zorganizowano w taki sposób, by optymalnie wykorzystywać światło dzienne oraz by ograniczyć zapotrzebowanie na energię cieplną. Przewidziane rozwiązania w zakresie instalacji wodno-kanalizacyjnej zapewniają adaptację obiektu do następstw zmian klimatycznych i dodatkowo przyczyniają się do ochrony zasobów wodnych poprzez częściowy odzysk wody szarej i gromadzenie wód deszczowych. Do budowy budynków wykorzystane mogłyby zostać materiały cechujące się niskim śladem węglowym.

Zespół WXCA: Szczepan Wroński, Andrzej Bulanda, Michał Czerwiński, Małgorzata Bonowicz, Jakub Matela, Jan Zawadzki, Michał Sokołowski, Mariia Kolomiitseva, Adrianna Manista, Anna Majewska-Karolak, Anna Dobek-Lenczewska, Angelika Drozd

Wizualizacje: Piotr Banak

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
2025-04-24 | 14:00

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.