Komunikaty PR

Przebudzenie designu – podsumowanie targów Supersalone 2021 w Mediolanie

2021-10-07  |  11:29
Biuro prasowe

Po ponad 2-letniej przerwie spowodowanej pandemią Mediolan ponownie stał się światową stolicą designu. Wydarzenie specjalne Supersalone, czyli nowa formuła targów pod egidą Salone del Mobile, w kompaktowej i dość rewolucyjnej formie ponownie przyciągnęło profesjonalistów oraz fanów designu z różnych stron globu. Domoteka również uczestniczyła w wydarzeniu, a wśród wystawców tradycyjnie znalazły się firmy z jej oferty.

Tegoroczne Supersalone można uznać za swoisty wstęp do właściwych targów Salone del Mobile, które zgodnie z planem odbędą się już w kwietniu 2022 roku. Od 5 do 10 września w Mediolanie zakwitł design po pandemicznym przebudzeniu, a jednocześnie długa przerwa mocno zmieniła formułą targów. Przede wszystkim były one mniejsze niż zazwyczaj – wzięło w nich udział 425 wystawców, a jak podają organizatorzy, Supersalone przyciągnęło 60 tysięcy odwiedzających. Wśród firm prezentujących swoją ofertę znalazło się ponad 30 dostępnych w Domotece, w tym dwóch najemców – Natuzzi oraz Veneta Cucine.

Uważnie śledzimy trendy, a targi w Mediolanie zawsze stanowią dla nas istotny punkt odniesienia, tym bardziej że wiele marek z oferty Domoteki regularnie się na nich wystawia. Tegoroczna edycja, długo wyczekiwana, dostarczyła ciekawych inspiracji, a także skłoniła do głębszych refleksji. Świat designu w dobie pandemii przechodzi bezprecedensową metamorfozę – mówi Agata Brzezińska, Head of CEE w firmie Pradera, właścicielu Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka.

Rewolucyjną zmianę przeszły same stoiska. Przyjęły one zunifikowaną formę – kilka metrów stałej głębokości i tylko ewentualne różnice w szerokości (opcja modułowego rozszerzenia wykorzystana przez część firm). W efekcie ustawienia były przestrzennie takie same dla wszystkich wystawców, przez co najbardziej znane marki prezentowały się w podobny sposób jak te mniejsze. Można zatem mówić o pewnej demokratyzacji designu, która dla firm stanowiła motywację do bardziej starannego wyboru pokazywanych projektów. Układ stoisk również był nieco inny niż tradycyjnie na Salone del Mobile – 4 hale targowe zostały podzielone na otwarte alejki, wzdłuż których rozmieszczono stoiska. Pozwoliło to mimo pandemicznych restrykcji na swobodny przepływ odwiedzających przy większej możliwości zachowania dystansu i bez efektu zamkniętych ekspozycji.

Jak można zaś podsumować ogólną filozofię Supersalone 2021 i wydarzeń towarzyszących? Przede wszystkim tym razem Mediolan zdecydowanie honorował przemyślane innowacje oraz projekty przyszłości. W tle przewijało się kluczowe pytanie: czego design nauczył się podczas długiej kwarantanny i jaki kierunek przyjmie w przyszłości? Rewolucja w kategorii wystawienniczej pozostawała oczywiście w związku z samym designem pokazywanych produktów. Projektanci zastanawiali się nad jego związkiem ze światem przyrody, a przede wszystkim – nad zrównoważonym rozwojem. Nie ma wątpliwości, że to jeden z naczelnych trendów, jakie dało się zaobserwować na Supersalone 2021. Ciekawym tego przejawem była większa dyscyplina we wprowadzaniu kolejnych produktów. Zamiast nowych projektów bazowano często na tych już dobrze znanych, jednak z istotnymi modyfikacjami i udoskonaleniami z duchem czasu.

Firmy stawiały ponadto na wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu, umiejętne zagospodarowanie odpadów (np. coraz większy udział tkanin z przetworzonych butelek PET), zainteresowanie walorami naturalnych surowców oraz tradycyjnego rzemiosła, które w mniejszym stopniu niż masowa produkcja obciąża środowisko. W ten sposób niejako zredefiniowano rozumienie współczesnego luksusu, który dziś bazuje w dużej mierze na wartościach prośrodowiskowych oraz komforcie obcowania z naturą. Ta zaś odgrywała ważną rolę w aspekcie wizualnym w Mediolanie – od form zaczerpniętych z przyrody po stonowaną, kojącą kolorystykę (łagodna zieleń, beże, kremy, barwy drewna, piasku, kamienia).

Jakie jeszcze trendy wzornicze zdominowały tegoroczne targi w Mediolanie? Na to pytanie wkrótce odpowie raport wzorniczy Domoteki, który tradycyjnie podsumuje wizytę we włoskiej stolicy designu, dostarczając bieżących inspiracji i cennej wiedzy. Już niedługo zostanie udostępniony, tak więc serdecznie zapraszamy do śledzenia informacji!

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć Biuro prasowe
2024-07-06 | 11:00

Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć

Przeprowadzenie termomodernizacji latem jak planowanie rejsu wymaga sprawdzenia prognozy pogody. Przy coraz łagodniejszych zimach i wydłużonych ciepłych miesiącach w praktyce sezon budowlany
Dom Marcin Giba gościem LEO w Domotece
2024-07-05 | 12:10

Marcin Giba gościem LEO w Domotece

W Centrum Designu Domoteka w Warszawie odbyło się spotkanie z Marcinem Gibą, wybitnym fotografem, wielokrotnie nagradzanym zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Wydarzenie
Dom Soudal wspiera edukację młodych architektów
2024-07-05 | 11:00

Soudal wspiera edukację młodych architektów

Podczas gali finałowej Builder for the Future 2024 rozstrzygnięto XI Konkurs dla Młodych Architektów, organizowany przez miesięcznik „Builder”. Wzorem lat  ubiegłych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.