Komunikaty PR

Przed nami upalne dni – koniecznie zadbaj o przesłony na okna!

2024-07-02  |  13:00

Utrzymanie komfortowej temperatury w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, lepiej się czujemy, jesteśmy bardziej wydajni w pracy. Skutecznym sposobem na osiągnięcie właściwej temperatury w upalne dni jest stosowanie przesłon na okna, o czym od dawna wiedzą mieszkańcy południowej Europy. W Polsce to wciąż brakujący element wyposażenia okien. Tymczasem stosując rolety na oknach dachowych VELUX możemy obniżyć temperaturę nawet o 5,5 stopnia.

 

Reakcja każdej osoby na temperaturę różni się w zależności od wieku, fizjologii, a nawet płci, przyjmuje się jednak, że optymalna temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi od 20 do 25 °C. W sypialni powinna być nieco niższa, około 19 C. W miejscu pracy zaś od 21°C do 24°C zimą i od 24°C do 27°C latem. Zapewnienie komfortowej temperatury w pomieszczeniach znacząco wpływa na nasze samopoczucie i wydajność.

Utrzymanie właściwej temperatury w domu w upalne dni to w Polsce coraz większe wyzwanie. W 2023 roku IMGW wydało 19 ostrzeżeń1 o występowaniu anomalii klimatycznej związanej z występowaniem wysokich wartości temperatury. Zarówno lato, jesień, jak i zima były w Europie są sezonami wyjątkowo ciepłymi. Prognozuje się, że średnia temperatura powietrza w Polsce do 2050 roku wzrośnie o około 2 stopnie w porównaniu do lat 2001-2010.1 Wysokie temperatury tego lata już się rozpoczęły.

Jak zapewnić komfort w upalne dni

Istnieje kilka sposobów na zapewnienie komfortu termicznego w domu, jak termoizolacja domu, która działa i zimą i latem, zadaszenia, sadzenie drzew z rozłożystą koroną. Jednak najskuteczniejszą metodą, szczególnie w przypadku poddaszy, są przesłony zewnętrzne na okna, które sprawiają, że promienie słoneczne nie docierają do okien.

Najlepszą ochronę przed nagrzewaniem i promieniami słonecznymi zapewnią rolety zewnętrzne – na przykład rolety VELUX zmniejszają ilość ciepła nawet o 93%. Rolety gwarantują również całkowite zaciemnienie, a także redukują hałas. Innym, sprawdzonym rozwiązaniem, są markizy zewnętrzne. Wyróżnia je transparentna tkanina, która wpuszcza światło i jednocześnie nie przesłania widoku. Po sezonie letnim, kiedy nie potrzebujemy osłony przeciwsłonecznej, zwinięta markiza w kasetonie pozostaje całkowicie niewidoczna.

Zarówno w przypadku rolety zewnętrznej jak i markizy - dla większego komfortu - możemy zdecydować się na wersję elektryczną lub solarną ze zdalnym sterowaniem, z opcją dodania obsługi za pomocą aplikacji lub panelu dotykowego.

Trzy rozwiązania w jednym

Bardzo wygodnym w użytkowaniu rozwiązaniem do ochrony przed nagrzewaniem jest solarna markiza zaciemniająca, którą również montuje się na zewnątrz okna. Zapewnia ochronę przed nagrzewaniem, komfort zdalnego sterowania oraz zaciemnienie - niemal całkowicie blokuje dostęp światła, gwarantując komfortowe warunki do odpoczynku i snu.

Jak wynika z przeprowadzonych analiz - dodanie solarnej markizy przeciwsłonecznej VELUX do istniejących okien dachowych VELUX może obniżyć temperaturę w pomieszczeniach nawet o 5,5 stopni Celsjusza w okresie letnim2, przy jednoczesnym mniejszym zapotrzebowaniu na klimatyzację. Dzięki solarnemu zasilaniu, markizę można zainstalować także na oknach obsługiwanych manualnie bez konieczności prowadzenia okablowania.

Po opuszczeniu rolet i markiz, okno dachowe funkcjonuje bez ograniczeń, dzięki czemu możliwe jest wietrzenie pomieszczeń i korzystanie z naturalnej wentylacji bez potrzeby zwijania osłon.

Jak dobrać przesłonę na okno?

Rodzaj przesłony powinien zależeć od funkcji pomieszczenia. Na przykład w salonie, gabinecie do pracy czy pokoju zabaw dla dzieci sprawdzi się markiza. Markiza zewnętrzna VELUX wykonana jest z transparentnej tkaniny, nie ogranicza więc widoku za oknem i dopływu słońca. Zarówno praca, jak i wypoczynek czy zabawa będą odbywać się w komfortowych warunkach. Dla pełnego komfortu, kontroli temperatury i światła markizę warto połączyć z wewnętrzną roletą zaciemniającą.

Do sypialni, a także pokoju dzieci warto rozważyć roletę zewnętrzną lub solarną markizę zaciemniającą, które pozwalą na całkowite zaciemnienie wnętrza, chroniąc je jednocześnie przed hałasem z zewnątrz. Roleta zapewnia prywatność i poczucie bezpieczeństwo. Można także uchylać okno przy częściowo lub całkowicie zasuniętej rolecie.

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie jednej osłony zewnętrznej i jednej osłony wewnętrznej. W osłonach wewnętrznych mamy do wyboru rolety (plisowane, z półprzepuszczalnej tkaniny lub zaciemniające), markizy, żaluzje o różnym stopniu zaciemnienia, z różnych materiałów, w wielu wzorach i kolorach. Rolety instalowane od wewnątrz pozwalają regulować ilość wpadającego światła, zapewniają prywatność, a także są elementem dekoracji wnętrza.

1. źródło: https://climate.copernicus.eu/global-climate-highlights-2023

2. Dane z symulowanego pokoju zorientowanego na południe z dwoma najczęściej sprzedawanymi oknami dachowymi VELUX GLL 61 w rozmiarze MK06 (780 x 1178 mm), lipiec-sierpień 2023 r., wykonane w Warszawie. Na podstawie badania VELUX 2023 dotyczącego wpływu akcesoriów w okresie letnim.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Medycyna

Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Nasza strona używa cookies między innymi w celu gromadzenia statystyk oraz prawidłowego funkcjonowania serwisu. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przegladarki oznacza, że ciasteczka będa zapisywane na Twoim urządzeniu. Pamietaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Kliknij tutaj aby zamknąć