Przekopywanie gleby – jesienne prace w ogrodzie z Fiskars
Przed nami jesienne porządki w ogrodzie i tak ważny zabieg jak przekopywanie gleby. Wpływa on na poprawę jej właściwości i dobrze przygotowuje na nowy sezon. To również dość wymagająca praca, którą wykonamy sprawnie i z przyjemnością, gdy dobierzemy do niej odpowiednie szpadle czy widły.
Jest kilka ważnych argumentów za tym, abyśmy nie zapominali o przekopywaniu gleby jesienią.
Po pierwsze taki zabieg ma na celu napowietrzenie gleby i poprawę jej struktury. Pozwala również na rozbicie grudek ziemi i dobre wymieszanie jej z nawozem. Przekopywanie wspomaga również walkę z chorobami i szkodnikami, które zostają wydobyte na powierzchnię i najczęściej stanowią pożywienie dla ptaków. Poza tym, spulchniona gleba gromadzi więcej śniegu zimą, a to na wiosnę stwarza odpowiednie warunki do wzrostu roślin. Przekopanie ziemi ciężkiej rozluźnia ją i poprawia przepuszczalność. A na czym dokładnie polega?
Dla większości ogrodników to nabranie na szpadel fragmentu ziemi, odwrócenie jej i położenie na to samo miejsce, a następnie rozdrobnienie szpadlem. Jest to szybki i prosty sposób uprawy, oczyszczania gleby z zanieczyszczeń i chwastów jednorocznych, połączony często z nawożeniem. Ten prosty zabieg stosowany jest najczęściej na rabatach o nieregularnych kształtach lub wokół rosnących już roślin.
Niektórzy stosują również przekopywanie na tzw. jeden sztych. Powierzchnię przeznaczoną do przekopania dzieli się wówczas liniowo i zaczynając od jednej strony wykopuje się szerokie bruzdy na głębokość ok. 30 cm. Ziemię wykopaną z pierwszej bruzdy umieszcza się przed nią, a następnie w bruzdach poprzednich. Tę metodę przekopywania stosuje się na rabatach o regularnych kształtach oraz wtedy, gdy istotna jest jednorodność gleby np. na warzywniku lub w ogródku działkowym. Metoda ta ma też zastosowanie, gdy glebę trzeba wzmocnić dużymi ilościami materii organicznej.
Szpadle i widły w akcji
Najczęściej glebę przekopuje się szpadlem i najlepiej zrobić to jesienią. Gleba jest wówczas poddana strukturotwórczym działaniom mrozu i śniegu, które sprzyjają rozbiciu jej na mniejsze grudki i polepszeniu jej struktury. Należy pamiętać, że ciężkiej gliniastej gleby nie można przekopywać kiedy jest wilgotna, gdyż może to wpłynąć na niekorzystne zmiany jej struktury. Kopanie w twardej ziemi jest bardzo wymagającym zadaniem. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego szpadla. Na przykład w ofercie Fiskars znajdziemy szpadle proste z serii Xact doskonale nadające się do kopania i przekopywania gleby. Blat szpadli z serii Xact posiada podporę, która umożliwia efektywniejszą pracę. Kopanie w ciężkiej glebie ułatwia zaostrzona krawędź. Co również ważne - można dobrać narzędzie do wzrostu. Modele M to idealny rozmiar dla użytkowników o wzroście 160-175 cm, a modele L dedykowane są osobom o wzroście 175-195 cm.
Osoby, które mają problemy z kręgosłupem mogą skorzystać z modelu ergo. To szpadel, który wyróżnia się profilowanym trzonkiem, który pozwoli na utrzymanie prawidłowej postawy ciała, niwelując obciążenie kręgosłupa. Wygięty pod kątem trzonek minimalizuje napięcie mięśni pleców i gwarantuje naturalną pozycję ciała. Dzięki niemu nawet długotrwałe wykonywanie jednej czynności nie powoduje zmęczenia.
Kolejnym narzędziem, które doskonale sprawdza się w przekopywania gleby są widły, przystosowane do kopania i rozluźniania gleby. Użycie wideł to także dobry sposób na pozbycie się chwastów, szczególnie trwałych, jak np. perz. W ofercie firmy Fiskars znajdziemy szeroką gamę wideł do kopania. Te z serii Xact wyróżniają się ergonomicznym kształtem i lekkim trzonkiem. Widły SmartFit zostały natomiast wyposażone w regulowany trzonek. A widły z serii ErgonomicTM, podobnie jak szpadle, posiadają profilowany trzonek, który pozwala utrzymać prawidłową postawę ciała.
Orientacyjna cena detaliczna:
- szpadel Xact – od ok. 155 zł do ok 170 zł
- szpadel ergo, prosty – ok. 85 zł
- widły Xact – od ok. 165 zł do ok. 175 zł
- widły SmartFit – od ok. 175 zł
- widły ergo – od ok. 100 zł

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Qczaj: W te wakacje planuję zwiedzić sporą część Stanów Zjednoczonych. Pojadę z siostrą do Yellowstone
W Stanach Zjednoczonych trener zamierza spędzić co najmniej miesiąc. Jak zaznacza, szczególnie marzy o tym, by zobaczyć Park Narodowy Yellowstone – miejsce, które zafascynowało go po obejrzeniu popularnego serialu. Qczaj planuje też zabrać mamę na wycieczkę samochodową po atrakcyjnych trasach USA. Pielęgnowanie relacji rodzinnych jest dla niego niezwykle ważne, dlatego chce efektywnie spędzić czas z bliskimi tak, by po wakacjach pozostały im miłe wspomnienia.
Nauka
Dog parenting jest skutkiem szerszych zmian społecznych. U źródeł rosnąca samotność i trudności w budowaniu relacji [DEPESZA]

Naukowcy z Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie uważają, że dzięki specyficznym cechom wyglądu niektórych psów, zachowaniom komunikacyjnym zbliżonym do niemowląt i zależności od człowieka mogą one budzić w nas instynkt opiekuńczy porównywalny z tym, jaki wywołują dzieci. Obserwowane w bogatych i rozwiniętych krajach zjawisko dog parentingu budzi wiele kontrowersji, ale zdaniem naukowców nie ma ono wpływu na rodzicielstwo.
Podróże
Maciej Dowbor: Mamy dom w Hiszpanii i tam odpoczywamy, ale na co dzień mieszkamy w Polsce. Tu pracujemy, płacimy podatki, a nasze córki chodzą do szkoły

Prezenter zaznacza, że co prawda wraz ze swoją żoną kupili dom w Hiszpanii, to jednak większość czasu spędzają w Polsce. Tutaj bowiem mają pracę, a ich córki chodzą do miejscowych szkół. Maciej Dowbor zdradza też, że dużo lepiej funkcjonuje mu się w naszym kraju. Tu realizuje większość swoich projektów zawodowych, natomiast możliwość wyjechania z dala od Warszawy pomaga mu się wyciszyć, odpocząć od zgiełku i nabrać do wszystkiego dystansu.