Przemyślany design powstaje w ciszy
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Silja i Norbert Beck, jedni z najbardziej uznanych współczesnych niemieckich projektantów, po raz pierwszy mieli okazję osobiście przedstawić polskiej publiczności swoją niezwykłą filozofię projektową. 19 października w Centrum Designu Domoteka założyciele studia Beck Design wygłosili wykład, podczas którego opowiedzieli o swojej wieloletniej, wspólnej pracy i złożonym, rzemieślniczym procesie, który stoi za każdym z ich projektów. Spotkanie było kolejną już odsłoną cyklu „Design Star for Domoteka”.
19 października już po raz kolejny Centrum Designu Domoteka stało się przestrzenią spotkania z wyjątkowymi projektantami oraz miejscem inspirującej wymiany profesjonalnej wiedzy i doświadczenia. Gośćmi tegorocznej odsłony „Design Star for Domoteka” byli Silja i Norbert Beck, zdobywcy m.in. Red Dot Design Award i German Design Award, założyciele studia Beck Design oraz jedni z najbardziej cenionych współczesnych niemieckich designerów. Podczas wykładu Silja i Norbert Beck przybliżyli słuchaczom historie stojące za ich najbardziej rozpoznawalnymi projektami oraz opowiedzieli o wieloetapowym, rzemieślniczym procesie, który zachodzi od momentu pierwszego szkicu na papierze. Wykładowi oraz dyskusji z projektantami towarzyszyła prezentacja wykonanych z niezwykłym pietyzmem miniaturowych modeli ich mebli oraz przekrojowa wystawa konceptów wychodzących spod kreski Beck Design. Było to pierwsze w wieloletniej karierze spotkanie projektantów z polską publicznością.
Opowieść o designie i nie tylko. Studio Beck Design
Własną pracownię Silja i Norbert Beck założyli w 1998 roku i od tego czasu wspólnie kreują swoje meble słynące z eleganckiego, ponadczasowego wzornictwa i niezwykłej dbałości o detale. Podczas wygłoszonego w Centrum Designu Domoteka wykładu para projektantów opowiedziała, jak ważnym elementem ich pracy jest rzemiosło i precyzyjna, własnoręczna praktyka artystyczna, która przejawia się na każdym etapie procesu projektowego: w pierwszych szkicach, późniejszych rysunkach, osobiście wykonanych miniaturowych modelach mebli oraz pełnowymiarowych prototypach, które powstają w ich własnej pracowni. Wszystko to sprawia, że ta niezwykła pasja widoczna jest w każdym z detali sygnowanych przez studio Beck Design mebli.
Twórcy opowiedzieli też o swoim wieloletnim doświadczeniu zawodowym. Początkowo Silja i Norbert Beck projektowali różne elementy wyposażenia wnętrz, jednak z czasem, wraz z nawiązaniem współpracy z luksusową marką Rolf Benz, ich specjalnością stały się meble tapicerowane, w szczególności sofy. Przez 30 lat projektanci stworzyli dla marki wiele cenionych projektów. Nieodzowną częścią tożsamości Beck Design jest też niezwykła filozofia, która przejawia się tak w pracy projektowej, jak i w życiu Norberta i Silji Beck. Duet swoją pracownię prowadzi bowiem na południu Niemiec, w pobliżu Jeziora Bodeńskiego, z dala od zgiełku wielkich ośrodków miejskich. To tam, w bezpośrednim otoczeniu natury, Beckowie wypracowali własny, niespieszny rytm, który przenika ich życie i pracę twórczą. Goście Domoteki, mogli posłuchać więc o roli, jaką odgrywa zrównoważony rozwój w praktyce projektowej Becków, ale też o wspólnej pasji pary, jaką jest żeglarstwo – przynoszące im pełną spokoju ciszę i czas na namysł. To właśnie natura, jak mówią projektanci, jest dla nich niewyczerpanym źródłem inspiracji.
Wykład Silji i Norberta Beck to kolejna już odsłona wydarzenia „Design Star for Domoteka” – cyklu, który jest dla nas szczególnym projektem. Co roku staramy się zapraszać do naszej przestrzeni wyjątkowych twórców o unikatowym spojrzeniu na design i przybliżać ich dorobek polskiej publiczności, stwarzając przy tym okazję do inspirujących spotkań profesjonalistów z rodzimej branży kreatywnej. Fakt, że tegoroczne wydarzenie cieszyło się tak ogromną popularnością to dla nas niezwykła motywacja do dalszych działań adresowanych do projektantów i projektantek – mówi Agata Brzezińska, Head of CEE z firmy Pradera, Właściciela Domoteki.
Po więcej informacji o cyklu „Design Star for Domoteka” zapraszamy na: www.domoteka.pl
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.