Komunikaty PR

Przestrzeń seniora – jak stworzyć wnętrze przyjazne dla starszej osoby?

2020-06-19  |  13:02
Biuro prasowe
Kontakt
Karolina Żochowska
24/7 Communication

Świętojerska 5
00-236 Warszawa
karolina.zochowska|247.com.pl| |karolina.zochowska|247.com.pl
22 279 11 00
https://247.com.pl/
Do pobrania 06 ( 2.66 MB )

Codzienne czynności, proste do wykonania dla osoby młodej, często są wyzwaniem dla seniora. Aby pomóc naszym najbliższym – rodzicom czy dziadkom, w funkcjonowaniu oraz umilić im przebywanie w czterech kątach, szczególnie w tym wyjątkowym czasie, wyposaż wnętrze w praktyczne meble i dodatki, ułatwiające podstawowe czynności. O produktach idealnych do aranżacji przestrzeni dla seniora opowiada ekspert salonów Agata.

Z wiekiem poruszanie się po mieszkaniu lub korzystanie z wyposażenia domowego sprawia więcej trudności. Warto zadbać o komfort bliskiej nam osoby i przemyśleć dedykowaną jej przestrzeń. Do istotnych aspektów należy odległość między meblami oraz ich charakterystyka. Sprawdź, jakie modele sprawdzą się najlepiej w mieszkaniu seniora.

Priorytet dla kręgosłupa – materac

Aby zregenerować siły, osoby starsze potrzebują ok. 7 godzin snu na dobę. Za odpowiedni wypoczynek w ciągu nocy, czy każdej drzemki, odpowiada przede wszystkim łóżko i materac. Kluczowe jest prawidłowe ułożenie ciała oraz podparcie sylwetki. Odpowiednia amortyzacja kręgosłupa sprawia, że organizm może zmniejszyć napięcie mięśni i w efekcie skuteczniej odpocząć. Właściwie dopasowany materac to często również pomoc w zminimalizowaniu występujących u seniorów dolegliwości, jak ból kości lub drętwienie.

- Wybór materaca jest kwestią indywidualną, zależną od preferencji i masy ciała. Dla osób starszych polecane są szczególnie modele hybrydowe np. Rocket, Grab, Spectro, Elliptic łączące zalety typu sprężynowego i piankowego oraz zapewniające podparcie ciała podczas snu i bardzo dobrą termoregulację przez zastosowanie nowych pianek. Świetnym rozwiązaniem będzie również model typu multipocket, który na każdym metrze kwadratowym ma wbudowanych kilkaset sprężyn. Ten typ materaca gwarantuje nie tylko wysoki komfort, ale również wsparcie sylwetki w każdym punkcie – radzi Gabriel Gdula, ekspert ds. materacy salonów Agata.

Wyposażenie sypialni

Po materacu czas na pozostałe elementy sypialni, a przede wszystkim – łóżko. Istotne jest, aby wybrany model miał właściwą wysokość, najlepiej na poziomie kolan. W ten sposób senior z łatwością na nim usiądzie oraz wstanie po drzemce. Bardzo funkcjonalny jest także regulowany stelaż, dzięki któremu można komfortowo unieść głowę lub nogi. Przestrzeń obok łóżka również warto dostosować do potrzeb starszej osoby. Wybierz szafkę nocną, idealną na okulary czy lampkę – niezbędną do lektury ulubionej książki. Pamiętaj jednak, żeby zwrócić uwagę na krawędzie mebli – zarówno łóżka, jak i szafek – i wybrać te bez ostrych wykończeń i rogów. Dzięki temu nawet w przypadku niefortunnego potknięcia, ryzyko kontuzji jest zminimalizowane.

Salon – odpowiednie meble tapicerowane 

Aranżując przestrzeń dla seniora warto zdecydować się na klasykę i funkcjonalność. W salonie postaw na tapicerowaną sofę i rozkładane fotele z podłokietnikami – tak jak w przypadku łóżka, ważne jest, aby siedziska były na właściwej wysokości. Podłokietniki natomiast pozwolą na wygodniejsze ułożenie ciała oraz dodatkowo pomogą podczas wstawania. Idealnie sprawdzi się także narożnik z funkcją relaks, dzięki której możliwa jest regulacja kąta nachylenia zagłówków, czy wysuwanie siedziska. Szukając odpowiedniego modelu dla dziadków, postaw na ten wyposażony w mechanizm elektrycznego rozkładania. Dzięki temu, za pomocą jednego przycisku możliwe jest wysunięcie podnóżka i złożenie oparcia, aż do pozycji półleżącej. 
Fotel typu uszak również znajdzie zastosowanie w pokoju dziennym rodziców lub dziadków. Posiada praktyczne podłokietniki, głębokie siedzisko oraz gładkie, subtelne oparcie idealnie wyprofilowane dla wygody seniora.

Dodatkowe meble i dekoracje do salonu

Gustowne meble w odcieniach naturalnego drewna czy dodatki w stonowanych kolorach to praktyczne i uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w większości wnętrz. Każdy senior z pewnością ucieszy się także z witryny, w której z powodzeniem można przechowywać zarówno dekoracje, jak i zastawę stołową. Nie zapomnij jednak, aby zachować odpowiednie odległości między meblami, zwiększające swobodę ruchu. Nie bez znaczenia jest również wybór dywanu do mieszkania starszej osoby. Najlepiej sprawdzą się miękkie i przytulne modele o większej powierzchni, które minimalizują ryzyko poslizgnięcia. Pamiętaj także o oświetleniu – to niezwykle ważny aspekt dla starszej osoby – wybierz lampy, dzięki którym pomieszczenie będzie jasne i dobrze widoczne.

Urządzenie wnętrza dla seniora to nie lada wyzwanie. Należy wziąć pod uwagę potrzeby starszych rodziców czy dziadków, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Do istotnych elementów należą m.in. właściwa przestrzeń między meblami, ich wykończenie, odpowiednia wysokość łóżek i wszystkich siedzisk oraz duży dywan, zwiększający bezpieczeństwo podczas poruszania. Meble i dodatki przydatne do aranżacji znajdziesz w salonach Agata na terenie całej Polski oraz w sklepie internetowym www.agatameble.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 24/7 Communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje Biuro prasowe
2025-06-18 | 06:00

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

W życiu każdego z nas pojawiają się sytuacje, w których nagromadzone przez lata przedmioty muszą na jakiś czas opuścić nasze mieszkania i domy. Niezależnie od
Dom Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących
2025-06-17 | 10:30

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

Własna szklarnia to marzenie wielu ogrodników, gdyż dzięki niej można cieszyć się świeżymi, naturalnymi warzywami i ziołami. Chcąc stać się jej posiadaczem, powinniśmy
Dom BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
2025-06-02 | 16:00

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce

Wyobraź sobie, że urządzasz salon marzeń albo wreszcie wymieniasz kuchnię na nową, a wszystko to bez czekania na wypłatę czy wizyty w banku. Teraz to możliwe dzięki nowej metodzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo

Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Farmacja

Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.