Przyjazne wnętrza, które wypełnia natura
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Naturalność we wnętrzach to trend, w którym na dobre rozkochał się świat designu. W rezultacie już od kilku sezonów wszystko co naturalne zdobi domowe pomieszczenia, wypełniając je łagodnością i tworząc przyjazne przestrzenie, od których emanuje spokój i harmonia. Przypominamy kilka aranżacyjnych trików, które bez trudu pozwolą uzyskać efekt naturalnych wnętrz.
Z przyrodą nierozerwalnie łączy się zieleń. Dlatego kolor ten stanowi prosty przepis na wykreowanie pełnych naturalności aranżacji. We wnętrzu skąpanym w odcieniu M449 Grotto z palety Tikkurila Optiva z łatwością można poczuć się jak na łonie natury, gdzie szum drzew i śpiew ptaków koją zmysły. Dopasowane kolorystycznie dekoracje podbijają przyjemny klimat pomieszczenia, tworząc stylową aranżację rodem z prawdziwego lasu.
Gotową receptą na uzyskanie przyjaznego wnętrza są również rośliny. Im ich więcej, tym łatwiej o poczucie bliskości z naturą. Salon, który zdobią różne gatunki roślin, wręcz tętni życiem, budując niebanalne wnętrze w stylu urban jungle. Plakat z roślinnym motywem intrygująco dopełnia aranżację, a całość wdzięcznie rozkwita na tle ciepłego odcienia ścian. By wnętrze nie wydawało się zbyt mdłe, przyjemny kontrapunkt tworzy szara komoda pomalowana farbą Dekoral Express Top, która z pełnym wyczuciem tonuje słodycz pastelowego różu.
Zasłużone miejsce w aranżacjach, w których obecna jest natura, zajmuje też drewno. Do wnętrz wprowadza kompromis między stylem, funkcjonalnością i nienagannym designem. Zaskakuje jednocześnie swoją subtelnością, by bezbłędnie podkręcić urok nawet najskromniejszej aranżacji. Szczególnie pięknie drewno prezentuje się w duecie z jasnymi ścianami, np. w odcieniu Oat Cake z palety Beckers Designer Kitchen & Bathroom w całej krasie eksponując lekkość i prostotę naturalnej aranżacji. W pomieszczeniach podatnych na zabrudzenia, takich jak kuchnia, ważnym elementem wyboru jest sama farba – ta odporna na wilgoć i zmywalna pozwoli na dłużej zachować czystość i estetykę jasnych ścian.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.