PRZYSTAŃ NAD MOTŁAWĄ
Dziś relacja z Gdańska, a dokładniej – z dużego, 100-metrowego apartamentu zaaranżowanego i zrealizowanego pod wynajem przez pracownię KODO. Eleganckie, nowoczesne mieszkanie to przykład wzorcowego połączenia funkcjonalności i nieszablonowej estetyki.
Mieszkanie o takim metrażu to zdecydowanie inwestycja pod wynajem długoterminowy. Duża powierzchnia, obejmująca salon z aneksem kuchennym, dwa pokoje, sypialnię oraz dwie łazienki to przestrzeń idealna dla pary lub rodziny, która chce nie tylko zwiedzić Trójmiasto, ale również planuje zostać w nim na dłużej. Minimalistyczny, estetyczny styl, połączenie ciepłych tonacji z odważnymi wzorami i strukturami, kompozycja ciemnego drewna i gorzkiej czekolady oraz subtelne nawiązania do morza – oto aranżacja, która z pewnością przyciągnie uwagę przyszłych najemców. Wypełniona oczywistą funkcjonalnością przypadnie do gustu wielbicielom klasyki, jak i designerskiego modernizmu.
Jak osiągnięto ten niezwykły miks? Po pierwsze – architekci wprowadzili nieco zmian deweloperskich, które objęły powiększenie kuchni z jednoczesnym i nie do końca oczywistym - bo wciąż oddzielającym - otwarciem jej na salon. Pomysłowa zabudowa filarowa stanowi doskonały przykład wykorzystania takiego elementu konstrukcyjnego do wydzielenia stref funkcjonalnych z jednoczesną pomysłową dwustronną zabudową. Uzyskana przestrzeń pozwoliła wydzielić również niedużą spiżarnię. Małe pierwotne WC zmieniono w wygodną pralnię, a łazienkę przy sypialni powiększono kosztem przedpokoju, zyskując miejsce na nieplanowaną pierwotnie wannę.
Estetyka tego miejsca to wzorzec aranżacji modern classic – połączenia klasycznych materiałów oraz form z minimalistycznym zacięciem modernistycznego designu. Stonowana kolorystyka to kompozycja brązów i szarości ze złamaną bielą – wzór drewna o barwie czekolady elegancko przeplatają tonacje grafitu i beżu oraz elementy srebra czy złota. Prosta, wysoka zabudowa meblowa, spokojne linie mebli tapicerowanych tworzą bazę, w której efekt nieszablonowej elegancji podkreślają designerskie dodatki. Przestrzenne panele naścienne pełne złamanych linii, strukturalne tynki na ścianach, żyłkowany czernią i brązem marmurowy wzór okładzin łazienkowych, brązowe szkło luster i kabiny, oszczędna w formie armatura i ceramika, futurystyczne lustrzane płytki na ścianie kuchni, niezwykłe kształty pojedynczych mebli czy luster – to wszystko stanowi umiejętnie dobrane szlify, które z oczywistej bazy tworzą klimat oryginalnego azylu, miejsca, w którym chce się być.
A morze? Oczywiście jest – dyskretnie przewija się w motywie fali morskiej imitowanej przez płytki kuchenne czy detalach, takich jak uchwyty szafek w kuchni. Nie sposób o nim zapomnieć, również dzięki widokowi portowych żurawi, który rozpościera się z wielkoformatowych okien.
Metryczka:
Lokalizacja: Gdańsk
Powierzchnia mieszkania: 101 m²
Pomieszczenia: hol, salon z aneksem, toaleta, 2 pokoje (1 gabinet), sypialnia, 2 łazienki
Przeznaczenie: na wynajem
Założenia:
Z założenia mieszkanie na wynajem. Subtelne nawiązania do morza. Minimalistyczny, estetyczny styl utrzymany w estetyce podobnej do obecnego mieszkania inwestorów. Połączenie ciepłej tonacji z odważnymi elementami wzoru płytek, ciemnego drewna i gorzkiej czekolady.
Wyzwania:
Powiększenie kuchni z jednoczesnym otwarciem, ale i oddzieleniem od salonu (kuchnia posiada dwa wejścia, od jadalnianej części salonu oddziela ją zabudowa). Wydzielenie małej spiżarni z uzyskanej przestrzeni. Zamiana toalety na pralnię. Powiększenie łazienki przy sypialni – wygospodarowanie miejsca na wannę.
Interesujące rozwiązania:
- spiżarnia ukryta za panelową ścianą imitującą zabudowę w kuchni
- położenie płytek na całej przestrzeni holu, salonu i kuchni
- ledon/ neon
- podwyższone drzwi do pomieszczeń
- panele meblowe 3d
- łazienka przy sypialni z drzwiami przesuwnymi – panele stolarskie i lustra
- lustra brązowe i szkło brązowe - w tym kabina
- morskie detale - uchwyty w szafkach łazienkowych
- ściana z płytkami lustrzanymi w kuchni - fala morska
- podświetlenia ledowe
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.