Komunikaty PR

Rekuperacja w domu. Co warto wiedzieć o takim rozwiązaniu?

2022-06-30  |  15:10
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

Nowoczesne systemy rekuperacji stały się obecnie standardem w domach jednorodzinnych. Zapewniają mieszkańcom komfortowe, pozbawione zanieczyszczeń warunki do życia, ale także chronią nasze wnętrza przed kurzem i hałasem. Jednocześnie – co bardzo ważne – pozwalają ograniczyć koszty ogrzewania. Przy tym rodzaju wentylacji świeże powietrze, zanim dotrze do pomieszczeń, jest ogrzewane ciepłem odebranym z powietrza usuwanego. Dodatkowo tego rodzaju systemy odzyskują energię, dzięki czemu w sezonie grzewczym wydatki na ogrzewanie stają się znacznie niższe. Coraz więcej osób przekonuje się, że takie rozwiązanie poprawia znacząco komfort życia także w mieszkaniu.

Sprawdzony system rekuperacji to nie tylko oszczędność energii, ale przede wszystkim, znaczne podniesienie jakości powietrza w domu. Stała wentylacja zapewnia dostarczenie do mieszkania świeżego powietrza, które jest już oczyszczone ze smogu dzięki filtrom w rekuperatorze. - mówi Waldemar Tomczuk, ekspert firmy Vasco.

Często spotykanym problemem w domach mieszkalnych jest niedostateczny przepływ powietrza. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niedoskonała konstrukcja architektoniczna budynku, czasem źle działającej wentylacji winni są sami lokatorzy. Zasłanianie kratek wentylacyjnych, uszczelnianie okien, likwidowanie otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienek, a także instalowanie szczelnych okien pozbawionych systemu wentylacji – to częste praktyki stosowane przez mieszkańców. Takie praktyki mają zabezpieczyć przed wychładzaniem wnętrz, przeciągami, czy też przedostawaniem się do naszych domów nieprzyjemnych zapachów pochodzących od sąsiadów. Niestety jest to też skuteczny sposób na stworzenie  idealnych warunków dla rozwoju bakterii i alergenów. Rekuperacja pojawia się więc w coraz większej ilości projektów wnętrz apartamentów i domów. O to dlaczego warto stosować rekuperację Vasco w domach mieszkalnych, zapytaliśmy Aleksandra Jankowskiego, właściciela pracowni projektowej JiO.

- Wasza pracownia architektoniczna, JiO, jest znana z projektowania wysokobudżetowych domów jednorodzinnych, skąd pomysł na rekuperację?

Aleksander Jankowski: W ostatnich latach zagadnienia związane z występowaniem smogu (szczególnie zimą) są na porządku dziennym, a jakość otaczającego nas powietrza pozostawia wiele do życzenia. To odbija się na naszym zdrowiu. Z pomocą przychodzi rekuperacja. Stąd właśnie jej wybór. Czy warto w nią inwestować? Oczywiście! Urządzenia wykorzystywane w ramach tego systemu – tzw. rekuperatory – mają zdolność do oczyszczenia powietrza nie tylko ze smogu, ale i z alergenów. Wszystko dzięki  coraz bardziej zaawansowanym filtrom, które skutecznie zatrzymują cząstki pyłów. To znacznie lepsze rozwiązanie, niż popularne domowe oczyszczacze powietrza. Ponadto, jeśli w naszej okolicy powietrze jest wyjątkowo mocno zanieczyszczone, mamy możliwość uzupełnienia rekuperatora o dodatkowe systemy oczyszczania powietrza łącznie z filtrami węglowymi.

- Jakie są według Ciebie zalety rekuperacji w mieszkaniach i domach?

Aleksander Jankowski: Na rynku dostępnych jest wielu producentów rekuperatorów. W czołówce najchętniej wybieranych przez moją pracownię znajdują się urządzenia marki Vasco. To urządzenia doskonale przygotowane do intensywnej, wieloletniej pracy w domach jednorodzinnych. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim jakość montowanych w nich filtrów. Z badań przeprowadzonych zgodnie z normą ISO wynika, że ich rekuperatory są w stanie zatrzymywać 55% pyłów o wielkości 1 µm.

- Ile kosztuje rekuperacja w domu? Kiedy się zwróci?

Aleksander Jankowski: Wiele osób do korzystania z rekuperacji przekonuje argument ekonomiczny. Często słyszymy, że jest to rozwiązanie, które pozwala na odzyskiwanie ciepła. Rocznie oszczędności mogą wynieść nawet 40-50%, co oznacza, że w portfelu zostanie nam kilka tysięcy więcej. Przeciwnicy tego rozwiązania z pewnością zwrócą uwagę na dodatkowe koszty związane z uruchomieniem systemu, wymianą filtrów czy stałymi konserwacjami, jakich wymaga system rekuperacji. Czy warto zatem go stosować? Tak, gdyż nawet po uwzględnieniu wszystkich tych wydatków, rekuperacja nadal jest wysoce opłacalnym rozwiązaniem.

- Czy mieszkania i domy z rekuperacją trzeba wietrzyć?

Aleksander Jankowski: Dom z rekuperacją wietrzy się sam przez cały czas: zużyte powietrze jest wyciągane, świeże przefiltrowane powietrze nawiewane. Nie ma więc konieczności otwierania okien. Wietrząc zimą, stracimy cenną energię, latem wpuścimy komary oraz gorące powietrze. Okna jak najbardziej można otwierać – szczególnie latem, w lokalizacjach gdzie otaczają nas zapachy i dźwięki przyrody. Jednak w miejskich apartamentach, szczególnie w centrum przy dużym zaszumieniu i zanieczyszczeniu nie ma takiej potrzeby.

Więcej informacji na stronie: https://vasco.eu/pl/rekuperacja

Profil Instagram: https://www.instagram.com/vascorekuperacja/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.