Rekuperacja w domu drewnianym
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Skutki sukcesywnego zanieczyszczania środowiska naturalnego, które postępują od rewolucji przemysłowej w XIX wieku, a swój najważniejszy zwrot miały wraz z rozpowszechnieniem wynalezionego przez Alexandra Parkersa plastiku, boleśnie odczuwamy do dziś. Bijące na alarm wyniki, ogłaszane przez naukowców, informują o stale pogarszającej się kondycji naszej planety, nie dają spokoju dużej części naszego społeczeństwa. Jak stworzyć przestrzeń bezpieczną, w której nie będziemy musieli martwić się o nasze zdrowie? Odpowiedzią może być rekuperacja.
Coraz częściej mówimy o tzw. depresji klimatycznej, czyli chorobie wywołanej lękiem o dalszą egzystencję i przyszły los ludzkości. Zauważamy także ogromne zaangażowanie bardzo młodych osób, wierzących w powodzenie zmiany dynamiki produkcji na zrównoważoną i ukierunkowaną na ekologiczne postawy. Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi ekologicznej sytuacji oraz gruntownie wyedukowani. Współcześnie duża część z nas ma wyższe wykształcenie, biegle posługuje się kilkoma językami obcymi, często podróżuje za granicę, gdzie poznaje nowe kultury, smaki i artefakty sztuki. Popularność internetu oraz szeroki dostęp do niego pozwala nie tylko na komunikację z ludźmi pochodzącymi z prawie każdej części świata, lecz także łatwy i demokratyczny dostęp do wiedzy i informacji. To, w połączeniu ze stale rozwijającą się, zaawansowaną technologią sprawia, że mimo ponurych prognoz nie jesteśmy bezradni wobec widma katastrofy klimatycznej i wspólnymi siłami możemy ją zatrzymać. Już dziś gros z nas stawia na ekologiczne rozwiązania, wprowadzając mikropraktyki do codziennych rytuałów - ograniczamy spożycie mięsa oraz produktów odzwierzęcych, oddajemy rzeczy do recyklingu, kupujemy tylko tyle, ile potrzebujemy, rezygnujemy z plastikowych butelek na rzecz opakowań wielokrotnego użytku, dzielimy się nadwyżkami jedzenia, odzieży i sprzętu z osobami potrzebującymi.
Powrót domów drewnianych
Nasza społeczna wrażliwość i zaangażowanie w troskę o zdrowy, ekologiczny świat wpłynęły także na rozwiązania architektoniczne. Słabej jakości, masowa produkcja, niegdyś doceniania za niską cenę, dziś szczęśliwie odchodzi do lamusa na rzecz solidnych projektów, które posłużą latami. Rezygnujemy także z tzw. betonozy, czyli nieuzasadnionej wycinki drzew w przestrzeniach miejskich, świadomi kluczowej roli przyrody dla naszego dobrego samopoczucia i życia. Coraz chętniej powracamy do naszych korzeni, do przyrody, w której znajdujemy wytchnienie, spokój i ukojenie. Uciekamy z tłocznych centrów miast, szarych od spalin, papierosowego dymu i smogu na ciche przedmieścia lub podmiejskie wioski, nęcące urokliwymi widokami. Nasze wnętrza - domowy schron przed zgiełkiem pędzącego świata - inspirowane są barwami czerpiącymi ze środowiska, a do ich budowy wykorzystywane są wysokojakościowe surowce naturalne. Stawiamy na proste wzory nawiązujące do roślin i proekologiczny design, wypełniamy nasze domy lokalnym rękodziełem i kolejnymi kwiatami ozdobnymi, lecz trend dotyczy także materiałów budulcowych. Nie chcemy już mieszkać w szarym bloku, w którym jest upalnie latem i zimno zimą. Nasze dzisiejsze wybory padają na domy z bali czy drewniane domy, lecz te już w niczym nie przypominają skromnych, nieszczelnych i tradycyjnie urządzonych chatek, które możemy podziwiać na starych rodzinnych fotografiach czy polskich filmach sprzed lat. Są raczej triumfem zaawansowanej techniki i nobilitacją środowiska naturalnego, pokłonem człowieka w stronę Matki Ziemi.
Niestety, mimo licznych niewątpliwych atutów tego rozwiązania architektonicznego, nie wystarczy już wybudować klimatyczny drewniany dom w oddaleniu od miasta, aby móc uchronić swoją rodzinę i siebie przed smogiem i innymi szkodliwymi dla naszego zdrowia substancjami, które są zawarte w powietrzu. Tym bardziej w przypadku naszego kraju, w którym odnotowuje się jedne z najwyższych przekroczeń norm smogowych w Europie, szczególnie w dużych ośrodkach miejskich, jak Warszawa czy Kraków. Z pewnością wielu mieszkańców drewnianych rezydencji zastanawia się, czy ich lokum jest dostosowane do wprowadzenia nowoczesnej technologii takiej, jak zaawansowana wentylacja. Na szczęście, przemyślany design nowoczesnych drewnianych domów pozwala czerpać wszelkie korzyści z mieszkania w posiadłości wykonanej z naturalnych surowców, bez konieczności rezygnowania z innowacyjnych, funkcjonalnych i wygodnych patentów na miarę XXI wieku. Jednym z najlepszych sposobów na prowadzenie zdrowego trybu życia jest rekuperacja pozwalająca na stałą wymianę powietrza na czyste przez cały rok, niezależnie od temperatury i pogody na zewnątrz. Gdy korzystamy z niej, właściwie nie musimy nigdy otwierać okna, co jest szczególnym atutem jesienią, kiedy w powietrzu odnotowuje się najwyższe stężenie zanieczyszczeń. Oczywiście, wprowadzenie technologii do naszego domostwa nie wyklucza tradycyjnych metod wietrzenia przestrzeni domowej, a jedynie otwiera przed użytkownikami możliwość wyboru. Wyboru, który może znacząco podnieść jakość i komfort życia osób cierpiących na alergię, mieszkających w ruchliwej okolicy lub wrażliwych na wysokie dźwięki. Nieograniczony dostęp do czystego powietrza jest zbawieniem dla każdego, kto wiosną cierpi z powodu pyłków, zamiast cieszyć się piękną pogodą, a znaczące ograniczenie źródła hałasu z zewnątrz może poprawić wydajność odpoczynku nocnego, wpłynąć pozytywnie na nasze skupienie, a nawet być zbawieniem w pracy zdalnej, kiedy musimy przeprowadzić ważną rozmowę, a za oknem dzieci w najlepsze się bawią.
A może rekuperacja w domu drewnianym?
Dużym atutem rekuperacji w domach drewnianych jest znaczne zminimalizowanie strat cieplnych, pozwalających na dużą oszczędność pieniędzy na ogrzewaniu, co jest nie tylko oczywistą korzyścią dla naszych portfeli, lecz także środowiska naturalnego. Ponadto, mimo stosunkowo wysokiego kosztu jednorazowego, cena inwestycji powinna być porównana z redukcją innych wydatków na budowę jak na przykład nie wykonywania kominów wentylacyjnych. Pewnym utrudnieniem może być montaż instalacji. Najlepiej przeprowadzić ją zaraz po zamknięciu stanu surowego, przed innymi instalacjami, jednak nie jest to niemożliwe na późniejszych etapach, a dzięki coraz to nowszym rozwiązaniom, rekuperacja nie wpływa znacząco na estetykę pomieszczeń. Wentylacja z odzyskiem ciepła jest nowoczesnym, inteligentnym i ekologicznym rozwiązaniem, które warto umieścić w naszych domach. Pozwala ono prowadzić zdrowe, przyjazne dla środowiska i oszczędne życie. Dzięki niemu będziemy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem i odetchnąć wreszcie pełną piersią.
System Vasco Silent Ventilation jest niewidoczny i niesłyszalny we wnętrzach. Instalacja jest schowana wewnątrz podłóg i ścian oraz działa poniżej poziomu tła akustycznego. Powietrze jest transportowane kanałami EasyFlow o specjalnym profilu, wykonanymi z pochłaniającego dźwięki tworzywa HDPE. Rekuperator, w którym znajdują się wentylatory działające z dużą intensywnością, emituje dźwięk o pewnym poziomie głośności, dlatego zawsze musi być zamontowany w pomieszczeniu wydzielonym akustycznie, na przykład na nieużytkowym poddaszu, w kotłowni, garażu lub garderobie. Cicha rekuperacja Vasco jest objęta 6-letnią gwarancją.
Więcej to na: https://vasco.eu/pl/rekuperacja
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.