Rekuperacja w domu w okresie zimowym
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Czasem zima przychodzi niemal niezauważalnie, a czasem siarczyste mrozy mocno dokuczają. Jaki wpływ na działanie rekuperatora mają niskie temperatury i jak działa system rekuperacji w domu w tej najchłodniejszej części roku? Odpowiemy na te pytania.
Odzysk ciepła ma miejsce w samym sercu układu wentylacji w budynku - w wymienniku ciepła. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wymienników. I to właśnie od jego rodzaju zależy wydajna praca rekuperacji podczas, gdy za oknem panuje mróz.
Co jest ważne zimą?
Zimą istnieje ryzyko zamarzania kondensatu w wymienniku. Zabezpieczeniem przeciwzamrożeniowym wymiennika ciepła jest nagrzewnica wstępna. Warto wiec wybrać rekuperator wyposażony w nagrzewnicę, gdyż w przeciwnym wypadku możemy ponieść wyższe koszty eksploatacji. W czasie bardzo niskich temperatur system przeciwzamrożeniowy rekuperatora spowolni pracę wentylatora nawiewnego przy jednoczesnej pracy wentylatora wywiewnego. Może to doprowadzić do powstania podciśnienia, a przez wszystkie nieszczelności do pomieszczeń będzie przedostawać się zimne, wymagające ogrzania powietrze. W efekcie ogrzewanie będzie załączać się częściej, generując wyższe koszty. Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wybór rekuperatora z nagrzewnicą, gdyż koszty późniejszej eksploatacji są dużo niższe. Funkcjonowanie nagrzewnicy powoduje, że wentylator nawiewu nie jest spowalniany, co oznacza, że nawet zimą system wentylacji w domu jest zrównoważony, czyli taka sama ilość powietrza jest nawiewana i wywiewana z domu.
Odzysk wilgoci z rekuperacji zimą
Kiedy suche, zimowe powietrze przedostaje się do naszych domów, często narzekamy na infekcje dróg oddechowych, kaszel, chrypkę czy zapalenie zatok. Dawniej radzono sobie z tym problemem za pomocą nawilżaczy zakładanych na kaloryfery, a nawet powieszenia na nich mokrych ręczników. Obecnie wystarczy wyposażyć domowy system rekuperacji w nawilżacz kanałowy. Odpowiednio działająca wentylacja mechaniczna zimą to najlepszy sposób na utrzymanie stałej, optymalnej dla naszego zdrowia wilgotności powietrza.
Warto pamiętać, że suche powietrze zimą nie wynika z samego systemu rekuperacji. Wysusza je intensywne wietrzenie domu, czyli wymiana powietrza na świeże z zewnątrz. System wentylacji mechanicznej pozwala na intensywną wymianę powietrza podczas mrozów, ponieważ nie generuje przy tym strat ciepła. Niestety na skutek tego procesu obniża się wilgotność powietrza w domu. Na szczęście producenci systemów rekuperacji znaleźli sposób na rozwiązanie tego problemu. Przykładem może być np. VASCO, która proponuje swoim użytkownikom kanałowy nawilżacz powietrza.
Zalety nawilżacza VASCO
Nawilżacz kanałowy VASCO jest dodatkowym elementem systemu VASCO SILENT VENTILATION, zapewniającego wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Montuje się go na poziomym odcinku kanału nawiewu świeżego powietrza do pomieszczeń. Ma on za zadanie podnieść wilgotność powietrza w taki sposób, aby utrzymać jej stabilny, zdrowy i komfortowy dla mieszkańców poziom (przyjmuje się, że powinien on oscylować pomiędzy 40-60% przy temperaturze 18-20 stopni). Tę funkcję nawilżacz wykonuje dzięki odparowywaniu wody na dużej powierzchni matrycy z włókna szklanego, która jest umieszczona w jego wnętrzu. Urządzenie musi być na stałe podłączone do wody i kanalizacji, przy czym ilość pobieranej wody jest ściśle kontrolowana przez sterowanie wykorzystujące czujnik kanałowy za nawilżaczem i sterownik naścienny w pomieszczeniu referencyjnym, np. w salonie. Nawilżacz kanałowy zamontowany na kanale nawiewu dostarcza powietrze o optymalnej wilgotności do wszystkich pomieszczeń domu, które tego wymagają (salon, sypialnie, gabinet), a precyzyjne dozowanie wody, wraz z czujnikami i sterowaniem gwarantuje stały poziom wilgotności powietrza wewnątrz domu. Jak zatem widać, wentylacja mechaniczna zimą może sprzyjać zdrowiu domowników i ich komfortowi.
Więcej informacji na stronie: http://www.vascoart.pl/konkurs/
Profil Instagram: https://www.instagram.com/vascoart.pl/
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.