Renowacja ogrodowej ławki krok po kroku
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
W kalendarzu zawitała już wiosna. Najwyższa pora pomyśleć więc o przygotowaniu na sezon i odświeżeniu ogrodowych mebli. Marka Drewnochron wraz ze swoim ambasadorem Dominikiem Strzelcem podpowiada, jak przeprowadzić renowację drewnianej ławki, by w sezonie móc z przyjemnością rozsiąść się w zielonym ogrodzie.
Meble ogrodowe po zimie mogły nieco zszarzeć i stracić na atrakcyjności. Czasem wystarczy jednak kilka prostych zabiegów, by przywrócić im dawny blask. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli zabezpieczyć je przed przedwczesnym starzeniem i zachować piękny wygląd drewna na dłużej. Proces konserwacji należy zacząć od oceny kondycji ławki. Jeśli na powierzchni pojawiły się jakieś ubytki, należy je uzupełnić. W sytuacji, gdy na powierzchni drewna widoczne są stare, odspajające się powłoki poprzednio używanych preparatów, należy je usunąć aż do surowego drewna, a następnie zagruntować Impregnatem Grunt R marki Drewnochron, który zapewni ochronę przed owadami i grzybami powodującymi siniznę i rozkład surowca.
Przeznaczone do malowania drewno powinno być czyste, dlatego ważnym etapem prac jest mycie ławki. Można je przeprowadzić na dwa sposoby: korzystając ze szczotki i wody bądź myjki ciśnieniowej. Jeśli na powierzchni pojawiły się tłuste plamy lub żywica, należy usunąć je przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej i ściereczki. Gdy ławka jest czysta, sucha i odtłuszczona, można przystąpić do malowania.
Kolor ławki można z powodzeniem dostosować do ogrodowej scenerii, wybierając np. Impregnat Extra Powłokotwórczy Drewnochron, który dostępny jest w 15 modnych odcieniach. Przed nałożeniem preparatu należy go dobrze wymieszać. Czynność tę trzeba systematycznie powtarzać również w trakcie prac. Impregnat nanosimy równomiernie przy pomocy pędzla najlepiej wzdłuż słojów w dwóch warstwach, zachowując między nimi min. 16-godzinny odstęp. Jak wskazuje Dominik Strzelec, aby nie powstały plamy lub zacieki, trzeba unikać nakładania nadmiernej ilości preparatu. Impregnat marki Drewnochron tworzy na powierzchni powłokę, która zabezpiecza drewno przed działaniem deszczu, śniegu oraz słońca nawet do 7 lat. Zapewnia przy tym biologiczną ochronę drewna, chroniąc je przed grzybami pleśniowymi czy glonami.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.