Retro chic we wnętrzach
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Popularne w czasach PRL elementy wyposażenia i dekoracje wnętrz, choć już nieraz trafiały do lamusa, dziś ponownie z wyczuciem zdobią polskie domy. Zaadaptowane do nowoczesnych aranżacji charakternie łączą stare z nowym, tworząc sentymentalne wnętrza w stylu retro chic.
Uszak, Śnieżnik, Zajączek, Lisek lub projekt 366 Chierowskiego – fotele, które przed laty spotkać można było niemal w każdym polskim domu, dziś są prawdziwymi designerskimi perełkami, które zapewniają nostalgiczną podróż w czasie. Kultowy model w jasnozielonej tapicerce naturalnie komponuje się ze ścianami pokrytymi farbą Dekoral Effect 3in1 w podobnym odcieniu Subtelna Szałwia. W aranżację bezbłędnie wpisuje się zachwycająca estetyką dawnych lat drewniana konsola na lekko rozstawionych nóżkach i inspirowany stylem vintage przecierany dywan, które składają się na wysmakowane i przytulne wnętrze z duszą.
Beż to dyskretne tło dla wprowadzających wyrazisty charakter elementów retro. W utrzymanym w spokojnych barwach pomieszczeniu efektowny kontrapunkt stanowi stary kredens, niegdyś stojący w babcinym domu. W odświeżonym wydaniu, przemalowany na pastelowy odcień Aqua i czerwony Red Deluxe emalią Beckers Designer Universal, jest oryginalną ozdobą kuchni. W niewielkich szufladkach skrywa rozmaite bibeloty, by za szklanymi drzwiami wdzięcznie eksponować ustawioną na półkach stołową zastawę. Akcentem spajającym aranżację jest drewniany stół, któremu uroku dodają widoczne na powierzchni ślady użytkowania.
Styl retro chic z powodzeniem można wykorzystać też w łazience. Zamiast modnych dziś wielkoformatowych kafli, prostokątnych kabin prysznicowych czy nablatowych umywalek, z nostalgii za przeszłością warto postawić na nieszablonowe wyposażenie w stylistyce sprzed lat. Wolnostojąca wanna na efektownych, dekoracyjnych nóżkach nadaje wnętrzu niepowtarzalnego uroku. Jej owalny kształt i wywijane brzegi stanowią ukłon w stronę minionych dni, tworząc spójną kompozycję z pełniącym funkcję łazienkowego stolika stołkiem czy finezyjnym wieszakiem na ręczniki. Złamana biel F428 Necklace z palety Tikkurila Luja 7 wydobywa dyskretnie łazienkowy szyk retro, kreując proste, nienarzucające się tło dla odróżniających się motywów vintage.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.