Romans rzemiosła i współczesności: Paged na Salone del Mobile.Milano
Stoisko Paged jest już stałym elementem targowej mapy Salone del Mobile w Mediolanie. W tym roku marka zaprezentowała się po raz 42. Tym razem - poza nawiązaniem do klasycznych thonetowskich krzeseł, na stoisku pojawiły się również ich uwspółcześnione wersje, a prym wiodły harmonijne barwy, które staną się integralną częścią oferty.
Siła koloru
Wiosną - we współpracy z Mają Ganszyniec, Paged wprowadził nową paletę kolorystyczną, którą po raz pierwszy zaprezentowano w Mediolanie. Koncepcja nawiązuje do naturalnych barw drewna - wprowadzono wiele ciepłych odcieni brązu i ochry, ale też chłodne zielenie i błękity. Wszystkie kolory zostały wybrane w taki sposób, aby tworzyły harmonijną kompozycję we wnętrzach.
DRUM - gięcina i wyplot na nowo
Podczas iSaloni swoją premierę miała rodzina stolików DRUM, zaprojektowana przez Maja Ganszyniec Studio, łącząca najbardziej charakterystyczne dla marki elementy - gięte drewno i wyplot z rattanu w lekkiej, nowoczesnej formie.
- Tradycyjne, prawdziwie rzemieślnicze techniki pracy z drewnem to w dzisiejszych czasach rzadkość. Tym większą radością była możliwość stworzenia mebla właśnie za pomocą pracy ludzkich rąk. W rodzinie stolików DRUM zaproponowaliśmy dwa kształty i rozmiary, mogące funkcjonować osobno i razem. Obie formy oparte są na tej samej zasadzie – drewniany blat zamknięty został w obłej pętli z gięciny, a dolna półka, lekka i ażurowa, to naturalny wyplot, naciągnięty na drewnianej ramie. Od właściwego naciągu zależy jakość mebla i właśnie ten element, napięty jak bębenek, stał się inspiracją dla nazwy. Mam nadzieję, że ten wizualnie i fizycznie lekki stolik, pokaże jak tradycyjne materiały – gięte drewno i klasyczny wyplot, mogą tworzyć aktualne formy do współczesnych wnętrz - mówi Maja Ganszyniec, autorka projektu, założycielka Maja Ganszyniec Studio.
Powrót do korzeni, vintage i współczesność
Wśród mebli prezentowanych na stoisku widoczne były trzy projektowe nurty - klasyka designu, vintage oraz współczesne, twórcze interpretacje dobrze znanych pagedowskich wzorów. Na ekspozycji znalazły się między innymi projekty Grzegorza Gancarczyka, Agnieszki Pikus, Studia Rygalik, Nikodema Szpunara, Bartłomieja Lewandowskiego, Oli Mireckiej czy Studia Iskry. Całość tworzyła eklektyczną, ale harmonijną kompozycję, podkreślając unikatowość giętego drewna, które w wersji barwionej zyskał zupełnie nowy charakter.
W zgodzie z naturą
Istotną częścią projektu była koncepcja możliwości wielokrotnego wykorzystania elementów stoiska. Stąd decyzja o zastosowaniu aluminiowych ram, na których oparta była konstrukcja ścian dzielących poszczególne strefy standu. Zostały one pokryte wykonanymi na zamówienie tkaninami. Stelaże zostaną ponownie wykorzystane podczas targów Orgatec w Kolonii, z pewnością znajdą również zastosowanie na innych ważnych wydarzeniach, dzięki czemu nie trafią na wysypisko śmieci, a zyskają drugie życie.
Więcej: https://paged.pl/
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.