Komunikaty PR

Rozmowy naturalne #4 - arch. Jacek Tryc

2021-10-11  |  14:50
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

Konkursy projektowe dla architektów to nie tylko świetny sposób na sprawdzenie umiejętności – to także możliwość porównania swoich pomysłów z propozycjami innych uczestników, okazja do merytorycznej oceny przez autorytety z branży oraz szansa na zaprezentowanie się szerszemu gronu odbiorców i rozwój kariery.

Odbywający się co roku od 23 lat konkurs KOŁO na projekt toalety publicznej, organizowany przez Geberit, to jeden z najbardziej znanych i popularnych polskich konkursów projektowych dla studentów kierunków architektonicznych i architektów. W ciągu niemal ćwierć wieku wzięło w nim udział kilka tysięcy uczestników. Dla wielu laureatów i wyróżnionych był przepustką do kariery zawodowej.

Konkurs – drzwi do kariery

O swoim udziale w pierwszej edycji konkursu opowiedział arch. Jacek Tryc, założyciel pracowni Jacek Tryc – Wnętrza. To kolejny wywiad z cyklu „Rozmowy naturalne”, który powstał w związku z akcją NIE OLEWAMY NATURY – jej nazwa jest sztandarowym hasłem projektu. Jest to swego rodzaju kontynuacja inicjatywy marki KOŁO – NIE OLEWAMY MIASTA, towarzyszącej konkursowi. Ta idea została stworzona w oparciu o wiarę w możliwość zmiany świata, zaczynając od wprowadzania małych lokalnych inicjatyw. Adresatami cyklu są przede wszystkim uczestnicy konkursu, jednak każdy, nawet osoba spoza branży, wyciągnie z niego coś dla siebie. Czwarty odcinek Rozmów naturalnych poprowadziła Ewa Mierzejewska, z wykształcenia historyk sztuki, znana z programów telewizyjnych dotyczących aranżacji wnętrz, była redaktor naczelna magazynu Dom&Wnętrze, jurorka konkursów wzorniczych m.in. Must Have na festiwalu Łódź Design, a obecnie organizatorka jedynych w Polsce targów sztuki współczesnej – Targów Sztuki Dostępnej.

W rozmowie arch. Jacek Tryc wspomina swój udział w konkursie w 1998 roku, do którego przystąpił za namową wykładowców z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie studiował. – Podkreślali, że to szansa, żeby pokazać, co potrafimy. To jest „zabawa” dla ludzi, pewnych siebie i tego, co robią, którzy chcą się tym dzielić. Konkurs jest doskonałą okazją, żeby się zaprezentować – mówi architekt, którego historia jest doskonałym przykładem, że udział w takim przedsięwzięciu może mieć realny wpływ na rozwój kariery, także w przypadku, gdy nie zajmie się pierwszego miejsca. – W konkursie dostałem wyróżnienie, były lepsi ode mnie, ale miałem to szczęście, że jurorzy zwrócili uwagę na moją pracę, co zaowocowało długoletnią współpracą z marką KOŁO. Byłem wtedy projektantem teoretycznym, na drugim roku studiów. Bardzo dużo się zmieniło. Założyłem własną pracownię, zacząłem przygotowywać realne, prawdziwe projekty. W czasie, kiedy moi koledzy ze studiów zaczynali pracować w biurach innych architektów, ja już prowadziłem własne.

Szansa na udany debiut

Kariera rozmówcy Ewy Mierzejewskiej dowodzi także, że nigdy nie jest za wcześnie na udział w konkursie. Warto próbować swoich sił, nawet jeśli projekty innych osób okażą się lepsze. Samo przygotowanie zgłoszenia jest doświadczeniem kształcącym i rozwijającym, przede wszystkim daje młodemu architektowi możliwość zaprezentowania siebie i swoich pomysłów oraz porównania ich z projektami innych uczestników, a także poznania oceny profesjonalistów z branży. – W konkursie można pokazać się z najlepszej strony, projektować tak, jak się lubi, ograniczeniem są jedynie warunki konkursu. Można w zgodzie z samym sobą zrobić taki projekt, który uważa się za dobry i zaprezentować go szerokiej publiczności – mówi arch. Jacek Tryc.

Studenci startujący w konkursie „Projekt Łazienki 2021” mają możliwość zgłoszenia swojego projektu do walki o „Debiut Roku”. W tegorocznej edycji autorzy dwóch najlepszych prac zostaną nagrodzeni stażem w wybranym przez organizatora, renomowanym biurze architektonicznym. Jest o co walczyć.

Całą rozmowę z arch. Jackiem Trycem można obejrzeć na kanale YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=1b30TyYZMK4

 

***

Konkurs KOŁO „Projekt Łazienki 2021” organizowany przez firmę Geberit budzi ogromne zainteresowanie wśród początkujących architektów i studentów architektury, których zadaniem jest stworzenie projektu toalety publicznej. Partnerem tegorocznej edycji został Tatrzański Park Narodowy, który na miejsce projektu wybrał Dolinę Chochołowską.

Konkurs zwraca uwagę na deficyt toalet publicznych w Polsce oraz na często pozostawiające wiele do życzenia warunki panujące w ogólnodostępnych ubikacjach. Przez ponad dwadzieścia lat, dzięki organizatorowi, partnerom, a także autorom najciekawszych zgłoszeń powstały nowoczesne, funkcjonalne i estetyczne toalety w wielu miejscach w Polsce.

Laureatów 23. edycji wyłoni znakomite jury, w którego gronie zasiadają eksperci z branży projektowej. Pula nagród wynosi ponad 50 tys. złotych. Termin przesyłania zgłoszeń 11.10.2021.

Wszelkie informacje, wytyczne projektowe, harmonogram oraz regulamin są dostępne na stronie  https://konkurskolo.pl/

Partnerzy:

Tatrzański Park Narodowy, SARP, Instytut Wzornictwa Przemysłowego

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy

Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.

Prawo

Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich

Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.

Podróże

Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie

Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.