Komunikaty PR

Rzeka urzeka – Geberit zachęca do udziału w akcji WWF Polska

2020-09-25  |  12:30
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

27 września obchodzimy Światowy Dzień Rzek. Z tej okazji Fundacja WWF Polska ruszyła z akcją „Rzeka urzeka”. W projekt, którego celem jest wzbudzenie w Polakach sympatii i sentymentu do rzek, a także zwrócenie uwagi na cenne przyrodniczo ekosystemy, włączył się także Geberit, partner programu Strażnicy Rzek WWF.

W ramach Tygodnia Rzek WWF, który odbywa się w dniach 21-27 września, każdy ma możliwość opowiedzenia swojej historii związanej z rzeką – przywołania wspomnień z dzieciństwa, wakacyjnych przygód lub ważnych momentów z życia. Nagrywane przez uczestników akcji filmy pokazują, jak bliskie naszym sercom są rzeki, mimo że często zapominamy o nich w codziennym życiu. Swoje filmy przygotowali już m.in. Andrzej Bargiel, który opowiedział o swojej ulubionej Białce, Marek Kamiński, który zdradził za co kocha Wisłę, prof. Jerzy Bralczyk dzielący się swoją wiedzą o pochodzeniu słowa rzeka, czy Skubas, który przyznał, że rzeka jest dla niego miejscem idealnym zarówno do relaksu, jak i spędzania czasu z rodziną.

Jako wieloletni partner programu Strażnicy Rzek WWF z największą przyjemnością zaangażowaliśmy się w akcję „Rzeka urzeka”. Postanowiliśmy zaprosić do tego projektu również naszych ambasadorów i zaprzyjaźnionych architektów, dla których ochrona środowiska i naturalnych zasobów naszej planety jest niezwykle ważna – mówi Justyna Zborowska, PR & Advertising Manager Geberit.

#rzekaUrzeka

Do akcji dołączyli także ambasadorzy Geberit. Robert Konieczny (KWK Promes), który jak sam przyznał wychował się nad rzeką i tam spędzał wakacje z dziadkami, wykorzystał tę okazję, by zachęcić wszystkich do dbania o piękno i czystość polskich rzek. Kasia Orwat (Orwat Design) opowiedziała o swoim emocjonalnym związku z rzeką Wartą. Katarzyna Szramek (Szramek Architekci) pokazała rzekę przepływającą w pobliżu jej domu. Barbara Bradecka (Studio-BB Architekci) przekonywała, że rzeka urzeka także w mieście, a Tomasz Słomka (TOKA+HOME) opowiedział o wspólnym wędkowaniu z dziadkiem. Geberit zachęcił również innych znanych architektów do podzielenia się wspomnieniami i skojarzeniami, jakie budzą w nich rzeki. Swoje filmy w ramach akcji „Rzeka urzeka” nakręcili: Magdalena Federowicz-Boule (Tremend), Grzegorz Goworek (Studio.O.), Anna KoszelaJoanna Kulczyńska-Dołowy (Kulczyński Architekt), Olga Nowosad-Szewców (Decoroom), Jola Skóra Anna Chmielewska (JAM Kolektyw), Jan Sikora (Sikora Wnętrza Architektura), Jacek Tryc (Jacek Tryc-wnętrza) oraz  Bartosz Trzop (Trzop Architekci).

Strażnicy Rzek WWF, do których należy też Geberit, zachęcają każdego, któremu bliskie jest piękno i los polskich rzek do nagrania lub opisania swojej historii i umieszczenia jej na swoich mediach społecznościowych z hasztagiem #rzekaUrzeka. Wideo przygotowane wspólnie z architektami w ramach akcji „Rzeka urzeka” można oglądać na profilach społecznościowych Geberit.

Zrób rzece prezent

27 września można będzie także świętować podczas akcji „Na Dzień Rzek zrób rzece prezent”. W tym dniu Strażnicy Rzek WWF zachęcą do wyruszenia nad rzekę i posprzątania śmieci, które zanieczyszczają i szpecą piękno naszych krajobrazów. Można namówić znajomych i sąsiadów na pożytecznie spędzony czas na łonie natury lub wybrać się samemu na sprzątanie. Czy może być łatwiejszy sposób na zrobienie czegoś dobrego dla rzeki? Na najbardziej wytrwałych i pracowitych miłośników rzek czekają nagrody.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/247103239999508

Dlaczego naturalne rzeki są tak ważne?

Rzeki w naturalnej postaci zaopatrują ludzi w świeżą wodę, produkty żywnościowe i surowce pochodzenia roślinnego – np. drewno. Ale przede wszystkim przeciwdziałają powstawaniu susz, oraz łagodzą skutki powodzi. Naturalna rzeka to także niesamowity system oczyszczający. Nadbrzeżne i denne zarośla, piaszczyste plaże i wyspy wychwytują zanieczyszczenia organiczne i je neutralizują. Nieuregulowane brzegi rzek spowalniają przepływ wody w czasie wezbrań, jednocześnie zapewniając naturalną retencję i zwiększając odporność środowiska w okresach suszy. Meandrujące koryta i rozległe doliny naturalnych rzek są także w stanie pomieścić ogromne ilości wody deszczowej. Dzięki temu podczas powodzi wezbrania wód w takich rzekach są mniejsze i narastają wolniej niż w rzekach uregulowanych.

Naturalnej rzeki nie trzeba rękami ludzi „utrzymywać”. To rzeka, która z jednej strony jest tworem bardzo dynamicznym - samoistnie zmienia przebieg koryta i przepływy wody, ale z drugiej strony jest w swojej dynamice bardzo stabilna i przewidywalna. Naturalna rzeka przynosi nam same korzyści i nie musi być naprawiana. Jest różnorodna, pełna siedlisk odpowiednich dla wielu gatunków roślin i zwierząt. To prawdziwa ostoja różnorodności biologicznej, która pełni ważną funkcję regulującą klimat, tak niezbędną nam w walce z kryzysem klimatycznym - mówi Marek Elas z Fundacji WWF Polska.

Więcej informacji o akcji: https://straznicy.wwf.pl/rzeka-urzeka-opowiedz-swoja-historie/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Purmo – Konsumencki Lider Jakości 2024 Biuro prasowe
2024-07-09 | 11:00

Purmo – Konsumencki Lider Jakości 2024

Firma Purmo znalazła się wśród laureatów w ogólnopolskim badaniu konsumenckim zdobywając Konsumencki Lider Jakości 2024 w kategorii „Grzejniki”. Badanie
Dom Niemal 50 lat nowej definicji czystości dzięki toaletom myjącym Geberit
2024-07-08 | 16:25

Niemal 50 lat nowej definicji czystości dzięki toaletom myjącym Geberit

Choć Europa wciąż zdominowana jest przez lata używania mało ekologicznego papieru toaletowego, z pomocą przychodzą zrywające z tradycją toalety myjące. Kiedy Geberit wprowadził na rynek
Dom „ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!
2024-07-08 | 10:50

„ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!

W przyszłym roku będziemy obchodzili 100. rocznicę słynnej Międzynarodowej Wystawy Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu. By uczcić to wydarzenie, Studio Prostych Form postanowiło

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Katarzyna Pakosińska: Cieszę się, że miałam odwagę podjąć decyzję o rozstaniu z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Rwało mnie już wtedy gdzie indziej

Kabareciarka przyznaje, że kiedy zaczęły się psuć relacje między nią a pozostałymi członkami Kabaretu Moralnego Niepokoju, to wtedy pojawiła się myśl, by opuścić grupę i zacząć się spełniać na innej płaszczyźnie zawodowej. Przekonuje też, że już wówczas miała w zanadrzu kilka ciekawych pomysłów na rozwój swojej kariery, a to tylko przyspieszyło decyzję o zerwaniu współpracy. I choć na początku trudno jej było się odnaleźć w nowej rzeczywistości, to z perspektywy czasu nie żałuje tamtego kroku. Z zapałem angażuje się w realizację nowych projektów, ale nie wyklucza, że jeszcze kiedyś znów zabłyśnie w kabarecie.

Media i PR

Wydawcy polskich mediów liczą na zmiany w przyjętej przez Sejm nowelizacji prawa autorskiego. Ruszają kolejne rozmowy z rządem

Polskie media apelują do polityków o zmiany w treści przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowe przepisy, które po trzech latach opóźnienia wdrażają unijną dyrektywę Digital Single Market, dają teoretycznie wydawcom i dziennikarzom prawo do uzyskiwania wynagrodzeń od tzw. big techów za korzystanie z ich utworów. W praktyce może być to jednak trudne do wyegzekwowania. Dlatego media domagają się wzmocnienia pozycji wydawców.  Tym bardziej że obie strony muszą same wynegocjować te wynagrodzenia. – Chcemy mechanizmu, który gwarantuje nam, że w przypadku przedłużania się negocjacji z big techami, wkroczy organ rządowy – tłumaczy Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy. Wydawcy liczą, że niezbędne poprawki pojawią się na etapie prac w Senacie.

Psychologia

Luna: W moim życiu jest więcej momentów zwątpienia i bezradności niż szczęścia i ekscytacji. Tylko tego nie pokazuję na Instagramie

Wokalistka chce, by jej pierwszy singiel zaprezentowany po Eurowizji był symbolem wewnętrznego odrodzenia, nowego początku i nadziei, bo choć życie pełne jest upadków, to najważniejsze jest, by z każdej porażki wyciągnąć odpowiednie wnioski, zawsze walczyć o swoje szczęście i odnaleźć w sobie siłę do działania. „Alive” to pełne emocji, intymne wyznanie Luny, ukazujące jej wewnętrzną walkę z wątpliwościami i przytłaczającymi myślami. Utwór opowiada o stanie zawieszenia między dwoma światami – rzeczywistym, pełnym wyzwań i wyimaginowanym, gdzie można znaleźć chwilowe ukojenie.