Komunikaty PR

Salon pod chmurką – jak stworzyć przytulną przestrzeń z pomocą tkanin i światła

2024-06-20  |  16:00
Biuro prasowe

Długie słoneczne dni i ciepłe wieczory sprawiają, że balkony, tarasy oraz ogrody stają się centrum życia domowego. Podpowiadamy, jak stworzyć miejsce, które będzie oazą spokoju, relaksu i błogiego odpoczynku!

Coraz więcej osób traktuje balkon, taras, a także część wypoczynkową ogrodu jak przedłużenie salonu. Gdy jest ciepło, na zewnątrz jadamy weekendowe śniadania, organizujemy imprezy czy po prostu relaksujemy się z książką lub laptopem. Dlatego ważne jest, by ta przestrzeń była funkcjonalna, ale także estetyczna, tak aby stała się strefą prawdziwego relaksu i odpoczynku.

Magicznie, przytulnie, romantycznie…

- Oświetlanie ogrodowe to kluczowy element w budowaniu niepowtarzalnego nastroju na zewnątrz, który pozwoli nam korzystać z balkonu czy tarasu do późnych godzin nocnych. Jednocześnie dzięki niemu możemy natychmiast wyczarować przytulny, niemal intymny nastrój. Z pomocą przychodzi nam wiele rozwiązań – od lampek solarnych, które można powtykać w ziemię, również w doniczkach, po klasyczne lampki na sznurze, które można podwiesić na suficie czy udrapować na balustradzie. Estetycznym rozwiązaniem, które sprawdzi się szczególnie dobrze w naprawdę małych przestrzeniach, są też latarenki i lampiony z wbudowanymi lampkami na baterie albo z tradycyjnymi świecami. To nie tylko źródło światła, ale również ozdoba. Oczywiście należy pamiętać, by przed zakupem sprawdzić, czy wybrane przez nas oświetlenie nadaje się do użytku na zewnątrz – przypomina ekspertka KiK.

Harmonia i wygoda

Kluczową kwestią w urządzaniu funkcjonalnych balkonów i tarasów są meble wypoczynkowe, które nie tylko będą estetyczne, ale także komfortowe.

- W przypadku dużych przestrzeni, gdy ogranicza nas tylko wyobraźnia i budżet, sprawa jest prosta. Na przestronnym tarasie zmieści się przecież i wygodna sofa, i leżaki, a także stół z krzesłami. Jeśli jednak mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń, musimy dokonać wyboru. Jeśli lubimy przede wszystkim wypić na balkonie poranną kawę, zdecydujmy się na niewielki, składany stolik i krzesła. Jeśli chcemy się wygrzewać w słońcu, postawmy na leżak, a jeśli zależy nam na stworzeniu miejsca do zabawy dla dzieci, kupmy wygodne poduchy i dywan do użytku zewnętrznego – wylicza dekoratorka związana z marką KiK i dodaje: jeśli chcemy stworzyć spójny wystrój między balkonem a salonem, warto zwrócić uwagę na podobieństwo stylu i kolorystyki mebli w obu przestrzeniach. Możemy wybrać meble w podobnym designie, kształcie czy kolorze, które będą stanowiły harmonijną całość.

Meble i oświetlenie to praktyczne podstawy w urządzaniu balkonów i tarasów. By stały się prawdziwą strefą relaksu, powinniśmy zadbać też o estetykę i przytulność.

- Na zewnątrz jako dekoracje najlepiej sprawdzają się oczywiście rośliny, które możemy poustawiać w donicach, ale też umieścić w doniczkach podwieszanych na suficie, na balustradzie czy nawet półkach przymocowanych do ściany. Za przytulny wystrój balkonu lub tarasu odpowiadają tkaniny i wszelkie miękkie elementy, a więc poduszki, koce, narzuty, a także dywany. Jeśli problemem są owady, możemy zdecydować się na tiulowy baldachim, który zadziała jak moskitiera, a przy tym nada naszej strefie relaksu nieco egzotycznego charakteru - podpowiada ekspertka i dodaje: tak urządzona przestrzeń nie potrzebuje już wielu dodatków. Jeśli mamy ochotę, możemy ją uzupełnić łapaczami snów, ładnymi doniczkami, wazonami z kwiatami i świecami lub dodatkowymi źródłami światła. 

Praktyczne porady 

Na koniec dekoratorka wnętrz związana z marką KiK ma jeszcze kilka praktycznych porad:

  • Jak przedłużyć wizualnie salon? Coraz więcej osób traktuje balkon czy taras jak przedłużenie salonu. Jeśli zachowamy spójność stylistyczną wnętrza i zewnętrza, wizualnie powiększymy przestrzeń mieszkalną i faktycznie wykorzystamy ją do maksimum. Taką spójność można osiągnąć przede wszystkim wybierając meble i dodatki w tej samej gamie kolorystycznej. Jeśli w naszym salonie dominują kolory ziemi i neutralne tony, wybierzmy na balkon meble i dodatki w podobnych odcieniach. Jeśli we wnętrzu postawiliśmy na mocny kolorystyczny akcent – np. zieloną kanapę czy żółty fotel, na taras wybierzmy koce i poduszki lub kwiaty w tych samych odcieniach. Dzięki temu wystarczy otworzyć drzwi na balkon, by przestrzeń natychmiast wydawała się większa.
  • Praktyczne kosze na koce, narzuty i poduszki – gdy zacznie padać deszcz albo będziemy potrzebować więcej pustej przestrzeni – na przykład na dziecięcą zabawę albo by przesadzać rośliny – możemy błyskawicznie je schować. Do tego, jeśli mamy mało miejsca, sam kosz możemy na co dzień traktować jako stolik i stawiać na nim np. tacę z napojami czy przekąskami.
  • Sztuczne rośliny – jeśli „nie mamy ręki do kwiatów” albo często wyjeżdżamy i obawiamy się problemów z ich podlewaniem, nie rezygnujmy z roślin. W sklepach jest ogromny wybór sztucznych, które wyglądają naprawdę realistycznie. Do tego można z nich tworzyć dowolne kompozycje – od bukietów przez kwiatowe baldachimy z kolorowych gałązek. Jedynym ograniczeniem jest tutaj miejsce i nasza fantazja.

Urządzanie salonu pod chmurką to świetny sposób na stworzenie dodatkowej przestrzeni do odpoczynku. Kombinując z różnymi teksturami i kolorami tkanin oraz wykorzystując odpowiednie oświetlenie, można stworzyć miejsce, które zachęca do relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wystarczy odrobina kreatywności i pomysłowości, by stworzyć dodatkowy salon, w którym będziemy chcieli spędzać czas z przyjemnością.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.