Komunikaty PR

Sama wymiana źródła ciepła nie wystarczy. Potrzebne jest docieplenie ścian

2024-01-25  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt

Małgorzata Wnorowska
Forestor

ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl

W energochłonnych budynkach wymiana źródła ogrzewania na energooszczędną pompę ciepła poprawi komfort temperaturowy i przyniesie korzyści finansowe z tytułu mniejszych rachunków, gdy połączymy ją z dociepleniem ścian. Można to zrobić również od wewnątrz. Jeżeli po pracach modernizacyjnych planujemy wykończyć ściany tynkiem, bardzo dobrym podkładem będą płyty izolacyjne STEICObase.

 

Ogrzewanie wnętrz większości budynków w Polsce wymaga spalania paliw kopalnych, które są coraz bardziej kosztowne. Zwłaszcza dla mieszkańców domów budowanych kilka dekad temu. Problemem jest nie tylko niska sprawność instalacji grzewczych, ale i przegrody zewnętrzne, które nie stanowią wystarczającego zabezpieczenia przed nadmierną utratą ciepła. Mocno odstają od wymagań co do poziomu izolacji cieplnej, zaostrzonych na przestrzeni ostatnich lat. Generuje to wysokie koszty eksploatacji i zwiększą emisję gazów cieplarnianych, a zgodnie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, musimy ją poważnie ograniczyć. To dobre powody, aby uniezależnić się od urządzeń zasilanych węglem lub gazem i zastąpić je bardziej ekologicznymi rozwiązaniami. Takimi jaki energooszczędne pompy ciepła, które zdobywają coraz większą popularność.

Jednak w przypadku wielu domostw nie wystarczy sama wymiana „kopciuchów”, aby zapewnić komfortowy klimat wewnątrz pomieszczeń i znacząco obniżyć końcowe zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie - zmniejszyć koszty ponoszone na ogrzewanie. Dla budynków o niskim standardzie energetycznym, warunkiem skutecznej i trwałej poprawy, obok inwestycji w nowoczesną pompę ciepła, jest przeprowadzenie termomodernizacji. Ogrzewanie nieocieplonych budynków jest po prostu nieefektywne. Tylko dzięki dobrej termoizolacji urządzenie grzewcze będzie mogło pracować z mniejszą mocą, przy niższym zużyciu energii grzewczej.

Aby ograniczyć zapotrzebowanie budynku na energię i zabezpieczy drogi ucieczki wytworzonego niemałym kosztem ciepła, możemy go uszczelnić od wewnątrz.

- Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie nowoczesnej pompy ciepła z naturalną izolacją wewnętrzną o niskim współczynniku przenikania ciepła – mówi mgr inż. Marcin Paczyński z firmy STEICO, producenta naturalnych materiałów termoizolacyjnych z włókien drzewnych. - Warto wiedzieć, że urządzenia te pracują najefektywniej przy zastosowaniu niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego, a nie tradycyjnych grzejników ściennych. Planując prace termomodernizacyjne trzeba więc ten warunek uwzględnić i wybrać odpowiedni system izolacji, który pozwoli przejść na takie ogrzewanie.

 

Stare mury mają większe wymagania

Przy termomodernizacji starszych budynków wskazane jest zastosowanie prostego systemu docieplenia. Izolacja ściany zewnętrznej od środka jest najkorzystniejszym sposobem zmniejszenia zapotrzebowania na energię grzewczą do poziomu, kiedy opłacalne będzie wykorzystanie energooszczędnej pompy ciepła zasilanej energią elektryczną.

- Im lepsze parametry cieplne ścian zewnętrznych budynku, tym jest on bardziej energooszczędny i ma lepszą barierę ochronną przed utratą ciepła. Nie można jednak wykonać zbyt grubej warstwy termoizolacji, aby nadmiernie nie obniżyć temperatury wewnątrz ściany – doradza ekspert.

Wystarczy kilka centymetrów termoizolacji z włókien drzewnych, która ma doskonałe parametry: ƛD=0,036-0,038. Im ten współczynnik jest niższy, tym materiał lepiej izoluje. Oznacza to, że warstwa docieplenia może mieć mniejszą grubość, aby podnieść klasę energetyczną budynku. Możemy zredukować dotychczasową ilość energii potrzebnej do jego ogrzewania, a dodatkowym bonusem wysokowydajnego materiału termoizolacyjnego jest minimalna utrata powierzchni użytkowej. Trzeba pamiętać, że ocieplenie od wewnątrz odbywa się kosztem metrażu.

 

Poprawa nawet o 75%

Modernizacja samego źródła ciepła bez ograniczenia strat przez przegrody zewnętrzne budynku nie wpłynie znacząco na koszty eksploatacji. Zapotrzebowanie na energię można zmniejszyć tylko wtedy, kiedy zostaną docieplone ściany. Dwuwarstwowa izolacja ściany zewnętrznej: wełną STEICOflex o grubości 80 mm i płytami STEICObase o grubości 20 mm poprawia jej współczynnik przenikania ciepła o 75%.

Do ścian od strony wewnętrznej mocuje się stelaż i wypełnia sprężystymi matami z włókien drzewnych STEICOflex 036. Dostępne są w różnych grubościach – od 40 do 240 mm i poręcznym formacie 1.220 x 575 mm, dzięki czemu można łatwo wypełnić całe ocieplane przegrody. Drugą warstwę docieplenia stanowią twarde płyty izolacyjne z systemem tynkarskim. Jeśli ściana od wewnątrz ma być wykończona tynkiem, jedną z możliwości jest zamknięcie termoizolacji płytami OSB/Fermacell, a podkład pod tynk można wówczas wykonać z płyt STEICObase. Można również zmniejszyć grubość warstwy docieplenia, rezygnując z płyt OSB, a bezpośrednio do stelaża wypełnionego wełną z włókien drzewnych przymocować płyty STEICOduo dry.

Wyjątkowo wytrzymałe na ściskanie płyty izolacyjne z włókien drzewnych są przeznaczone do tynków otwartych dyfuzyjnie – glinianych lub wapiennych. Dzięki doskonałemu odprowadzaniu wilgoci i bogatej strukturze wewnętrznej, chronią przed tworzeniem się grzybów i pleśni. To równie ważny problem dotykający zawilgoconych budynków, których właściciele nie są w stanie ogrzać.

 

Korzyści dla mieszkańców i planety

Dobrej jakości izolacja termiczna ma wpływ na klasę energooszczędności budynku i samopoczucie mieszkańców. Pozytywnie oddziałuje na temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniach, ponieważ pomaga je utrzymać na odpowiednim poziomie. Produkty z włókien drzewnych mają najwyższą zdolność buforowania wilgoci ze wszystkich okładzin do wnętrza. Dlatego zabezpieczają budynek nie tylko przed niekontrolowaną ucieczką ciepła, ale i szkodami, jakie może ona spowodować. Zastosowanie STEICObase lub STEICOduo dry na całej powierzchni ściany z warstwą tynku wspomaga regulację wilgoci w pomieszczeniach i zapewnia zdrowy mikroklimat.

Poprzez prace termomodernizacyjne minimalizujemy także ślad węglowy, jaki generuje budownictwo. Ocieplone domy nie wymagają intensywnego dogrzewania, dlatego emitują mniej zanieczyszczeń do atmosfery. Kluczowe jest również stosowanie na szeroką skalę materiałów o najlepszych parametrach, które nie przyczyniają się do degradacji środowiska. Ekologiczne płyty STEICObase, które mają bardzo dobre właściwości izolacyjne i doskonale nadają się do wzmocnienia warstwy izolacji cieplnej od wewnątrz, można ponownie przetwarzać.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Forestor
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.