Skuteczne i eko-logiczne sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej
Pielęgnacja kabiny prysznicowej nie musi być ogromnym wyzwaniem. Smugi, osad czy zacieki to tylko niektóre z problemów, które napotykamy podczas czyszczenia łazienki. Jak zatem skutecznie pozbyć się brudu i osadu z kabiny?
Używając niewłaściwych środków możemy trwale uszkodzić szkło czy porysować powierzchnię brodzika. Jak w każdej dziedzinie, profilaktyka jest kluczem do sukcesu. Podobnie jest z kabinami prysznicowymi. Zaleca się regularne spłukiwanie i mycie szyb kabinowych, zanim osadzi się na nich niepotrzebny brud i osad. Czyszczenie kabiny prysznicowej wcale nie musi być kosztowne i skomplikowane.
„Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego po każdej kąpieli powinniśmy dokładnie spłukać szyby kabinowe, tak aby wszelkie pozostałości spłynęły z tafli szkła. Zalecamy także przetarcie szyb ściągaczką do wody z gumową powłoką. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów, który spowolni osadzanie się resztek mydła i płynów, tworzących osad.”- podkreśla Dorota Muszyńska – Kierownik Działu Badań i Rozwoju i Kontroli Jakości.
Środki czystości do mycia kabin prysznicowych
Trudno jest zadbać o systematyczne przecieranie szyb w kabinie, szczególnie kiedy z łazienki korzysta kilka osób. Nieuniknione zatem jest dokładne wyczyszczenie wszystkich jej elementów. Z pomocą przychodzą nam środki chemiczne, które bez większych problemów powinny pozbyć się brudu i osadu. Przy ich wyborze należy być jednak ostrożnym i dokładnie sprawdzić ich skład. Produkty do mycia kabin prysznicowych często zawierają bowiem mikrogranulki, które trwale mogą uszkodzić naszą kabinę. Właśnie dlatego warto zapoznać się z ich składem, a do mycia użyć gładkich szczotek, gąbek i ścierek, które zminimalizują ryzyko porysowania szyby np. szmatka wykonana z mikrofibry czy ekologiczne środki czystości.
Domowe sposoby na mycie kabiny prysznicowej
Wiele osób zamiast kupować specjalne detergenty do mycia kabin prysznicowych, sięga po domowe, sprawdzone sposoby. Jednym z najbardziej popularnych jest ocet spirytusowy, który pomoże pozbyć się osadu z szyb. Jest on przede wszystkim bezpiecznym, ale także tanim rozwiązaniem, które warto wypróbować. Ocet należy rozrobić w równych proporcjach z ciepłą wodą, a następnie aplikować na szybę czy fugi przy pomocy spryskiwacza. Po spryskaniu, trzeba odczekać od
kilku do kilkunastu minut, a następnie zetrzeć całość i spłukać wodą. Po tym zabiegu szyby powinny odzyskać swój dawny blask.
Kwasek cytrynowy to drugi sprawdzony sposób na domowe mycie kabiny prysznicowej. W porównaniu do octu ma on łagodniejszy zapach, ale jego właściwości są równie skuteczne. Kwasek należy rozrobić z wodą w proporcjach – 1 łyżka na 100 ml. Następnie roztwór nanosimy na szybę i po około 10-15 minutach spłukujemy ciepłą wodą. Należy jednak pamiętać, że kwasek cytrynowy źle reaguje z posadzkami z kamienia naturalnego, powodując jej odbarwienia. Dlatego najlepiej stosować ten środek, gdy mamy brodzik prysznicowy np. akrylowy.
Co zrobić, gdy w kabinie prysznicowej zaczyna być widoczna pleśń i grzyb? Sięgnąć po wodę utlenioną z sodą oczyszczoną. Pleśń bardzo często pojawia się na fugach i w jej okolicach. Aby się jej pozbyć, wystarczy zasypać te miejsca sodą oczyszczoną. Po około 15 minutach należy dokładnie wyszorować podłoże, a następnie zalać całość wodą utlenioną i pozostawić tak do wyschnięcia.
Czyszczenie kabin prysznicowych nie jest w cale takie trudne. Oczywiście warto zadbać, aby nie dopuścić do nadmiernego osadu. Jednak, gdy już dojdzie do takich sytuacji, to należy zwrócić uwagę, jakich produktów użyjemy. Gdy boimy się ryzyka, warto skorzystać z domowych i sprawdzonych sposobów, które nie dość, że są tańsze, to są również ekologiczne.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.