Ślady historii w aranżacji wnętrz
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Ślady historii w aranżacji wnętrz
Zachowane do dziś meble i dekoracje z dawnych lat potrafią wykreować niepowtarzalną aurę we wnętrzach. Naznaczone upływem czasu wzbogacają wystrój, z niebywałą łatwością tworząc stylowe wnętrza z duszą.
Noszące ślady historii elementy wyposażenia to sposób, by odciąć się od masowych trendów aranżacyjnych i wykreować wnętrza z klimatem, którego zwyczajnie nie da się skopiować. Stanowią obiecującą przeciwwagę dla wszystkiego, co produkowne jest na masową skalę, z charakterystycznym dla siebie urokiem upiększając dom. Biała komoda, na której czas odcisnął swe piętno, wyeksponowana na tle ciemnej zieleni Ficus N378 z palety Tikkurila z sentymentem przypomina o przeszłości, jeszcze dobitniej opowiadając swoją własną historię. Z kolorem ściany wdzięcznie współgrają ustawione na szafce doniczkowe rośliny, które wnoszą powiew świeżości do wystroju.
Zestawienie kilku antycznych elementów w wystroju zapewnia fenomenalny aranżacyjny efekt. Dekoracyjna ościeżnica przemalowana na pudrowy róż Powder in Pisa z najnowszej kolekcji Tikkurila Color Now na 2024 rok staje się prawdziwą zdobniczą retro perełką, która efektownie harmonizuje z ustawioną w pomieszczenu dużą barokową szafą. Masywna bryła mebla ciekawie współgra z jego giętą formą, nadając mu lekkość i pałacowy, majestatyczny wręcz design. Oryginalny wystrój fantazyjnie uzupełniają miękki, włochaty dywan i okazały żyrandol z niebieskiego szkła, które dodają wnętrzu ekstrawagancji.
Nawiązanie do przeszłości w aranżacji wnętrz mogą wprowadzić także dodatki. Dlatego zamiast skrywać je w piwnicach czy na strychach, najlepiej wydobyć je na światło dzienne. Starodawny portret w złoconej ozdobnej ramie wspomina rodzinnych przodków i jest jednocześnie nietuzinkową dekoracją wnętrza. W estetykę minionych lat wpisują się też drzwi w klasycznym wzorze, fotel w stylu vintage, a także ułożony w szachownicę parkiet, który łączy wdzięk klasyki z elegancją, zwinnie balansując między przeszłością i tym, co tu i teraz. Piękną oprawę wnętrza tworzy przygaszony miodowy odcień L396 Beeswax od Tikkurila. Wypełnia dom przyjemnym ciepłem, z nostalgią przywołując dawne czasy.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.