Komunikaty PR

Soft minimalizm – odkrywamy nowy trend w aranżacji łazienek

2022-06-14  |  14:00

Kiedy wkroczył do świata wnętrz, zaskarbił sobie serca projektantów i użytkowników. Minimalizm – bo o nim mowa – zauroczył nas swoją prostotą, surowością, linearnością oraz ascetyzmem. Teraz prezentuje się w nowej odsłonie i bliżej mu do ciepłych tonacji, naturalności oraz obłych form.

Niewielki metraż łazienek sprawił, że podczas urządzania tych pomieszczeń najważniejsza stała się zasada „less is more”. Dostrzegliśmy potrzebę tworzenia wnętrz funkcjonalnych, uporządkowanych, jasnych, pozbawionych zbędnych elementów – słowem – minimalistycznych. Nic dziwnego, że trend, który przybył do nas ze Skandynawii lub Japonii – wciąż dyskusyjne jest pochodzenie tego kierunku – zadomowił się także w przestrzeniach sanitarnych. Z czasem chłodne barwy i surowość ustąpiły miejsca cieplejszym odcieniom oraz miękkim formom, a sam trend ewoluował w kierunku „soft”. Sprawdzamy, czym różni się od swojego poprzednika!

W kolorach ziemi

Kolorystyka bliska minimalizmowi to biel i szarości. Teraz dołączają do nich cieplejsze tonacje – beże, brązy, a nawet zieleń. Łazienka to przestrzeń oferująca odpoczynek od codziennych wyzwań, w której mamy czuć się komfortowo i przyjemnie. Dlatego tak ważne jest otaczanie się przytulnymi, przyjaznymi w odbiorze barwami. Kolory ziemi to idealna paleta do strefy sanitarnej. Pozwala się zrelaksować, wpływa kojąco na zmysły. Do wyboru mamy wiele odcieni – złamaną biel, piaszczysty, a zarazem subtelny beż, stonowaną zieleń, kojący błękit, a także modny ostatnio greige. Całość aranżacji możemy urozmaicić detalami w czarnym kolorze, np. armaturą czy profilami prysznicowymi. Pamiętajmy, że wnętrza w stylu soft minimalizm są komfortowe, ciepłe, zapraszające do spędzenia w nich czasu, a także nowoczesne – radzi Aleksandra Drozdalska z firmy TECE.

Naturalne materiały

Soft minimalizm wprowadza do łazienek więcej przytulności – także za pomocą materiałów. W czołówce plasuje się naturalne drewno, które pojawia się m.in. w postaci lameli na ścianie, stolarki meblowej i drzwiowej, blatów, a nawet detali. Wybierając elementy wyposażenia łazienki zwracajmy uwagę na to, czy dany materiał jest pochodzenia naturalnego, a nie tylko jego imitacją. Ważne jest jego usłojenie, a także odcień. Im jaśniejsze, tym lepiej. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań wykonanych z prawdziwego drewna, jak choćby przyciski spłukujące. Na tle stonowanej bazy zaprezentują swój unikalny charakter. Nie przesadzajmy także z jego natężeniem – nie powinien obciążać wnętrza czy optycznie pomniejszać przestrzeni – podkreśla Aleksandra Drozdalska.

Do materiałów, które wpisują się w ten styl zaliczyć możemy także beton, naturalne tynki, kamień, ceramiczne płytki bez zdobień, marmur oraz lastryko.

Więcej krągłości i światła

Przeglądając aranżacje łazienek urządzonych w stylu soft minimalizm, uwagę przyciąga efekt idealnego porządku i harmonii. Osiąga się go poprzez zestawienie ostrych linii i obłych form. W ostatnim czasie modne stają się łukowate zwieńczenia otworów drzwiowych, zaokrąglone narożniki mebli, owalne lustra, czy deszczownice. Kwintesencją tego trendu jest prostokątny przycisk spłukujący, którego design łączy ostre linie płytki z okrągłymi klawiszami uruchamiającymi. Pamiętajmy jednak, aby nie popaść w przesadę – nie wszystkie elementy wnętrza muszą mieć krągłe kształty. Ważna jest równowaga między  prostotą, a subtelną finezją – mówi ekspert TECE.

Przestrzenie urządzone w stylu soft minimalizm odznaczają się również otwartym planem, uporządkowaniem i przestronnością. Niebagatelną rolę w osiągnięciu tego efektu odgrywa oświetlenie – od naturalnego, w zakresie specyfiki wnętrza, po wykreowane przez nowoczesne, energooszczędne lampy.

Zasady, którymi warto kierować się urządzając łazienkę w stylu soft minimalizm są proste – więcej przestrzeni dla ciepła, przytulności, natury i miękkich form. My wróżymy mu świetlaną przyszłość!

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.