Specjalistyczne (i nie tylko) styropiany do ocieplenia domu
Best Brands PR
Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl
W ostatnim czasie już niemal wszędzie słyszymy o pomysłach na oszczędzanie energii w trakcie nadchodzącej zimy. I choć warto znać te sposoby na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, trzeba jednak pamiętać, że są to rozwiązania doraźne. W długiej perspektywie optymalnych efektów nie da się osiągnąć bez właściwej izolacji termicznej budynków.
Dlaczego? Ocieplenie domu - zarówno nowo budowanego, jak i istniejącego (wówczas mówimy o termomodernizacji) - skutkuje tym, że budynek już niejako na starcie potrzebuje mniej energii do wyprodukowania ciepła i utrzymania go wewnątrz. Doraźne rozwiązania - takie jak skręcenie termostatów i zmniejszenie temperatury o 1 stopień - sprawią, że zaoszczędzimy przez pięć czy sześć zimnych miesięcy, ale efektywność energetyczna budynku się nie poprawi.
„Kryzys energetyczny w błyskawicznym tempie upowszechnił wiedzę, skąd czerpiemy energię i jak ją wykorzystujemy w domach. Widzimy wśród naszych klientów, że często zaczęli od małych kroków takich właśnie, jak zmniejszenie temperatury ogrzewania, czy kontrola ogrzewania wody, a skończyli na szukaniu rozwiązania systemowego, czyli izolacji termicznej” - wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin, produkującej styropian.
Przemyślane docieplenie
Poziom efektywności energetycznej w budynkach określają normy budowlane. Termoizolacja musi zatem być tak zaprojektowana, by ostatecznie dom spełniał te wymagania, a być może nawet je przekraczał. Trzeba bowiem pamiętać, że normy budowlane w tym zakresie są od lat systematycznie podnoszone, a poza tym w ostatecznym rozrachunku - im mniej energii będzie potrzebował nasz dom, tym mniejsze rachunki zapłacimy.
Efektywność termoizolacji zależy m.in. od jakości użytych materiałów, w tym też od zastosowania właściwych produktów do poszczególnych części budynku. „Gdy ocieplamy dom styropianem warto zapoznać się z jego specjalistycznymi rodzajami. Pierwsze rozróżnienie dotyczy styropianów standardowych i pasywnych, czyli o podwyższonych parametrach, jeśli chodzi o izolacyjność. Płyty pasywne, np. z serii Passive Styropminu, coraz częściej wybierane są do izolacji ścian zewnętrznych, ale na tym wcale nie koniec” - mówi Dariusz Pruszkowski.
Woda? To nie problem
Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić tym miejscom, które są narażone na nadmierne oddziaływanie wilgoci. Chodzi głównie o fundamenty, piwnice, cokoły - to wszystko, co znajduje się blisko gruntu. Styropian przeznaczony do izolacji tych elementów charakteryzuje się zwiększoną odpornością na wilgoć. „Pod tym kątem zaprojektowaliśmy dwa rodzaje płyt: Fundamin, jak nazwa wskazuje przeznaczony przede wszystkim do ocieplania fundamentów oraz Hydromin. To wszechstronny styropian - sprawdzi się nie tylko przy gruncie, ale np. też jako izolacja zielonych dachów” - opowiada doradca techniczny Styropminu.
WARTO PAMIĘTAĆ
Przyjmuje się, że termomodernizacja zmniejsza zużycie energii o ok. 30 proc. Jest to jednak jedynie uśredniony i poglądowy szacunek. Np. im starszy i bardziej „nieszczelny” dom, tym efekty będą bardziej widoczne. Istotne jest, by nie robić izolacji na oko, ani na czuja. Jeśli ma być efektywna - musi zostać zaprojektowana przez specjalistę. W przypadku domów istniejących powinien ją poprzedzać audyt energetyczny, który pokaże, jak i gdzie ciepło ucieka z domu. Optymalne efekty da kombinacja różnych działań - oprócz izolacji termicznej to także kwestia wyboru energooszczędnych materiałów budowlanych czy oszczędnych źródeł ciepła.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.