Sposób na jesienną chandrę – kolorystyka we wnętrzach
Kolory we wnętrzu, czyli jak budować nastrój w jesiennym stylu
Kolorystyka wnętrz wpływa na nasz nastrój, a więc bezpośrednio przekłada się na to, jak funkcjonujemy. Jest istotna rano i przez kilka pierwszych godzin zaraz po przebudzeniu. To właśnie wnętrze wpływa na poziom naszego relaksu wieczorem, kiedy zależy nam na odpoczynku i wyciszeniu. Jesienne chandry czy przemęczenie, mogą wpływać negatywnie na nasz nastrój. Na szczęście są sposoby na jego poprawę. Kolory wywołują w nas pewne emocje i skojarzenia. Niektóre barwy są w stanie działać pobudzająco, podczas gdy inne nas wyciszają. Harmonijny dom to kolory, które są zgodne z naszym charakterem, pomagają w pokonywaniu trudów codzienności i sprawiają, że czujemy się bezpiecznie. Jakie kolory wybrać, aby budować dobry jesienny nastrój w domu?
W domu czy mieszkaniu spędzamy przynajmniej kilka godzin dziennie. Nawet jeśli chcemy zignorować znaczenie kolorów, to nie da się ukryć, że mają szczególnie duży wpływ na nasze samopoczucie. Intensywne barwy, a może subtelne kolory? Zimna czy ciepła tonacja? Błękit, beż, zieleń czy czerwień? Okazuje się, że każdy szczegół ma znaczenie, a psychologia kolorów pomaga w dokonaniu wyboru.
Kolorowe trendy – jakie barwy cieszą się dużym powodzeniem?
W ubiegłym roku oszaleliśmy na punkcie wszystkich odcieni niebieskiego, a tzw. Classic Blue został okrzyknięty kolorem roku przez Pantone. Dzisiaj ten trend zanika, a jego miejsce zajmuje duet idealny: stonowana szarość z energetycznym żółtym. Bardzo dużą popularnością cieszą się również kolory ziemi, czyli wszystkie barwy kojarzone z naturą. Piaskowy beż, ciepły brąz, stonowane szarości i złamane odcienie bieli królują w szczególności w kuchniach i salonach.
Czy wszyscy musimy podążać za modą? Oczywiście, że nie, zwłaszcza jeśli najmodniejsze barwy nie do końca współgrają z naszym charakterem. Istnieją kolory ponadczasowe, które zawsze wyglądały świetnie i to nie zmieni się na przestrzeni lat. Modne kolory odchodzą w niepamięć zwykle po jednym sezonie, co nie zmienia faktu, że za parę lat mogą wciąż świetnie dopełniały wnętrze. To od nas zależy, czy w danej tonacji czujemy się na tyle dobrze, że chcemy w niej pozostać jeszcze przez chwilę.
Rola kolorów w pomieszczeniu
Kolory wpływają bezpośrednio na nastrój i samopoczucie. Posłużmy się przykładem - w sypialni, czyli miejscu, w którym szukamy relaksu i wypoczynku, nie chcemy korzystać z intensywnych kolorów, które mają przede wszystkim pobudzać. Podobnie jak w biurze raczej unikamy tych barw, które zamiast dodawać energii – raczej wyciszają. Oprócz tego trzeba też zaznaczyć, że kolory należy dobrać względem trzech kluczowych kryteriów:
- Wielkość pomieszczenia – jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, ciemne mają działanie całkowicie odwrotne.
- Funkcja pomieszczenia – do sypialni raczej wybieramy ciepłe barwy, które nadają pomieszczeniu przytulności, chłodne barwy stosujemy raczej w pomieszczeniach codziennych.
- Poziom nasłonecznienia - im lepiej nasłonecznione pomieszczenie, tym lepiej sprawdzą się w nim ciemne barwy. Do wnętrz ze słabym dostępem do światła słonecznego, lepiej wybierać te jasny.
Kierując się tymi podstawowymi zasadami, z łatwością zawęzimy paletę barw, jaka będzie odpowiednia dla danego pomieszczenia.
Jakie kolory sprawdzą się w konkretnych pomieszczeniach?
W zasadzie można powiedzieć, że każde wnętrze wymaga nieco innej koncepcji kolorystycznej. W kuchni świetnie sprawdza się biel, która dobrze komponuje się z drewnem i nasuwa skojarzenie z czystością, a szarość potrafi nadać eleganckiego sznytu. Duże kuchnie można wykończyć dodatkami czerni, ale świetnym uzupełnieniem są także kolorowe akcenty i jaskrawe barwy, które pomogą uniknąć efektu chłodu - także w tych mniejszych pomieszczeniach. Jako formę przełamania ciemnych lub monotonnych barw najlepiej wykorzystać drobne sprzęty AGD. Seria Vintage od Ariete to połączenie klasycznego włoskiego designu z ciepłymi lub energetycznymi kolorami. Błękitny retro czajnik, czy blender kielichowy w pastelowej zieleni będą świetnym uzupełnieniem każdej kuchni. Małe AGD świetnie sprawdza się jako kontrastowy element, dodatek, który nadaje wnętrzu charakteru, więc warto go wykorzystać.
Sypialnia i salon – miejsce relaksu i odpoczynku
Sypialnia powinna być utrzymana w spokojnym, przytulnym klimacie, który ułatwia zapadanie w głęboki sen. Świetnie sprawdzą się tutaj wszystkie ciepłe barwy, które można ożywić dodatkami fioletu lub różu. Beż, odcienie niebieskiego czy brąz to zawsze trafiony wybór.
W salonie mamy najwięcej możliwości i wiele zależy od naszego indywidualnego stylu i efekty, jaki zamierzamy osiągnąć. Do nowoczesnego pokoju dziennego można wybrać modne połączenie szarości i intensywnego żółtego, ale równie dobrze sprawdzą się odcienie zieleni, która sprzyja wypoczynkowi. Osoby uwielbiające się otaczać intensywnymi kolorami powinny wybierać pomarańcz lub czerwień. Niekoniecznie jako kolor przewodni, ale podobnie jak w przypadku kuchni – dodatki, które ożywiają wnętrze. Bardzo klasycznym, a jednocześnie uniwersalnym, połączeniem jest brąz z beżem, które pozwalają uzyskać wrażenie przytulnego pomieszczenia.
Kolory odgrywają istotną rolę w każdym domu, a jeśli dobierzemy je w zgodzie z założeniami psychologii barw, możemy stworzyć miejsce, w którym uwielbiamy przebywać.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.