Śródziemnomorskie piękno
Styl śródziemnomorski, czerpiący inspiracje z krajów takich jak Hiszpania, Włochy, Grecja i Maroko, wyróżnia się prostotą, elegancją i naturalnymi elementami. Dominują w nim odcienie bieli, beżu, błękitu, turkusu i zieleni, które przywołują na myśl krajobrazy południa. Materiały takie jak kamień, drewno, ceramika i wiklina dodają wnętrzom autentycznego charakteru. Kluczowe są tekstury, które tworzą kontrasty między gładkimi powierzchniami a szorstkimi, naturalnymi materiałami. Motywy morskie, jak muszle czy korale, często pojawiają się w dekoracjach, wprowadzając klimat nadmorskiego relaksu.
Blue Stone jest kolekcją skąpaną w błękicie, a inspiracją dla niej był Plac Hiszpański w Sewilli, zachwycający architekturą i pięknem andaluzyjskiej przyrody. Śródziemnomorski marmur z błękitnym użyleniem jest podstawą płytek, dopełnionych burgundowymi i błękitnymi cegiełkami, nawiązującymi do kunsztu andaluzyjskiej ceramiki. Dekory mają złote przetarcia, a zaskakujący wzór to niebieskie liście, odbijające się w tafli wody. Blue Stone łączy w sobie południowy błękit i złote promienie słońca, ognistą, burgundową czerwień i delikatność kropli rosy.
Unit Plus Reef inspirowana jest fauną i florą morskiej laguny. Widziana z góry woda pełna morskich stworzeń ma szmaragdowy odcień a harmonijny ruch fal szkicuje subtelny wzór. Grupa Tubądzin przeniosła ten podwodny świat na ceramikę, podkreślając delikatność dekoru satynową powierzchnią, przyjemną w dotyku. Nasycony szmaragd płytki mieni się odcieniami zieleni, turkusu i złota, oddając urok morskich krajobrazów.
Aquamarine to hołd dla monumentalnego piękna oceanu. Inspirowana Kolekcja oddaje jego zmieniające się kolory w zależności od pory dnia. O świcie woda jest jasna, prawie szara, w południe błękit staje się soczysty, by następnie przybrać odcienie granatu, a nocą nieprzenikniona czerń odbija nastrojowe światło księżyca, przenosząc nas w świat fascynujących oceanicznych głębin.
Styl śródziemnomorski i aranżacje inspirowane wodą łączą elegancję z prostotą i bliskością natury. Kolekcje Grupy Tubądzin, takie jak Blue Stone, Unit Plus Reef i Aquamarine, oferują piękno i harmonię, tworząc wnętrza pełne relaksu i kojącej atmosfery, przypominające słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.