Komunikaty PR

Stare mury i włókna drzewne doskonale do siebie pasują

2023-12-19  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt

Małgorzata Wnorowska
Forestor

ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl

​Solidne mury nie zawsze idą w parze z solidną termoizolacją, co właściciele starych domów odczuwają dotkliwie w portfelach i na własnej skórze, zwłaszcza przy ujemnych temperaturach na zewnątrz. Fala renowacji może więc przyczynić się znacząco nie tylko do poprawy klimatu, ale i codziennego komfortu wielu mieszkańców. Dla budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej jest coraz mniej czasu na termomodernizację, a bardzo dobre efekty można osiągnąć docieplając płytami elewacyjnymi z włókien drzewnych.

 

Nadchodzący rok 2024 i kolejne lata zapowiadają się jako termomodernizacyjne. Unia Europejska konkretyzuje ramy czasowe planowanej na szeroką skalę renowacji budynków mieszkalnych w państwach członkowskich. Jeżeli grudniowe zapowiedzi okażą się wiążące, do 2030 roku trzeba będzie zmodernizować 16% budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej, a do 2033 roku prace termomodernizacyjne powinny objąć 26% takich budynków. Wiele domów w Polsce pilnie więc potrzebuje skutecznych działań zmierzających do poprawy ich efektywności energetycznej. Dodatkową zachętą do podjęcia działań termomodernizacyjnych są ich rezultaty: odczuwalna poprawa komfortu cieplnego we wnętrzach i bardziej ekonomiczne użytkowanie energii, które pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania. Wysokowydajnym materiałem do trwałej i efektywnej termomodernizacji są włókna drzewne. Za ich wyborem przemawiają przede wszystkim bardzo dobre parametry cieplne.

 

Termoizolacja po nowemu

Pod względem energetycznym stare mury daleko odstają od dzisiejszych norm. Nie trzeba ich jednak rozbierać, aby wykonać na nowo, tym razem z lepszą warstwą termoizolacji, ponieważ są bardziej racjonalne metody osiągnięcia standardu efektywności energetycznej wymaganego przepisami. Tego typu budynki z zasady ociepla się od zewnątrz. Bardzo dobre rezultaty zapewni dodatkowa warstwa z wytrzymałych i stabilnych płyt elewacyjnych pod tynk STEICOprotect L dry. Dzięki dodatkowej warstwie docieplenia z płyt o grubości 14 cm, przenikanie ciepła przez typową ścianę murowaną starego budynku o grubości 36 cm można zmniejszyć o ponad 80%.

Czy docieplenie murów budynku od zewnątrz to rzeczywiście wystarczający sposób, aby zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię grzewczą i ochronić mieszkańców przed chłodem?

- Komfort cieplny, jaki odczuwamy w domach, nie jest zależny jedynie od temperatury powietrza, ale bardzo duże znaczenie ma również temperatura powierzchni ścian. W budynkach ze złą termoizolacją, ściany są zimne, dlatego nawet w intensywnie ogrzewanych pomieszczeniach mieszkańcom może dokuczać chłód. Sposobem, aby trwale poradzić sobie z tym problemem jest docieplenie ścian – tłumaczy mgr inż. Marcin Paczyński z firmy STEICO, producenta naturalnych materiałów termoizolacyjnych z włókien drzewnych.

Przy wartości nominalnej λD 0,037, płyty STEICOprotect L dry mają najlepsze parametry izolacyjne, jakie można osiągnąć przy termoizolacji elewacji z zastosowaniem materiałów naturalnego pochodzenia. Niższa wartość współczynnika lambda pozwala na zastosowanie cieńszych warstw izolacji, co w praktyce oznacza większą oszczędność energii.

Działanie nowej warstwy termoizolacji będzie odczuwane w budynku również latem. Dzięki bardzo dużej masie własnej oraz zdolności do magazynowania ciepła, płyty ochronią idealnie przed upałami w lecie. Ponieważ są hydrofobizowane, mają również zwiększoną odporność na wilgoć.

Duża różnorodność formatów i grubości płyt – od 40 aż do 240 mm, pozwala bez problemu zaprojektować wymaganą grubość warstwy termoizolacji, jaką wskazał audyt energetyczny. Płyty są bardzo wytrzymałe i nie wymagają zastosowania dodatkowej membrany. Można je mocować bezpośrednio do ściany murowanej za pomocą odpowiedniego kleju i kołków do izolacji.

Aby zwiększyć efektywność termoizolacji i zapobiec mostkom termicznym, które są źródłem ucieczki ciepła z pomieszczeń, warstwę termoizolacji z płyt STEICOprotect L dry można zamontować na wcześniej wykonanej konstrukcji z belek dwuteowych STEICOjoist. Płyty po zamontowaniu mogą być tynkowane. Podczas prac modernizacyjnych wnętrze budynku pozostaje w stanie praktycznie nienaruszonym, nie ma również strat powierzchni mieszkalnej.

 

Fizycznie dopasowane

W przypadku starych murów wybór naturalnego termoizolatora ma istotne znaczenie. STEICOprotect L dry są otwarte dyfuzyjnie, czyli paroprzepuszczalne i regulujące wilgotność. W przeciwieństwie do konwencjonalnych syntetycznych izolacji elewacyjnych nie zatrzymują wilgoci, która obok braku skutecznej ochrony przed utratą ciepła, jest dużym problem. Płyty są idealnie dopasowane do fizycznych właściwości muru. Ściana wciąż może „oddychać”, a dzięki temu konstrukcja budynku pozostaje sucha. To bardzo skuteczne zabezpieczenie przed rozwojem pleśni, ale również ochrona fasady przed glonami i grzybami. STEICOprotect L dry w ciągu dnia pochłaniają ciepło, a dzięki wysokiej zdolności do jego magazynowania, w godzinach wieczornych elewacja wychładza się bardzo powoli. Powierzchnia płyt elewacyjnych pozostaje cieplejsza, dzięki czemu tylko niewielka ilość wilgoci skrapla się na ich powierzchni. Pozbawia to glony i grzyby źródła do rozwoju.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Forestor
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Delektuj się latem z Fiskars Biuro prasowe
2024-06-28 | 14:00

Delektuj się latem z Fiskars

Lato to doskonały czas na urządzenie pikniku z przyjaciółmi albo rodziną. Tym razem użyjmy do przygotowania i serwowania pysznych dań produktów Fiskars, a gotowanie
Dom LETNIA WYPRZEDAŻ W BOCONCEPT
2024-06-26 | 16:10

LETNIA WYPRZEDAŻ W BOCONCEPT

Duńska marka meblowa BoConcept zaprasza na jedno z największych wydarzeń promocyjnych tego roku - Letnią Wyprzedaż. W dniach 15 czerwca – 31 lipca 2024 roku, znaczną część kolekcji
Dom Lodówki Candy o pojemności XXL – w sam raz na upały
2024-06-26 | 13:00

Lodówki Candy o pojemności XXL – w sam raz na upały

Candy wprowadziła na rynek nowe chłodziarko-zamrażarki z rodziny Fresco 300, które przy standardowej szerokości 60 cm, charakteryzują się imponującą pojemnością nawet 409

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.