Komunikaty PR

Stylowe wejście na taras

2022-04-20  |  19:40
Biuro prasowe
Kontakt
Kamila Nowakowska
Tok Tok

Wierzyńskiego
52 317 Wrocław
kamila|toktok.com.pl| |kamila|toktok.com.pl
+ 48 aaa bbb ccc
www.toktok.com.pl

 

 

Są łatwe i szybkie w wykonaniu, zwracają uwagę nieszablonowym wyglądem oraz pomagają rozwiązać problem różnic wysokości pomiędzy tarasem, a resztą ogrodu. Stopnie betonowe, bo o nich mowa, to produkt, który znajdzie zastosowanie w otoczeniu każdego domu. 

 

Taras to unikatowe miejsce w ogrodzie, które w miesiącach letnich zmienia się w miejsce spotkań z rodziną i znajomymi. Niektórzy twierdzą, że jest on przedłużeniem salonu w ogrodzie i w związku z tym powinien mieć reprezentacyjny charakter. Wyraża się to nie tylko w doborze dobrej jakościowo nawierzchni, roślin ustawionych na nim i posadzonych w jego otoczeniu, wygodnego umeblowania, ale również, a może przede wszystkim, w zaznaczeniu jego wagi w projekcie naszego ogrodu. Stąd bardzo często jest on lokowany nieco powyżej poziomu powierzchni ogrodu. Taka „nobilitacja” tarasu pociąga za sobą określone konsekwencje w postaci konieczności zredukowania różnic poziomów z wykorzystaniem pochylni lub schodów. Są one konieczne, aby przechodzenie z ogrodu na taras i odwrotnie było wygodne. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji będą betonowe stopnie. Za ich zastosowaniem przemawia kilka argumentów.

 

Design i uniwersalizm

 

We współczesnych aranżacjach ogrodów liczy się przede wszystkim ciekawy wygląd i spójność estetyczna wszystkich elementów. Najczęściej wybieranym materiałem do wykończenia nawierzchni tarasu, ścieżek wokół domu czy podjazdu są kostki i płyty betonowe. Stąd naturalnym wyborem wydaje się budowa schodów z prefabrykatów betonowych. Oczywiście można wykonać podkonstrukcję schodów z betonu, a warstwę wierzchnią wykończyć kostkami czy płytami, ale to rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej pracochłonne. Zwłaszcza, że tarasowe schody składają się z dwóch, maksymalne trzech stopni. Łatwiej będzie więc wykorzystać gotowe elementy w postaci stopni betonowych. Przykładem takiego rozwiązania są stopnie schodowe Grando. Są to gotowe prefabrykaty o długości 100 cm, szerokości 40 cmi 46 cm oraz wysokości 15 cm. Ich niewątpliwym atutem jest modna kolorystyka utrzymana w odcieniach szarości i beży oraz dwie różne faktury: gładka i łamana (przypominająca łupany kamień). Dzięki temu stopnie Grando zapewniają duże możliwości stosowania w wielu aranżacjach i stylach. Stopnie o gładkiej i łupanej fakturze w odcieniach szarości (grafitowy, stalowy, nerino) z powodzeniem sprawdzą się w projektach w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy japońskim. Natomiast latte (biało-jasno-piaskowy) oraz hawaii (grafitowo-brązowo-pomarańczowy) będą harmonijnym elementem aranżacji w stylu rustykalnym czy śródziemnomorskim. Stopnie gładkie w odcieniach szarości oraz latte sprawdzą się również w bardziej klasycznych kompozycjach. Powyższe możliwe zastosowania jasno pokazują, że są one niezwykle uniwersalne. Zbudowane z nich schody można ponadto wzbogacić o dodatkowe elementy umieszczone po bokach, wzdłuż ich biegu. Należą do nich donice, takie jak na przykład Tigela, w których umieścimy rośliny. Pozwalają one na budowę efektownych kaskad zieleni wzdłuż schodów. Dobrym rozwiązaniem może być też palisada Hestra, która umożliwia tworzenie indywidulanych aranżacji zieleni.

 

Trwałość i wygoda

 

Podobnie jak wszystkie elementy betonowe, schody betonowe cechują się trwałością i nie wymagają częstych prac konserwacyjnych. Ich niewątpliwym atutem jest również monolityczna, blokowa konstrukcja. Minimalizuje to ryzyko ich pękania. Dzięki temu unikniemy odspajania się poszczególnych elementów od podłoża oraz ich łamania w szczególnie narażonych na to miejscach, takich jak krawędzie czy rogi. To bardzo częsty mankament schodów budowanych na podkonstrukcji z betonu i wykończonych okładziną ceramiczną. W przypadku błędów wykonawczych przy układaniu płytek i fug istnieje zagrożenie, że dostanie się pod nie woda, co wpływa negatywnie na ich wytrzymałość. Jest to szczególnie groźne w sezonie zimowym, gdy woda  znajdująca się pomiędzy warstwą wierzchnią i betonową podkonstrukcją ulega zamarzaniu i rozmarzaniu. Efektem tego procesu jest stopniowe niszczenie nawierzchni polegające na odspajaniu się poszczególnych elementów oraz  ich pękaniu w miejscach, gdzie są one najbardziej narażone na obciążenia. W przypadku schodów wykonanych z betonowych bloków takie zjawisko po prostu nie ma prawa wystąpić.

Bardzo istotne przy projektowaniu stopni schodowych, jest dobranie ich odpowiedniej wysokości, aby zapewnić komfort użytkowania budowanych z nich schodów. Grando posiada wysokość 15 cm, dzięki czemu pokonywanie stopni nie powoduje dużego obciążenia mięśni. Za wyborem stopni schodowych z bloków betonowych przemawia również szybkość i łatwość budowy.

 

Schody „instant”

 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, stworzenie schodów na taras zwykle wymaga ułożenia dwóch lub trzech stopni. Ponieważ Grando to masywne bloki o wymiarze 40x100 cm i 46x100 cm, wysokości 15 cm oraz wadze elementu wynoszącej 160 kg, nie trzeba wykonywać oddzielnej podkonstrukcji z betonu. Należy tylko wyprofilować odpowiednio grunt i ułożyć stopnie z 2-3 centymetrowym przesunięciem tak, żeby jeden zachodził na drugi. Ważne jest również stworzenie niewielkiego nachylenia, co pozwoli szybciej odprowadzać wodę ze stopni oraz uszczelnić przestrzeń pomiędzy nimi i zapobiec przenikaniu wody pomiędzy poszczególne elementy konstrukcji. Najlepiej użyć w tym celu silikonu lub uszczelniacza poliuretanowego. Powyższą poradę należy wziąć pod uwagę także przy układaniu z Grando ciągów schodów wyższych niż 3-4 stopnie. Wtedy jednak konieczne będzie wykonanie dodatkowych robót, choćby w zakresie fundamentu, który umiejscawia się pod pierwszym schodkiem. W przypadku schodów pomiędzy tarasem, a ogrodem jest to jednak przypadek raczej niezwykle rzadko spotykany.

 

Stopnie betonowe to idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie potrzebujemy wykonać 2-3 stopniowe schody potrzebne w przypadku wyniesionego tarasu lub strefy wejściowej. Cechuje je łatwość i szybkość wykonania, wygoda użytkowania, a także dość duża liczba dostępnych faktur i kolorów, co sprawia, że znajdują one zastosowanie w wielu aranżacjach utrzymanych w różnych stylach.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. – to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Tok Tok
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Marcin Giba gościem LEO w Domotece Biuro prasowe
2024-07-05 | 12:10

Marcin Giba gościem LEO w Domotece

W Centrum Designu Domoteka w Warszawie odbyło się spotkanie z Marcinem Gibą, wybitnym fotografem, wielokrotnie nagradzanym zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Wydarzenie
Dom Soudal wspiera edukację młodych architektów
2024-07-05 | 11:00

Soudal wspiera edukację młodych architektów

Podczas gali finałowej Builder for the Future 2024 rozstrzygnięto XI Konkurs dla Młodych Architektów, organizowany przez miesięcznik „Builder”. Wzorem lat  ubiegłych
Dom Nobonobo zdobywa prestiżowe nagrody w Londynie i Nowym Jorku za fotel Parfait
2024-07-05 | 08:30

Nobonobo zdobywa prestiżowe nagrody w Londynie i Nowym Jorku za fotel Parfait

Marka Nobonobo od początku swojej działalności specjalizuje się w produkcji designerskich mebli tapicerowanych, ze szczególnym uwzględnieniem sof i foteli. Firma

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.